DUBNICA NAD VÁHOM. V rámci celoslovenského projektu Ma bisteren! Nezabudnite! vzniklo na Slovenku sedem pamätníkov, ktoré pripomínajú tragickú smrť Rómov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami holokaustu.
Pamätník s menami obetí odhalili pred piatimi rokmi aj na improvizovanom cintoríne v areáli spoločnosti ZVS Holding v Dubnici nad Váhom.
K pomníku nikto nechodí
Práve tu bolo na konci vojny pochovaných 26 Rómov zo zberného tábora, ktorý v Dubnici v tom čase bol.
Ako povedal riaditeľ ZVS Holding Miroslav Solava, na mieste tragédie vznikol symbolický pamätník vznikol symbolický pamätník z kameňov a kríža z nábojov hneď po vojne. „V rámci projektu Ma bisteren! vybudovali v roku 2007 nový pamätník. S veľkou slávou ho odovzdali, boli tam prítomní aj zástupcovia rôznych cirkví a občianskych združení. Odvtedy sa o pamätník nikto nezaujíma. My okolie upravujeme, snažíme sa, aby bolo pokosené, zavesíme tam symbolicky venček, aby ľudia, ktorí okolo prechádzajú, vedeli, že sa tu niečo stalo,“ povedal Solava.
Pri pamätníku, ktorý sa teda žiadne pietne akty nekonajú. Podľa Zuzany Kumanovej, koordinátorky projektu Ma bisteren!, pamiatku obetí rómskeho holokaustu si pripomínajú každoročne 2. augusta v Banskej Bystrici. „Pamätník v Dubnici nad Váhom je jedným zo siedmich v rámci projektu Ma bisteren! ako pripomienka toho, čo sa stalo Rómom počas druhej svetovej vojny. Starostlivosť o pamätníky súvisí s tým, kde sa nachádzajú,“ hovorí Kumanová.
Prístup sťažuje jeho umiestnenie
V Dubnici je podľa nej situácia skomplikovaná aj tým, že ide o uzatvorený podnik a na to, aby sa tam mohlo vstúpiť, je potrebné urobiť určité opatrenia. „Tu bola predovšetkým snaha ošetriť improvizovaný cintorín, ktorý tam bol, ohradiť ho tak, aby bol viditeľný, pretože za tie roky od vojny už hroby klesli,“ vysvetlila Kumanová. Organizovať pripomienkové akcie by bolo podľa nej žiaduce, občianske združenie však funguje na báze projektov, a tie svojím rozsahom dávajú možnosť zorganizovať len určitú časť aktivít. „Ideálne by bolo, keby sa našli miestne združenia, ktoré by sa tejto téme venovali a pripomínali si tieto udalosti,“ dodala.
Zavraždili dvadsaťšesť ľudí
Uprostred lesa v areáli zbrojárskej firmy v roku 1945 zahynulo 20 mužov a 6 žien. „Výstrely zasiahli 18 ľudí, ostatní boli zakopaní zaživa,“ povedal pri odhaľovaní pamätníka historik. Masový hrob po vojne exhumovali a pozostatky mŕtvych pochovali na rovnakom mieste v samostatných hroboch.
Rómovia, ktorí sú tu pochovaní, pochádzali zo zaisťovacieho tábora v Dubnici. V rokoch 1942 - 1944 bol v Dubnici nad Váhom pracovný útvar, v novembri 1944 bol na jeho mieste zriadený zaisťovací tábor pre celé rómske rodiny. V tábore mali zostať iba dočasne, a potom ich mali deportovať do vyhladzovacích koncentračných táborov. V decembri 1944 vypukla v tábore epidémia škvrnitého týfusu. Chorých pod zámienkou prevozu do nemocnice naložili na nákladné auto a odviezli ich do areálu miestnej zbrojovky, kde ich povraždili.