Riaditeľ by mal v nemocnici zostať, avšak len na pol roka

Výberové konanie na riaditeľa nemocnice v Považskej Bystrici zatiaľ nevypísali. Petrovi Rendekovi skončilo funkčné obdobie vo februári, zostať má ešte pol roka. Podľa poslancov to nie je šťastné riešenie v ťažkých časoch, ktoré nemocnice prežívajú.

Riaditeľ nemocnice podľa predsedu samosprávneho kraja bude vo funkcii ešte šesť mesiacov.Riaditeľ nemocnice podľa predsedu samosprávneho kraja bude vo funkcii ešte šesť mesiacov. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavol Sedláček podľa jeho vyjadrenia poveril riadením Petra Rendeka, ktorý tam bol aj doteraz.

V decembri však padol aj návrh na jeho odvolanie. Poslankyňa sa sťažuje, že na interpeláciu jej nikto neodpovedal, predseda kraja hovorí, že šlo o nedorozumenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nespokojnosť pacientov

Začiatkom februára, keď prežívala nemocnica v Považskej Bystrici ťažké obdobie, sme sa pýtali jej riaditeľa nielen na otázky riešenia ekonomických problémov. Anketovaní pacienti totiž vtedy mali výhrady aj voči tomu, že štatutár vykonáva zároveň inú funkciu v nemocnici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ tvrdil, že vo februári sa aj tento problém vyrieši. „Všetko by bolo už dávno vyriešené, len do toho vstúpil štrajk lekárov. Vtedy prišlo k dohode, aby sa to v momentálnej situácii neriešilo. Garantujem vám však, že vo februári je všetko vyriešené,“ povedal vtedy Rendek.

Udialo sa v decembri

Na zasadnutí Trenčianskeho samosprávneho kraja sa o problematike vedenia nemocnice hovorilo už skôr, v decembri. Dokonca padol aj návrh na odvolanie riaditeľa považskobystrickej nemocnice. Predložila ho na rokovaní zastupiteľstva v decembri minulého roku poslankyňa Táňa Kňažková. Jej požiadavka zaznela počas interpelácií, takže poslanci o nej nehlasovali.

Kňažková vtedy uviedla, že dôvodov na odvolanie je viacero. Okrem iného poukázala aj na skutočnosť, že riaditeľ nie je v nemocnici na plný úväzok. Súčasne vykonáva aj funkciu technického námestníka v bratislavskej nemocnici a v nemocnici sa nezdržiava tak, ako by mal.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo dvoch zamestnaní riaditeľa Sedláček odpovedal, že zákon porušený nebol. Rendek doplnil, že s krajom mal takú dohodu. Nesúhlasil ani s tvrdením, že by prácu nevykonával riadne, o čom hovoria výsledky. Dochádzku do práce podľa neho kontroluje zriaďovateľ, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj, a preto nebude reagovať na nejaké dezinformácie. „S TSK mám zmluvu na dobu určitú do februára budúceho roku na 0,6 úväzku,“ doplnil. Opravil tvrdenia, že pracuje na plný úväzok.

Výberové konanie nebolo

Funkčné obdobie mal Peter Rendek do konca februára, poslanci aj médiá sa dožadovali na ostatnom, februárovom, zastupiteľstve vysvetlenia, ako to bude s vedením nemocnice ďalej. „Podpísali sme ďalej zmluvu na dobu určitú, pretože v tejto chvíli treba dokončiť rokovania s poisťovňami a opatrenia, ktoré boli rozbehnuté. Máme pripravené podmienky výberového konania, ktoré, keď sa tento momentálny stav skončí, zverejníme a vypíšeme konanie,“ povedal Pavol Sedláček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétny termín jeho vypísania neuviedol. „Podľa situácie, ako dokončíme celkové rokovania s poisťovňami,“ reagoval Sedláček.

Je to šťastné rozhodnutie?

Sedláček ešte dodal, že zvlášť v Považskej Bystrici ich trápia niektoré špecifické veci. „Dokončili sme trakt, kde v jednej časti bola rehabilitácia a v druhej psychiatria. Predpokladali sme, že tam bude doliečovacie oddelenie pre dlhodobo chorých. Je tam kapacita 90 postelí. Stále sa pokúšame presvedčiť poisťovňu, že zníženie chronických postelí v regióne nebolo dobré. Máme časť objektu, ktorá je novo pripravená na poskytovanie tejto starostlivosti, takže stále sú v hre ešte nejaké objednávky, ktoré by zlepšili ekonomiku nemocnice,“ doplnil Sedláček.

Zaujímalo nás preto, či si predseda myslí, že je dobré v situácii, keď je s poisťovňami potrebné prerokovať také veci, ako spomenul, a tiež navýšenie platieb v súvislosti so zvýšením platov lekárov a sestier, ak je riaditeľ na dobu určitú. „Bol aj doteraz, je to krízová situácia, zatiaľ úlohy, ktoré mal, plní. Viete, podstata problému zdravotníctva nie je v tom, aký pracovný pomer má riaditeľ a na akú dobu. Podstatou je, že príjmy nemocníc nepokrývajú náklady a prvýkrát sú náklady na vodu a energie vyššie ako zdravotnícky materiál, čo je veľmi varovný ukazovateľ. Náklady na mzdy sú, na rozdiel od obdobia spred siedmich rokov, osemdesiat percent, nie štyridsať percent ako vtedy, tak si názor na problém zdravotníctva urobíte sami. Stále sa to zahmlieva personálne, ra- cionalizačnými opatreniami, problém je však v tom, že systém je zle nastavený,“ dodal Sedláček.

