Medzinárodné vlaky nezastavujú, ľuďom sa cestuje horšie

Doprava sa Považskobystričanom skomplikovala, predĺžila. Medzinárodné rýchliky tu už nestoja.

Považskobystričania reagujú na opatrenie ZSSK s nevôľou.Považskobystričania reagujú na opatrenie ZSSK s nevôľou. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Medzinárodné EC vlaky, ktoré kedysi zastavovali aj v Považskej Bystrici, cez stanicu už len „prefrčia“, nezastavujú. Ľudia musia cestovať do Žiliny a Púchova a tam na ne prestúpiť. Cesta sa im predĺžila, skomplikovala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rokovania mesta a samosprávneho kraja so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) a ministerstvom dopravy boli neúspešné. Jeden z mestských poslancov si myslí, že kraj takmer nikdy mestu nepomohol, keď malo problém.

Viac stresu a nepohodlia, boli neinformovaní

Cestovanie sa ľuďom skomplikovalo. „Prekvapuje ma, čo sa robí. Určite je veľa ľudí nahnevaných. Flexibilita vlakov je dosť biedna a ešte sa zhorší,“ myslí si Peter Chalupka.

SkryťVypnúť reklamu

Dve mladé ženy, ktoré čakali na príchod vlaku na peróne boli rovnako nespokojné. „Pred chvíľou jeden EC vlak prefrčal. Je to naozaj krása. Zase jedno z dobrých riešení pre ľudí,“ poznamenala ironicky Lenka Fekečová. Dodala, že častejšie cestuje do Prahy. „Musím ísť teraz do Púchova, tam vystúpiť, povykladať všetky veci, ktorých nebýva málo, a zvládnuť stres, keď musím dávať pozor na deti, aby sa niečo nestalo, alebo aby sa v tom zmätku nestratili. Je to katastrofa. Dosť sa nám to zhoršilo,“ hnevala sa mladá matka.

Jej kamarátke sa nepáčilo, že sa o tom viac nehovorilo, aby to mohli ľudia zaregistrovať. „Nie sme síce dopravný uzol, ale myslím si, že sme dosť veľké mesto na to, aby tu vlak stál. Nechodím týmito vlakmi, ale jazdia nimi ľudia za prácou a študenti. Keby sme o tom vedeli skôr, určite by sme boli za to, aby sa spísala nejaká petícia, aby sme vyjadrili svoj názor,“ hovorí pani Gajdošová.

SkryťVypnúť reklamu

Meškanie vlakov, strata času

Bohuslav Kortman zase upozorňuje na to, že stačí malé meškanie ostatných vlakov, ktoré v stanici zastavujú a čas cestovania sa predĺži. „ Zrušili sa aj iné vlaky a pridali osobné. Každopádne to však predtým bolo rýchlejšie. Doprava medzi Považskou Bystricou a Žilinou je celkom dobrá, ale na dlhšie trasy je problém. Napríklad ráno, keď chcem ísť do Liptovského Mikuláša, musím cestovať do Žiliny a potom prestúpiť na pražský rýchlik, ktorý už tu nestojí. Rozhodne mi to komplikuje cestu. Ak mi vlak do Žiliny chvíľu mešká, pražský rýchlik už nestíham,“ opisuje konkrétnu skúsenosť.

Podobný názor má aj Jozef Šiška. „Nie je to ani celkom zosúladené, že keď sem príde nejaký vlak, zaručene vždy stíhate pražský rýchlik do Čiech. Potom musíte čakať, hodinu, dve. Ľuďom sa zbytočne predlžuje cestovanie,“ hovorí pán Šiška. Dodáva, že je zarážajúce, keď sa mesto vynechalo pre niekoľko minút, ktoré stráca vlak zastavením. „Je to choré, a nie je to spravodlivé, zasahovať takto do služby pre ľudí. Každý nemá auto, aby sa dal doviezť do Púchova či Žiliny,“ myslí si Šiška.

SkryťVypnúť reklamu

Vedia prečo

Ľubomír Lovíšek hovorí, že železnice asi vedeli, prečo sa odhodlali k tomuto kroku. „Vedia asi prečo to spravili. Ja neviem celkom zodpovedne posúdiť ich rozhodnutie a ani som o ňom nevedel. Mne by to mohlo skomplikovať cestu smerom na Košice,“ myslí si Lovíšek. Dodáva, že takéto veci by sa mali viac odkomunikovať s ľuďmi a citlivejšie zvažovať.

Emília Šťastníková necestuje vlakom tak často, vie však o tom, že ľudí to hnevá. „Hlavne študentov alebo tých, ktorí cestujú ďalej za prácou. Je to obmedzujúce,“ tvrdí pani Emília.

Rovnaký názor má aj Ľubka Panáková. Má kamarátku, ktorej sa skomplikovala cesta do Prahy a späť. „Je z Považskej Teplej a keď zastavovanie vlakov zrušili, bola nahnevaná. Má problém dostať sa do Púchova, aby potom nastúpila na medzinárodný rýchlik. Musia ju voziť autom, inak by mala problém s dochádzkou do zamestnania,“ prezradila Ľubka.

