Možnosť voliť zo zahraničia využili ľudia v menšej miere ako v roku 2010. Politológ hovorí, že by pomohla možnosť voliť cez internet. Politici sú však v presadzovaní tejto možnosti väčšinou málo aktívni. Hlavne mladí ľudia by ju určite využili.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Aj občania žijúci v zahraničí, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt, majú možnosť voliť. Ale len poštou, čo je dosť komplikované a po peniaze treba siahnuť aj do vlastného vrecka.
Možnosť využili vo väčšine miest a obcí ľudia tento rok menej ako v roku 2010. Pomôcť by mohla zmena legislatívy s možnosťou voliť cez internet.
Termíny
Voľby zo zahraničia
Žiadosti
Obyvatelia SR ich mali poslať do miest a obcí, kde majú trvalý pobyt do 20. januára.Reakcia samospráv a samotná voľba
Mestá alebo obce boli povinné najneskôr do 4. februára poslať hlasovacie lístky, volebnú a návratnú obálku a ľudia ich musia zaslať späť najneskôr 9. marca.
Žiadostí mali menej
Občania, ktorí sú v zahraničí, mali možnosť požiadať o voľbu poštou do 20. januára. Ľudia využili tento rok možnosť v menšej miere ako v minulosti. Našli sa však aj výnimky, ako v obci Dohňany. „Prihlásili sa nám piati, v roku 2010 to boli traja,“ dozvedeli sme sa na obecnom úrade.
Sú aj obce, kde vôbec ľudia nevyužívajú možnosť voliť poštou. „Máme ľudí, ktorí robia v zahraničí, od nás z dediny len ja viem o štyroch. Nikto však neprejavil záujem zúčastniť sa volieb,“ hovorí Anna Kobelová z Obecného úradu v Bolešove. Rovnako je to tiež v obci Domaniža.
Menší záujem zaznamenali aj v Papradne. „Len jeden prejavil záujem. Je to teraz menej, predtým sme ich mali asi päť. Väčšinou ide o ľudí, ktorí pracujú v Českej republike a minulý rok sme mali štyroch z Anglicka,“ skonštatoval Juraj Palko, prednosta úradu.
Aj exotické miesta, rekordy však netrhajú
Väčší záujem zaznamenávajú v mestách, ani tu však netrhajú rekordy. Nájdu sa ale aj vzdialené a exotické miesta na zemeguli, odkiaľ sa Slováci dovolávajú svojich voličských práv. Tak to je napríklad v Považskej Bystrici.
„Prišlo 57 žiadostí, tri však prišli po zákonom stanovenom termíne, tak tam budem len odpovedať, že zmeškali lehotu. V roku 2010 bolo 53 žiadostí a tiež sme mali tri zmeškané. Najviac žiadostí máme z Veľkej Británie a Čiech. Najvzdialenejšie boli Spojené štáty americké a Thajsko,“ informovala Daniela Bubáková z mestského úradu.
Dodáva, že keď si už ľudia pošlú žiadosť na voľby z cudziny, takmer všetci ju využijú. „Do štvrtého februára sme boli povinní prvou triedou doporučene zaslať v obálke hlasovacie lístky a usmernenie, ako postupovať. Tiež poslať volebnú obálku a obálku na vratnú voľbu poštou. Oni sú už na svoje náklady sú povinníposlať nám jeden volebný lístok zo všetkých zalepený vo volebnej obálke, a to vložené do vratnej obálky. Takmer všetko sa vracia, nepríde späť naozaj len minimum,“ informuje Bubáková.
Viac voličov cez internet
V púchovskom úrade prijali do 20. januára 16 žiadostí.
„Jedna je ešte v riešení, lebo pani neuviedla správne údaje, pravdepodobne omylom. V roku 2010 ich bolo o niečo viac, 19 a aj sa vrátilo späť 19,“ hovorí Sylvia Kupčíková z úradu.
Osobne si myslí, že keby bola možnosť voľby cez internet, volebná účasť ľudí, ktorí sú v zahraničí, by sa pravdepodobne zvýšila. Ide totiž väčšinou o mladých ľudí, pre ktorých je voľba cez internet prijateľnejšia ako poštou.
Menší záujem bol aj v Dubnici nad Váhom. „Mali sme 27 žiadostí, predtým 31,“ informoval Štefan Krška z mestského úradu. Tiež si myslí, že keby mali ľudia v zahraničí možnosť voliť cez internet, skôr by to využili a možno by ich bolo aj viac. „Takýto spôsob volieb poštou ich zaťažuje a je to aj drahé. Náklady pri zasielaní podkladov znášajú mestské alebo obecné úrady, ale pri posielaní volebných lístkov späť ich už znášajú voliči. Môžu sa vyšplhať na niekoľko desiatok eur,“ hovorí Krška.
Rovnaký názor má aj Anna Riecka z ilavského magistrátu. Možnosť voľby cez internet by podľa nej celkovo zvýšila účasť mladých ľudí na voľbách, nielen tých v zahraničí. V Ilave mali tento rok málo žiadostí zo zahraničia, len tri. Nebol to až taký veľký pokles oproti roku 2010, keď ich bolo päť alebo šesť.
Dagmar Gregušová z mestského úradu v Novej Dubnici potvrdzuje, že ľudia nemajú veľký záujem o voľbu poštou zo zahraničia.
„Je to zverejnené, ľudia o tom vedia, akurát nemajú záujem. Máme o dve tretiny žiadostí menej ako bolo v roku 2010. Teraz je to trinásť a predtým to bolo niečo cez päť desiatok,“ upresňuje Gregušová.
Politici to slabo presadzujú
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že možnosť voľby cez internet by zvýšila volebnú účasť, percentá by dokonca podľa neho stále rástli. „Dal by sa priestor voličom, ktorí neakceptujú tradičné spôsoby volenia a zostávajú doma. To sa netýka, samozrejme, len voličov, ktorí sú v zahraničí. Na to, aby sa dal takýto spôsob realizovať, sú potrebné technické predpoklady, čo sa však dá vyriešiť. Rozhodne by to bol pozitívny krok. Čím viac voličov sa zúčastní, tým sú reprezentatívnejšie výsledky. Starší ľudia sú disciplinovanejší a aktívnejší pri tradičných spôsoboch volieb, a tomu zodpovedajú aj výsledky,“ hovorí Mesežnikov.
Politici sa však podľa neho k elektronickému spôsobu volieb stavajú dosť rezervovane. „Až na ojedinelú podporu niektorých, celkovo nedostatočne túto možnosť podporujú,“ doplnil politológ.