TRENČÍN. Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) odmietli predaj dvoch nehnuteľností. Voči predloženým návrhom mali výhrady, podľa nich bola cena podhodnotená. Upozornili, že predajom by sa porušil zákon. Rovnaký názor má aj Transparency International Slovensko (TIS).
Predseda TSK Pavol Sedláček si myslí, že predaj majetku je v súlade so zákonom.
Jeden návrh prešiel
Medzi návrhmi na predaj majetku boli aj bývalé nemocničné sklady v Belušských Slatinách. Znalecký posudok bol 83-tisíc eur, kupujúci navrhol cenu 40-tisíc eur. V tomto prípade s cenou poslanci súhlasili. O odpredaj skladov sa kraj snažil už niekoľko rokov, vždy neúspešne. Z pozemku chce záujemca urobiť pasienok, preto musí zlikvidovať budovy, ktoré sú už v dezolátnom stave. Súčasťou pozemku je aj lesný pozemok, ktorý je chránenou krajinnou oblasťou, i vodná plocha.
Poslanci pri hlasovaní zohľadnili tieto skutočnosti a jeho ponuku prijali. Pripomienku kolegu Jozefa Trstenského, že cena je nižšia ako znalecký posudok, neakceptovali.
Iné tak ľahko neprešli
S ďalšími dvoma návrhmi na predaje už zastupiteľstvo nesúhlasilo. V prvom prípade išlo o pozemok v Starej Turej, ktorý chcel záujemca na rozšírenie športového areálu a výstavbu viacúčelovej haly. Kraj navrhoval priamy predaj ako prípad osobitného zreteľa. S tým nesúhlasil napríklad Jozef Trstenský. Upozornil, že nebol dodržaný zákon.
Na túto skutočnosť upozornil aj pri predaji ďalšej nehnuteľnosti v Bánovciach nad Bebravou. Jej cena podľa znaleckého posudku z roku 2005 bola 1,2 milióna eur, záujemca ponúkal 300-tisíc eur. „Oslovil ma zástupca samosprávy, ktorá by tiež mala záujem v prípade nižšej ceny o kúpu pozemku,“ vysvetlil s tým, že v podmienkach súťaže bola schválená cena podľa znaleckého posudku. V prípade opätovného predaja je potrebný nový znalecký posudok.
Nezhodli sa
S vysvetlením vedúcej právneho oddelenia Ľudmily Sedláčkovej, že predaj je v súlade so zákonom i zásadami hospodárenia s majetkom, nesúhlasil.
„Myslím si, že niektoré predaje neboli v súlade so zákonom o majetku vyšších územných celkov a následných novelizácií. Domnievam sa, že zásady TSK, ktoré boli schválené v roku 2005, nie sú plne v súlade s dikciou zákona. Podľa zákona nemôže byť prijatá ponuka, ktorá je nižšia, ako je cena znaleckého posudku,“ zdôvodnil svoje stanovisko Jozef Trstenský.
Že pri predaji majetku nie sú dodržiavané zásady a pravidlá dané zákonom, si myslí aj poslanec Ján Krátky. Jedným dychom však dodal, že v prípade bývalých skladov v Belušských Slatinách znalecký posudok nevystihuje skutočnosť a objekt bolo treba predať, pretože je veľmi schátraný.
„Naše zásady pri nakladaní s majetkom TSK sú v súlade so zákonmi, nie sú s nimi v rozpore. Za znalecké posudky to nie je nikto ochotný kúpiť, majetok stráca na hodnote. Je na poslancoch, aby si stanovili priority. Môže sa stať, že budovy schátrajú a nebudú už vôbec predajné,“ ozrejmil predseda TSK Pavol Sedláček. Pripomenul, že v prípade školy v Bánovciach nad Bebravou bolo už 13 ponukových konaní, no majetok sa stále nepredal.
Vyjadrenie mimovládnej organizácie
Ivan Rončák z mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko uviedol, že samosprávny kraj môže predávať majetok aj za cenu nižšiu, ako je znalecký posudok. V tom prípade však musia poslanci odhlasovať, že ide o prípad hodný osobitého zreteľa a musia o ňom rozhodnúť v hlasovaní tri pätiny poslancov. „V iných prípadoch buď platí znalecký posudok, a vtedy môžu majetok predať aj priamo, alebo sa vyhlási súťaž, keď sa môže majetok predať aj za menej ako je znalecký posudok,“ zdôraznil Rončák s tým, že v tomto prípade je predaj pravdepodobne protizákonný a do jedného roka to môže napadnúť ktokoľvek na súde. Pripomenul tiež, že interný predpis samosprávneho kraja nemôže byť v rozpore so zákonom.