POVAŽSKÁ BYSTRICA. Počas troch dní si v miestnom gymnáziu sadlo do školských lavíc na písomné skúšky stosedemdesiat maturantov. Ich znalosti preverovala prvá časť maturít.
Gymnazisti po ich absolvovaní neskrývali sklamanie.
Korekcie pri opravách
Tie nastali podľa koordinátora Pavla Mikuláša už počas skúšky zo slovenského jazyka. „Písalo ju stosedemdesiat žiakov. Medzi študentmi boli veľké odozvy a viem aj zo synových slov, že facebook bol večer na túto tému riadne vyťažený. Kľúč pri opravách nebol jednoznačný, museli sme požiadať o korekcie,“ skonštatoval Mikuláš.
„Konzultovali sme postup, či môžeme odpovede uznať. Nemalo by sa to stať, ale priznajme si, že každý rok sa stane niečo podobné. Vždy sa príde na rozpory potom, ako začnú žiaci písať,“ potvrdila informácie riaditeľka školy Mária Vydrová.
„Písomná forma zo slovenčiny sa opravovala v škole, externú, kde žiaci odpovede označili krížikom, posielame do Bratislavy, kde ich naskenujú a opravia. Výsledky by sme sa mali dozvedieť v polovici mája. Ústne maturity sú v našej škole 28. mája,“ doplnila.
Dominovala angličtina, matematika menej
Druhý deň skúšok patril cudzím jazykom. Gymnazisti preferovali angličtinu. „Vybralo si ju stoštyridsaťtri žiakov a na túto skúšku prišiel do školy aj jeden externista. Nemčinárov bolo šestnásť,“ spresnil počty Mikuláš. Aj v angličtine sa našli „prešľapy“ a študenti neboli s otázkami príliš spokojní.
Posledný deň sa nielen v gymnáziu rátalo. Skúšku sa podujalo urobiť päťdesiatosem študentov.
Zaskočilo ich to
„Písomky“ boli podľa gymnazistov ťažké. „Ak mám porovnať tie naše a tie, ktoré som pozerala z predchádzajúcich rokov, boli ťažšie. Našli sme tam niekoľko veľmi zle postavených otázok,“ tvrdila Rebeka Kevelyová.
„Mám z písomiek zvláštne pocity. Matematiku som zvládol asi najlepšie. Nebál som sa, veď v podstate o nič nejde. Čakajú nás ešte ústne skúšky,“ povedal po absolvovaní matematiky Ján Vanečko.
Gymnazisti tento rok prvýkrát maturovali z vyššej úrovne cudzieho jazyka. „Bolo to veľmi náročné. Celé štúdium sme sa učili na úrovni B1, no nečakane nám dali úroveň B2. Nemali sme podľa mňa dostatok času na doučenie. Šesť mesiacov štúdia je málo. Bol to voči štvrtákom podraz a písomná skúška asi pre nás nedopadne dobre,“ skonštatoval Matej Žiačik, ktorý si vybral angličtinu.
Takmer šesťtisíc maturantov
V školskom roku 2011/2012 je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) 46 stredných škôl. „V študijných odboroch v stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK je 5 735 maturantov. V šiestich stredných školách v okrese Považská Bystrica v našej pôsobnosti 794 maturantov. V okrese Púchov ich v štyroch školách evidujeme 563 a v okrese Ilava je v piatich 563 maturantov,“ dodala Katarína Hudcovská z TSK.