POVAŽSKÁ BYSTRICA. V obciach, kde bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, po skončení druhého stupňa začali spisovať škody. „Náhrady škody pri povodniach sa riešia dvomi spôsobmi. Prvým je, že si občania, ktorí majú poistený svoj majetok, uplatnia náhradu vo svojej poisťovni. V druhom prípade nahlásia škodu na obec, ktorá ich zosumarizuje spolu so škodami, ktoré boli spôsobené na jej majetku, a sumár pošle na povodňovú komisiu na obvodnom úrade. Po verifikácii, čiže overení škôd, komisia pošle prostredníctvom krajského úradu sumár na úrad vlády,“ vysvetlil postup Pavel Petrík, prednosta považskobystrického obvodného úradu životného prostredia.
Dodal, že štát dáva financie predovšetkým na rekonštrukcie poškodených potokov a opravu inžinierskych sietí, ktoré sú spoločensky dôležité.
Častou príčinou pri rozliatí vodných tokov je je podľa Petríka ich znečistenie. Voda či ľad nečistoty strháva so sebou, a tie potom vytvárajú bariéry. „Obyvatelia by mali skontrolovať okolie tokov, či nie sú pri nich nahádzané rôzne predmety alebo nie je v ich blízkosti uložené drevo. Bol som osobne preveriť situáciu v Marikovej. Prekvapilo ma, že v potoku boli dve chladničky, so sebou strhol ľadochod. V tejto doline, našťastie, k vyliatiu vody nedošlo, ale práve takéto predmety by to v budúcnosti mohli spôsobiť,“ dodal.