Pripomienky poslanca

Problém sa riešil aj na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici. Už 7. júna 2011 bola Trenčianskemu samosprávnemu kraju doručená žiadosť zástupcu primátora Mariána Sopčáka, kde sa dožaduje mesto, aby nebolo zrušené zastavovanie vlakov. Železničná spoločnosť a samosprávny kraj mali rokovania.

„Výsledok bol, že kraj doručil mestu odpoveď, že v prípade zastavovania vlakov nie je možné požiadavke vyhovieť,“ odznelo z úst poslanca Rudolfa Karasa na zasadnutí.

Upozornil na to, že ľudia sú nespokojní a informovali o tomto probléme v predstihu mesto aj kraj. „O túto problematiku sa zaujímal konkrétne pán Jozef Socha, obyvateľ mesta, ktorý upozornil na problém aj listom," hovorí Karas.

Na zastupiteľstve ďalej Karas tlmočil, že kraj odpísal, že doprava nie je vyťažená a väčšine zákazníkov využívajúcich vlaky diaľkovej dopravy idúcich na trati Praha – Púchov – Žilina v stanici Považská Bystrica ponúkajú železnice regionálnu dopravu. A diaľkoví cestujúci môžu využívať vnútroštátne vlaky kategórie R, ktoré zastavujú v meste a sú prípojnými vlakmi na EC vlaky v Púchove.

Susedia majú iný prístup, kraj zlyháva

K odpovedi mal však poslanec Karas výhrady. „Chcem k tomu dodať, že medzi Košicami a Púchovom sú len dve mestá väčšie ako Považská Bystrica, a síce Žilina a Poprad. Čo sa týka vyťaženosti, nie som si celkom istý, že je to tak. Pozriem sa však na to z inej strany a síce, že v Českej republike pristupujú k tomuto problému celkom inak. Tam stoja vlaky v Hornom Lidči, potom Vsetíne a ďalej vo Valašskom Meziříčí. Medzi prvými dvoma mestami je osemnásť kilometrov a medzi ďalšími devätnásť. Česi to riešia jednoducho úplne inak. Tí si nerobia problém, aby odstavili také veľké mesto a nezastavovali tam,“ tvrdil Karas. Odporučil, aby sa mesto obrátilo priamo na ministertvo.

Výhrady mal aj voči tomu, ako bojuje za požiadavky samospráv kraj. „Kedykoľvek sme sa obrátili na samosprávny kraj s problémom, nevyšiel nám v ničom v ústrety. To je aspoň moja skúsenosť,“ tvrdí Karas.

Primátor Karol Janas hovorí o hrubej chybe železníc, že v takom veľkom meste zrušili zastavovanie medzinárodných rýchlikov. Tvrdí, že mesto vyjadrilo na rokovaniach opakovanie dôrazne svoj nesúhlas.

Neúpešné rokovania

Zástupca primátora Marián Sopčák hovorí, že k informácii o zrušení zastavovania EC vlakov sa dostali ešte pred medializáciou problematiky a začali vec hneď pripomienkovať. Kolotoč rokovaní podľa viceprimátora začal minulý rok začiatkom júla.

„Ihneď som oslovil TSK, aby situáciu riešili a posunuli to ďalej na ministerstvo dopravy. Ja sám som sa stretol so štátnym tajomníkom ministerstva a žiadal ho dosť rázne, aby nám pomohol situáciu riešiť. Stretol som sa aj s generálnym riaditeľom ZSSK, kde som interpretoval názor mesta a obyvateľov, že sme pobúrení, keď v trinástom najväčšom meste na Slovensku nestoja medzinárodné rýchliky. Pobúrení sme doteraz. Prebehli opakované rokovania s vrcholovými predstaviteľmi ZSSK. Požadoval som aj relačnú zľavu pre našich obyvateľov, ktorí dochádzajú do Žiliny za prácou. Nevyhoveli ani v tomto. Páni prišli s prepočtami a rôznymi tabuľkami a povedali, že si ešte opakovane urobia svoje prepočty a dostaneme stanovisko,“ vyjadril sa Sopčák.

Sopčák tiež hovorí, že prieskum vyťaženosti robili od 10. do 31. decembra. „Vytipovali si štatisticky najslabšie obdobie,“ dodáva.

Opakované zamietnutie

Mesto ešte opakovane oslovilo ZSSK a rokovalo. Postoj sa však nezmenil. „Z analýzy predaja medzinárodných cestovných dokladov pre zákazníkov vyplýva, že priemerne denne cestujú jedným vlakom traja zákazníci z a do Považskej Bystrice a z a do Českej republiky. Pre veľmi malý záujem zastavovanie expresných vlakov v Považskej Bystrici v súčasnosti ani v budúcnosti neplánujeme,“ uvádza sa v liste, ktorý zaslala ZSSK mestu 20. februára 2012.

Mesto chce rokovať ďalej, aby dosiahlo zastavovanie aspoň niektorých, nadôležitejších vlakov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu