POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ôsmim študentom Súkromnej hotelovej akadémie v Považskej Bystrici pozastavilo možnosť vykonať maturitu Školské inšpekčné centrum v Trenčíne. Problémom boli praktické skúšky a neskoré prihlásenie študentov.
Vedenie školy tvrdí, že v ničom nepochybilo a pokyn prišiel v čase, keď už nemali možnosť namietať a situáciu riešiť.
Kontrola a výsledok
Inšpekcia vykonala kontrolu a vydala pokyn, že osem študentov hotelovej akadémie, iného ako denného štúdia, nemá byť pripustených k maturitám. Išlo o štúdium jednotlivých predmetov, ktoré je spoplatnené. „V obchodnej akadémii mali študenti skúšky porobené. V hotelovej akadémii tým, že tam nematuroval žiadny denný študent, len uchádzači štúdia jednotlivých predmetov, a nemali hlavne praktické skúšky v poriadku, dali sme riaditeľke záväzný pokyn, že títo uchádzači nemôžu byť pripustení k maturitnej skúške, pretože nespĺňajú všetky podmienky. Nemali vykonanú prax, ani komisionálnu skúšku z praxe a nemali poriadne absolvovanú prax v zariadeniach. Tá má byť viac ako 1400 hodín,“ vysvetlila dôvody vydania pokynu Viera Firitová zo Školského inšpekčného centra v Trenčíne.
Bolo to v poriadku
Riaditeľka školy Dagmar Ondrášiková tvrdí, že prax študentov bola v poriadku. „Štyria zo študentov priamo pracujú v zariadeniach spoločného stravovania. Je dosť zvláštne, že inšpekcia vyhodnotila, že nemajú prax. Čo sa týka predpísaných hodín, mali ďaleko väčší počet odpracovaných hodín,“ informuje Ondrášiková.
Dodala, že študent má priniesť potvrdenia zo zariadení a oni ich priniesli. „Jeho majiteľ potvrdil, že u neho odpraxovali určitý počet hodín, a ten vyhovoval tomu, čo vyžaduje zákon. Inšpekcia sa chce tváriť, že nemali výkazy. Denní študenti majú papier, kde im zariadenie presne značí, odkedy dokedy tam boli. Externí však doniesli papier, koľko tam odpracovali. Inšpekcia sa odvoláva na niečo, čo platí pri denných študentoch. Štúdium jednotlivých predmetov je však špecifické. Je nemysliteľné, aby sme kontrolovali externých študentov, ktorí pracujú po celom Slovensku. To sa nedá. Zariadenie garantuje vykonanie praxe,“ hovorí Ondrášiková.
Riaditeľka tiež tvrdí, že študenti vykonali i komisionálnu skúšku, o čom majú aj fotodokumentáciu a všetky potrebné písomnosti.
Dodržiavanie termínov
Školské inšpekčné centrum uvádza ešte iné dôvody, pre ktoré nemohli študentov pripustiť k maturite. „Väčšina z týchto ôsmich študentov sa prihlásila 26. januára a ešte 27. januára robili skúšky. Tie mali mať už pred prihlásením na maturitnú skúšku,“ zdôvodňuje Firitová.
Ondrášiková tvrdí, že zo zákona ich môžu prihlásiť najneskôr do 31. januára a nič neporušili. „My sme ich aj ako škola 31. januára naozaj prihlasovali. Ak oni niektorí urobili to, že si 26. januára dali prihlášku a ešte 27. januára robili z niečoho skúšku, oficiálne boli prihlásení až 31. januára. Chyba by bola, keby škola dala prihlášku 26. januára a on by ešte potom robil skúšku alebo keby robili skúšku po 31. januári,“ tvrdí Ondrášiková.
Firitová dodáva, že bol ešte iný problém pri termínoch, čo sa týka prihlasovania. „Riadny termín prihlásenia na maturitnú skúšku je 30. september, a títo všetci boli prihlásení v januári. Do 31. januára je ešte možnosť prihlásiť sa, ale zákon hovorí, že len v mimoriadnych prípadoch. Ale tuto sa prihlásili celé skupiny,“ informovala Firitová.
Riaditeľka si myslí, že ani v tomto prípade škola nepochybila. „Štúdium jednotlivých predmetov je ten prípad, keď sa môžu dávať v náhradnom termíne prihlášky na maturitu, čo je mimoriadny prípad,“ hovorí Ondrášiková a tvrdí, že to mali odobrené aj odbornou konzultáciou so krajským školským úradom.
Ministerstvo nekonkretizuje
Obrátili sme sa aj na ministerstvo školstva, či legislatíva stanovuje nejaký oficiálny termín, dokedy sa musia študenti, ktorí robia pomaturitné štúdium v štúdiu jednotlivých predmetov, prihlásiť na maturitnú skúšku. Jednoznačnú odpoveď sme nedostali, ale citáciu paragrafov zo zákona, kde bol vyznačený ako bežný termín 30. september, ale Miriam Žiaková, hovorkyňa ministerstva, uvádza tiež termín na dodatočné prihlásenie. „Písomne ho oznámi triednemu učiteľovi najneskôr do 15. októbra a riaditeľ školy môže v osobitných prípadoch, najmä ak ide o dlhodobý pobyt v zahraničí, zdravotný stav, povoliť iný termín, najneskôr do 31. januára,“ uvádza sa okrem iného v stanovisku. Či je práve toto prípad študentov štúdia jednotlivých predmetov, Žiaková nekonkretizovala. Čo bude ďalej?
Ôsmi študenti si tak budú musieť na maturitu ešte počkať. Dokedy, je otázne. „Škole sme dali záväzný pokyn, že musí nedostatky odstrániť a študenti sa môžu o rok na maturitu prihlásiť, tento rok už nie,“ tvrdí Firitová.
Podľa riaditeľky však študenti neprišli o možnosť maturovať. Je to pre nich časovo dramatické. Sú však aj náhradné termíny a minister školstva môže rozhodnúť, či budú tento rok maturovať alebo nie. „Je však zložité obdobie zmien, a tak to nebude asi jednoduché. Nemusí to byť ročný odklad. Budeme to riešiť, nebudem však dopredu hovoriť ako,“ dodala riaditeľka.