Zákonník práce umožňuje podľa neho takýto postup. „Myslím si, že dôležité je to, či je riaditeľ úspešný v rokovaniach a či napríklad dokáže zadlženej nemocnici zabezpečiť dodávky liekov, dokázal sa dohodnúť s lekármi s tým, že nebolo potrebné vyhlásiť krízový stav,“ povedal Sedláček.

Poslanci to vidia inak

V situácii, keď treba viesť intenzívne rokovania s poisťovňami, lebo treba navýšiť platby, aby sa urobilo zadosť zákonu, čo sa týka zvýšenia platov lekárov aj sestier, a tiež prerokovať iné veci, nie je podľa Kňažkovej postavenie štatutára, aké momentálne má, výhodné. „Som štatutár obce, ktorá má pomaly toľko obyvateľov ako nemocnica zamestnancov a mám čo robiť, aby som na plný úväzok zvládla takúto funkciu. A nie sme v takej ťažkej situácii, ako je momentálne nemocnica, čo však nie je len prípad tej našej. V tomto prípade si nemyslím, že by nemal byť pracovný úväzok jeden, ale dva. A pritom je menší ako jedna. Myslím, že ak to zvládne, je Pánbožko,“ povedala Kňažková. Podobný názor majú aj iní poslanci.

Kňažková tiež dodala, že všetky veci ohľadom úväzkov riaditeľa aj jeho platového ohodnotenia, sa mali prerokovať predtým, než sa schvaľoval rozpočet, kde boli aj mzdy nemocnice. „To je však kompetencia v rukách predsedu, lebo zastupiteľstvo nestanovuje platy,“ doplnila.

Ďalej uviedla, že chcela sama vystúpiť na zastupiteľstve s otázkou, ako to bude ďalej s vedením nemocnice. Predložil to však na začiatku zasadnutia poslanec Pavol Jurčík na doplnenie programu. Predseda Sedláček povedal, že to má predložiť v rámci interpelácií, s čím Jurčík súhlasil. O jeho návrhu sa tak ani nehlasovalo.

Nemá odpoveď

V rámci interpelácií predložila tiež návrh na odvolanie riaditeľa aj Kňažková, a to v decembri, keď upozornila na mnohé skutočnosti, okrem iného, že riaditeľ vykonáva dve funkcie, jednu v nemocnici v Považskej Bystrici a druhú v Bratislave, aj o pochybeniach pri výberových konaniach, odvolávajúc sa na list úradu boja proti korupcii, a v súvislosti s neprítomnosťou riaditeľa o faktúrach a objednávkach, ktoré ležia na stole a sú pre život nemocnice dôležité. Mrzí ju, že doteraz nemá odpoveď. „Dozvedela som sa, že pán predseda poveril pána Rendeka, na čo má aj podľa zákona právo, na ďalších šesť mesiacov vedením nemocnice, údajne v obmedzenej pracovnej dobe. Verím tomu, že v pondelok dostanem vysvetlenie, prečo som odpoveď nedostala. Stav nemocnice je taký, aký je, či sa tam pán Rendek fyzicky nachádza alebo nie, mi momentálne nie je známe. Dúfam, že mi pán predseda vysvetlí, prečo nebolo výberové konanie do konca februára a že mi aj vysvetlí, ako bude v budúcnosti prebiehať a že sa výberové konanie na štatutára, ktorý bude mať plný pracovný úväzok. Stretnutie sa uskutoční v čo najbližšej dobe,“ povedala Kňažková. V pondelok 5. marca sa mala s predsedom stretnúť osobne. „Ako poslankyňa mám nárok na písomnú odpoveď, ktorú som do februárového zasadnutie nedostala,“ dodala Kňažková.

Predseda tvrdí, že ide o nedorozumenie. „O tom ja neviem, na všetky interpelácie reagujem. Neviem, o akú interpeláciu išlo,“ povedal predseda. Po doplnení, že išlo o interpeláciu, kde navrhla aj odvolať riaditeľa, doplnil: „Ale to nebola interpelácia. V interpeláciách sa nemôže dať návrh na hlasovanie. Musí to byť ako bod programu. To je nedorozumenie z hľadiska rokovacieho poriadku.“

Kontrola nebola

Na zastupiteľstve sa k vystúpeniu poslankyne Kňažkovej v decembri vyjadril, okrem iného aj v tom smere, že situáciu v nemocnici preverí hlavný kontrolór. „V súvislosti s tým, čo odznelo na zastupiteľstve, zaoberal som sa touto otázkou, len som nevedel, ako to pán predseda myslel. Pýtal som sa ho na to a on povedal, že zatiaľ žiadna kontrola nie je nutná. Takže nebola,“ povedal Richard Horváth, kontrolór TSK. Iný podnet na kontrolu, napríklad od poslancov, nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 342
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 968
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 284
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 533
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 599
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 475
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 181
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 183
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 554
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 186
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 22 395
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 332
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 285
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 183
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 554
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 186
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 22 395
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 332
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 285
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu