DUBNICA NAD VÁHOM. Dubnická knižnica otvorila marec – mesiac kníh, slávnostným vyhlásením výsledkov súťaže Literárny boom 2011.
V oddelení beletrie boli ocenené a prednesené najlepšie zo 109 prác, zaslaných autormi z Dubnice nad Váhom, blízkeho okolia, aj zo vzdialených kútov krajiny.
Toľko príspevkov nečakali
Súťaž vyhlásili organizátori v mesiaci november 2011, záujemcovia mohli svoje práce prihlasovať do polovice januára 2012. Porota z nich potom vybrala len hŕstku najlepších. „Určite som nečakala, že do prvého ročníka súťaže príde viac ako sto prác, veľmi milo ma to prekvapilo,“ konštatuje iniciátorka projektu Natália Mrázová.
Mladá spisovateľka bola aj členkou poroty, zodpovednej za výber víťazov. „Každý príspevok mal niečo do seba, bol iný a obsiahol v sebe dačo odlišné, takže nebolo jednoduché zvoliť víťazné diela. Dúfam, že sme vybrali správne.“
Gratulácie, slová a hudba
Prácu poroty mohla odobriť aj široká verejnosť, 1. marca neostalo ani jedno z pripravených miest v priestoroch mestskej knižnice voľné. Moderátorka večera Natália Mrázová odovzdala ceny zúčastneným autorom, pre ktorých bola uznaním aj verejná prezentácia ich tvorby v podaní recitátora Petra Horta. Od hovoreného slova si mohli návštevníci oddýchnuť započúvaním sa do tónov keyboardu a gitary v podaní žiakov zo ZUŠ v Dubnici nad Váhom.
Kto napokon zvíťazil?
Medzi ocenenými boli autori z Dubnice a blízkeho okolia, naprázdno neobišli ani literáti z Ružomberka alebo Starej Ľubovne.
V kategórii próza sa najviac páčila poviedka Jozefa Páleníka, druhé miesto obsadila Elena Štefancová, prvú trojku uzatvorila Veronika Miháliková. V oblasti poézie ocenila porota najväčšmi umenie Rebeky Ondrejíkovej, ktorá preskočila výborné práce Anatola Ladeckého a Jakuba Vedeja. Spolu trinásť najlepších príspevkov vyšlo aj v precízne vyhotovenom zborníku.
Láska a ťažký životný údel
Diela začínajúcich autorov sú aj náhľadom do mysle dnešného človeka. Kategóriu básní ovládla téma lásky, zväčša nešťastnej, dakedy zase vyznávanej práve prostredníctvom veršov. Námety poviedok, úvah a rozprávok boli pestrejšie, jednotlivci sa však často utiekali k opisu vlastných neveselých zážitkov a osudov. Píšuci ľudia sa teda vo svojej tvorbe súhrne vyznali z potreby lásky blízkej osoby, prejavili túžbu po dobre a kráse.
O svojich pisateľských, ale aj životných skúsenostiach sa mohli pozhovárať aj bezprostredne po skončení programu slávnostného večera. Organizátori – Mestská knižnica v Dubnici nad Váhom a Natália Mrázová - pre nich pripravili malé občerstvenie a slávnostnú tortu.
Autor: SAMUEL VALUCH