anec.
DUBNICA NAD VÁHOM. Výstavná sieň Domu kultúry sa stala svedkom krstu knihy, ktorá vzdáva hold slovenskému folklóru. Zvláštnosťou je, že zanietenými folkloristami sú Slováci žijúci v Kanade.
Krstu sa zúčastnil aj autor knihy 90 rokov slovenského folklóru v Kanade Ondrej Miháľ, ktorý ľudovej hudbe a tancu za hranicami Slovenska zasvätil celý svoj život.
Slovensko-kanadské priateľstvo
Slovenskí emigranti, ktorí si vybrali Kanadu za krajinu, kde strávia zvyšok svojho života, si so sebou priniesli aj lásku k folklóru. Slovenský folklór má v tejto krajine dlhoročnú históriu. Vyvíjal sa ako odtrhnutá halúzka stromu rastúcom v rodnej zemi. Dôkazom toho, že slovenský folklór v nej má už skoro storočnú tradíciu, je aj fakt, že prvý folklórny súbor tam bol založený už v roku 1923 a volal sa Kriváň.
Odvtedy v Kanade v rôznych súboroch pôsobilo už viac ako dvetisíc tanečníkov. Po páde komunizmu si slovenskí folkloristi a tí žijúci v Kanade rýchlo našli cestičku k sebe a začali sa navštevovať. V roku 1991 sa začalo priateľstvo medzi dubnickým folklórnym súborom Vršatec a kanadským Toronto Slovak Dancers a trvá doposiaľ. Kanadský súbor sa predstavil aj na Dubnickom folklórnom festivale a Vršatčiari vycestovali zasa do Kanady. Tam svoje umenie predviedli, okrem nich, tiež členovia detského folklórneho súboru Prvosienka.
Spisovateľ, dokumentarista a fotograf
Kniha 90 rokov slovenského folklóru v Kanade je dielom Ondreja Miháľa. Autor je rodákom z vojvodinskej obce Silbaš, kde sa narodil v roku 1956 a už 45 rokov (od r.1967) žije v Kanade, presnejšie v Toronte.
Venuje sa grafickému dizajnu, fotografii, dokumentaristike a žurnalistike. Je zakladateľom a predsedom Kanadského slovenského inštitútu, ktorý založil v roku 1995. Venuje sa záchrane kultúrneho dedičstva kanadských Slovákov a pracuje aj na digitalizácii fotodokumentácie. Bol spoluautorom prvej výstavy o Slovákoch v Kanade - Slováci v Kanade svojimi očami, prezentovanej na Slovensku v roku 2002 a v Srbsku o dva roky neskôr. Dielo bolo spracované aj knižne.
Ondreja Miháľa poznáme tiež ako autora umeleckej, reportážnej i dokumentárnej fotografie, ktorú pozná kultúrna verejnosť na Slovensku, v Srbsku, v Kanade a inde. V roku 1994 mal na Slovensku svoju prvú samostatnú fotografickú výstavu nazvanú Horehronie mojimi očami. Ďalšiu výstavu fotografií Zanikajúca krása slovenských domov vo Vojvodine prezentoval na Slovensku v rokoch 2006-2007. Fotografie z výstavy vyšli s rovnomenným názvom aj knižne. Okrem týchto výstav sa Ondrej Miháľ na Slovensku reprezentoval ešte niekoľkokrát a jeho diela sa vždy stretli s pozitívnym ohlasom verejnosti.
Momentálne sa venuje spra- covávaniu databázy informácií o histórii Slovákov žijúcich v Kanade a dokumentárnych fotografií zo života kanadských Slovákov.
Ku knihe sa vrátili po pätnástich rokoch
„Nápad dať dohromady knihu o slovenskom folklóre v Kanade vznikol tak, že sme mali k dispozícii veľa výstrižkov z novín, ale nebola ani jedna kompletná publikácia. Keď sa blížilo 75. výročie slovenského folklóru v Kanade, tak sme sa rozhodli vydať k tejto príležitosti knihu,“ rozpráva Ondrej Miháľ a pokračuje. „Kniha bola urobená veľmi rýchlo a mala nedostatky. Povedali sme si, že ju určite ešte prepracujeme, ale Slováci v Kanade sa venujú rôznym činnostiam, a tak sa stalo, že sme sa ku knihe vrátili až teraz, pri príležitosti 90. výročia,“ doplnil autor.
Sympatický a srdečný predseda Slovenského kanadského inštitútu priznáva, že na Dubnicu nedá dopustiť. „S Dubnicou máme veľmi dobré vzťahy. Spája nás folklór, a nielen ja sem chodím veľmi rád, ale aj ostatné slovenské súbory z Kanady. Takisto aj vaši folkloristi radi chodia k nám na rôzne festivaly a vystúpenia,“ zhodnotil slovensko-kanadské vzťahy Ondrej Miháľ.
Kanaďania milujú slovenský folklór
Nielen autor knihy prepadol láske k slovenskému folklóru. „Kanaďania milujú slovenský folklór. Keď k nám príde nejaký súbor, tak sú veľmi nadšení. Oni nechápu, čo sa deje, pretože v Kanade nič také nemajú. Je to pre nich obrovský zážitok. Často počúvam, že prečo ten folklór Slovensko neexportuje trošku viac,“ hovorí so smiechom Ondrej Miháľ.
Zaujímavosťou je, že autor nikdy netancoval v súbore a dokonca ani nehrá na žiadnom hudobnom nástroji. „Cit k slovenskej ľudovej piesni mám od samého začiatku, keďže moja mama spievala. Odvtedy vyrástli už nové generácie kanadských Slovákov a ja verím, že slovenský folklór v Kanade prežije ďalšie desaťročia,“ uzatvára Ondrej Miháľ.
Spolupráca s Vršatcom
Kniha 90 rokov slovenského folklóru v Kanade sa krstila v Dubnici aj vďaka priateľským vzťahom s členmi folklórneho súboru Vršatec.
„Naše priateľstvo so slovenskými folkloristami žijúcimi v Kanade, odkedy sme sa v roku 1991 spoznali, napreduje stále k lepšiemu. My sme boli v Kanade už nespočetne veľakrát a priznám sa, že hoci sme precestovali kus sveta, tak každý jeden zo súboru potvrdí, že najlepšie nás privítajú Slováci v Kanade,“ priznáva vedúci FS Vršatec Jozef Martinka.
„Cítime sa tam ako v kruhu skutočných priateľov, rozprávame sa o tom, prečo odišli zo Slovenska, čo im chýba, či sú smutní a spomíname,“ prezradil.
„Veľmi sa mi páči, že napriek tomu, že ich deti sa už narodili v Kanade, učia ich slovenský jazyk. Slováci v Kanade držia spolu a každú nedeľu sa stretávajú na svätej omši a potom majú spoločný piknik. Niekedy sú od tohto centrálneho kostola vzdialení aj 150 kilometrov na všetky svetové strany, a napriek tomu sa stretávajú,“ dodal.
Jozef Martinka s radosťou privítal novú publikáciu. „Páči sa mi, že kniha vyšla aj v slovenskom, aj v anglickom jazyku. Je veľmi pekná a má veľkú hodnotu. Cením si najmä tie historické fotografie v nej,“ uzavrel vedúci FS Vršatec a vrátil sa späť k autorovi publikácie Ondrejovi Miháľovi, aby si ešte spolu zaspomínali na spoločné zážitky a možno sa aj dohodli na ďalšej spolupráci.