POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pracovné stretnutie sa nieslo hlavne v znamení diskusie o prípravách majálesu a návrhoch na prípravu iných akcií, ktoré by mohli mladí ľudia pripraviť. Vedenie mesta tiež odpovedalo mladým ľuďom na niektoré horúce otázky.
Majáles a iné akcie
Predseda parlamentu Martin Všelko hovorí, že tento rok by sa chceli zamerať na lepšiu spoluprácu stredných škôl, iných organizácií a občianskych združení, ktoré pôsobia v Považskej Bystrici, a mesta. Od dobrej spolupráce závisí aj úspešné zvládnutie organizovania akcií. Na stretnutí sa rozoberala hlavne príprava majálesu. Študenti organizujú už tretí ročník. „Pripravujeme ho na piatok 27. apríla. Okrem tradičných podujatí, ktoré sú spojené s akciou, pribudne tento rok futbalový turnaj chlapcov a vystúpenie mladých kapiel. Máj sa bude stavať v areáli Strednej odbornej školy strojníckej. Tejto škole bude v príprave pomáhať zdravotnícka škola,“ konkretizoval Všelko.
Hovorilo sa aj o ďalších akciách, a to o čistení Manínskej tiesňavy či Bystrického hradu, aktivitách v rámci darcovstva krvi, programe na Deň otcov, prechádzke rozprávkovým lesom, rozlúčke s prázdninami a iných akciách.
Otázky študentov
Na pracovnom stretnutí sa zúčastnili za vedenie mesta primátor Karol Janas a viceprimátor Marián Sopčák. Študenti ich zahrnuli otázkami. Zaujímali sa o činnosť Trenčianskeho samosprávneho kraja a najaktuálnejšie problémy, ktoré riešil primátor na zasadnutí.
Mladých ľudí zaujímalo hlavne to, aký osud čaká stredné školy v meste a či nehrozí zrušenie niektorých z nich. „Čo sa týka základných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, neplánujem v mojom volebnom období zrušiť žiadnu z nich,“ vyjadril sa primátor. K stredným školám vysvetlil, že tieto veci nie sú v kompetencii mesta, ale Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Kraj už prišiel s návrhom zlúčenia niektorých, nestalo sa to, dokázali sme ich udržať. Ale návrh môže prísť znovu, potom budeme chcieť detailné vysvetlenie, prečo sa tak má stať,“ povedal primátor a dodal, že ak nebudú vážne dôvody, budú bojovať za ich zachovanie tak, ako sú.
Študenti sa tiež kriticky vyjadrovali k zlému stavu chodníkov v meste a chceli vedieť, kedy sa zrekonštruujú. Tiež ich zaujímalo, v akom štádiu je otázka výstavby skateparku. Mesto sa stotožnilo s nápadom mladých ľudí urobiť ho na Šibeničnom vŕšku pod diaľničným pilierom. „Viceprimátor úzko komunikuje s Národnou diaľničnou spoločnosťou. Som ochotný uvoľniť niečo z rozpočtu na jeho vybudovanie, mám na to určité, samozrejme, obmedzené právomoci. Nepostavíme ho však za rok, ale začať chceme. Samospráva však môže investovať len do niečoho, čo jej patrí. Pozemok pod diaľnicou patrí Národnej diaľničnej spoločnosti. Preto tie rokovania. Aby sme mohli stavať, musí ho mať v dlhodobom prenájme mesto alebo nejaká jeho organizácia,“ vysvetlil mladým ľuďom primátor.