PRUSKÉ. Minulotýždňové oteplenie spôsobilo vo viacerých obciach nášho regiónu obyvateľom starosti. Vo vodných tokoch sa zachytával ľad, ktorý zadržiaval vodu. Jedinou cestou pre ňu bolo okolie.
Starosta Pruského hovorí, že problémy im robia aj prívalové dažde. Uchádzali sa o dotáciu na protipovodňové opatrenia, zatiaľ neboli úspešní.
Zaliata cesta
Minulý týždeň bol v Pruskom vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom bola zaliata cesta druhej triedy, ktorá spája Ilavu s Pruským. Bolo na nej dvadsať centimetrov vody. „Výrazné oteplenie sa prejavilo na rýchlom topení snehu. Pôda bola zamrznutá, a tak nestíhala pobrať vodu. Cez koryto Podhradského potoka prechádza aj vysokotlakové potrubie plynu, kde sa zachytával ľad. Došlo k narušeniu päty svahu a vytekaniu vody popri poškodenej hrádzi. Zaplavila asi tri hektáre poľa a preliala sa aj cez cestu,“ informuje starosta Viliam Cíbik.
Dvadsaťcentimetrová vrstva vody predstavovala veľké nebezpečenstvo pre dopravu. Prejazdnosť cesty bola len s ťažkosťami. „V spolupráci so správcom komunikácie i zástupcom Povodia Váhu sme situáciu okamžite riešili. Na riziko zaplavenej cesty vodičov upozorňovalo dopravné značenie, spevnila sa päta hrádze a vyčistilo koryto potoka od ľadu, aby voda mohla tiecť ďalej,“ opísal riešenie Cíbik.
Doplnil, že vybrežený potok obyvateľom škodu nespôsobil. „Skôr sme sa obávali situácie na zaliatej ceste, lebo voda v noci na nej zamŕzala. Našťastie, nestala sa žiadna dopravná nehoda,“ povedal s tým, že týždeň predtým mali tiež problémy s rozliatym potokom, keď voda zatopila niekoľko pivníc a záhrad.
Obavy pretrvávajú
Prušťania majú obavy z ďalšieho otepľovania, pretože v okolitých horách je stále veľa snehu. „Problémom je, že kedysi tu boli hory, ktoré vodu zadržiavali. Ich zmenou na poľnohospodársku pôdu či veľkým výrubom sa táto prirodzená zábrana stratila. Ak by sa výrazne oteplilo, alebo, nebodaj, začalo pršať, situácia by sa mohla opakovať. Zamrznutá zem nie je schopná vsakovať vodu,“ vysvetlil starosta.
Vrásky na čele im robia aj letné prívalové dažde. Korytá vodných tokov nestíhajú pobrať všetku vodu a vybrežujú sa. „Máme spracovanú kompletnú projektovú dokumentáciu na riešenie rekonštrukcie vodných tokov v rámci protipovodňových opatrení, a- však projekt zatiaľ nebol zaradený do investícií Povodia Váhu. Rokujeme s nimi, dúfam, že ak budú vyhlásené výzvy, podarí sa nám ho zaradiť,“ tvrdí Cíbik.
Povodne sa opakujú
Starosti s veľkou vodou majú podľa starostu v letných mesiacoch zhruba každé dva roky. Najväčšie problémy robí Chmelinský potok, ktorý je pomerne blízko cesty v smere Nemšová - Púchov. Výnimkou však nie sú ani ďalšie dva potoky. Obec preto žiadala o dotáciu z rezervy premiérky, aby mohli vybudovať protipovodňové zberné zdrže. Bola neúspešná. „Všade sa skôr zameriavajú na topenie snehu. Podľa môjho názoru však veľké problémy na Slovensku robia aj prívalové dažde. Upozornili sme na to aj poradcu premiérky pre životné prostredie a žiadali, že pokiaľ budú vyhlasované ďalšie výzvy na nenávratné finančné prostriedky, bolo by dobré do nich zahrnúť aj protipovodňové opatrenia na prívalové dažde,“ vyjadril sa Cíbik.
V Pruskom sa zatiaľ snažia riešiť situáciu v rámci svojich možností. „Ako druhá obec v súťaži Dedina roka sme dostali dotáciu z ministerstva životného prostredia. Chceme z nej financovať protipovodňové opatrenia, ktoré budú zamerané na prívalové dažde, aby sme zabránili vylievaniu potokov,“ dodal Cíbik.