PÚCHOV. Väčšina obcí Púchovskej doliny i mesto Púchov riešia momentálne problém, kam budú v budúcnosti vyvážať komunálny odpadom. Zástupcovia samospráv tvrdia, že sú v neistote a problém je potrebné urýchlene riešiť.
Termín otvorenia novej kazety pri Lednických Rovniach nie je totiž stále jednoznačne stanovený. Na možnosť ukladať na ňu odpad sa spoliehali a javilo sa to aj ako najlepšie možné riešenie. S otvorením novej kazety sú však problémy, niektoré rieši dokonca súd. Samosprávam sa naskytá iná možnosť, čo však znamená niekoľkonásobne si predĺžiť cestu.
Nevedia, čo bude ďalej
Väčšina zástupcov samospráv z Púchovského okresu je v neistote. „Zaujímalo by ma, aký stav je na skládke, ktorá bola budovaná pre nás všetkých. Myšlienka bola dobrá. Zo strany prevádzkovateľov skládky by mala byť maximálna iniciatíva, a nie zo strany mesta a nás. Oni tam potrebujú mať odpad. Skládka sa budovala pre nás, je tu, kúsok pod nosom, a my rokujeme o vození niekde inde. A tak sa pýtam, či tu ešte nie je nejaká možná cesta?“ spýtal sa, okrem iného, Milan Gášek, starosta Vydrnej.
To, že samosprávy sú v neistote, prezentovali aj iní starostovia. „Kde mám garanciu, že Lednické Rovne začnú brať smeti a za akú cenu?“ zhrnul vývoj situácie Ján Mičic. Dodal, že mali niekoľko stretnutí, nič však nie je isté.
Dôvod stretnutia
Primátor mesta Púchov pozval preto zástupcov samospráv na stretnutie, kde riešili problematiku odpadu. „Púchov nie je vlastníkom skládky, ani spoločníkom obchodnej spoločnosti Ledrov, ktorá ju vlastní, aby k tomu organizovalo a viedlo rokovania, ako bude prevádzkovaná. V mikroregióne som všetkých oslovoval a upozorňoval na takýto vývoj situácie. Mesto Púchov má svoj odpad vyriešený. Momentálne si plním záväzok, keď som sľúbil, že urobím stretnutie starostov, čo sa deje so skládkou v Semeteši,“ vysvetlil dôvod stretnutia Michalec.
Tony odpadu, nová kazeta a spor
Mesto Púchov vyváža každoročne podľa slov primátora okolo 6-tisíc ton. Obce mikroregiónu takmer o polovicu menej. „Mikroregión vyviezol za rok 2011 3700 ton. Bolo to za deväť obcí, ktorým sme vozili odpad kukavozom. Menej to nebude ani v roku 2012,“ prezentoval konkrétne čísla Starosta Lúk Anton Hrebík. Na stretnutí tiež spomenul, že sa dožadoval konkrétneho vyjadrenia, či môžu samosprávy počítať so spustením kazety pri Lednických Rovniach v apríli. Spolu ide totiž o približne desaťtisíc ton komunálneho odpadu.
Termínov už bolo podľa starostov viac, otvorenie sa oddialilo. Na súde sa vedie dokonca pojednávanie v súvislosti s pozemkami, kde je nová kazeta skládky umiestnená. „Na Okresnom súde Považská Bystrica bola v októbri 2011 podaná žaloba o určenie hranice, žalobcom je Pozemkové spoločenstvo Horenice, žalovanými sú Obec Lednické Rovne a Ledrov spol. s r. o. Pojednávanie sa konalo 6. 2. 2012. Súd pojednávanie odročil na neurčito. Do konania bude prizvaný znalec - geodet, ktorý na súdnej ohliadke stotožní hranicu medzi parcelami žalobcu a žalovanej Obce Lednické Rovne,“ vyjadril sa Roman Tarabus, hovorca Krajského súdu v Trenčíne.
S termínmi je už opatrný
Dušan Šudík, riaditeľ spoločnosti Ledrov, nám potvrdil, že informácie o tom, že skládka sa mala otvárať na jeseň 2011, potom v decembri, sú pravdivé. „Tam problém nebol, boli tam len menšie stavebné zdržania pre počasie,“ vyjadril sa Šudík.
K novému termínu sa konkrétne vyjadrovať nechcel. „Teraz vám ho nemôžem povedať. Už som toľko termínov povedal a sklamal som sa, pre objektívne aj subjektívne príčiny. Sme v štádiu, keď je dielo technicky aj stavebne dokončené a kolaudujeme ho. Máme určitý problém s hranicou pozemku, ktorý v týchto dňoch riešime. Dúfam, že termín otvorenia nebude závisieť od ukončenia súdneho sporu. Snažíme sa s pozemkovým spoločenstvom dohodnúť, pretože oni majú určité predstavy, ako by sa to malo riešiť. Chcem veriť tomu, že sa dopracujeme k rýchlemu riešeniu. Ak to bude totiž závisieť na súdnom spore a jeho rozhodnutí, môže sa otvorenie oddialiť o rok, dva i viac, a to by nikomu nič neprinieslo,“ zdôvodnil Šudík. Apríl by bol podľa neho priechodný v prípade, že by došlo k dohode. Do dvadsiatich dní by mohlo byť kolaudačné rozhodnutie. Iný problém tu podľa Šudíka nie je.
Možnosť voziť na Kysuce
Na stretnutí v Púchove dostali obce ponuku voziť odpad na Kysuce. „Keby ste si vozili svojím autom, bola by cena 29 eur za tonu bez DPH, musí sa ešte platiť poplatok 5 eur obci Turzovka,“ povedal na stretnutí zástupcom samospráv Jozef Grežďo, konateľ spoločnosti Wood Energy. Táto spoločnosť je súkromným investorom PPP projektu, vďaka ktorému sa budovala skládka v Semeteši. Konečná cena by teda vyšla na približne 39 eur.
Dobrá cena a dlhá cesta
Grežďo ešte dodal, že cenu garantujú podľa toho, aký bude objem smetí. „Potrebujeme, aby to bolo od 6-tisíc do 10-tisíc ton,“ upresnil Grežďo.
Každá samospráva musí podpísať zmluvu za seba. Náklady na dopravu by boli vyššie, skládka Semeteš je totiž vzdialená od Púchova asi 55 kilometrov, čo by predstavovalo osemnásobne dlhšiu trasu, ako keby obce i mesto Púchov vozili odpad na lednickorovniansku skládku.
Väčšie nároky by boli aj na logistiku. „Cesta sa predĺži a môžu byť problémy. Nevedeli by sme v dňoch, keď vozíme Dohňany, Lazy a Lysú, čo sú silné obce, kde robíme dvojdňové zvozy, garantovať, že to stihneme do pol štvrtej. Bola by možnosť doviezť aj neskôr? Niekedy by mohli byť, napríklad v zime, problémy s dopravou,“ spomenul starosta Hrebík.
Grežďo sa zaručil, že aj tento problém by sa dal vyriešiť a skládku by mohla otvoriť pracovníčka, ktorá býva blízko, aj mimo prevádzkových hodín.