Ak je zrušenie zastavovania EC vlakov spojené s ekonomizá-ciou dopravy, na základe čoho ste rozhodli o neefektivite?
- Častým zastavovaním v nácestných staniciach sa pri vlakoch vyššej kvality predlžuje cestovná doba a tým sa stráca konkurencieschopnosť voči iným druhom dopravy. Z uvedeného dôvodu spoločnosť rozhodla v zmysle novej obchodnej politiky a zmien v diaľkovej doprave o opatreniach, ktorých cieľom je zvýšenie kvality poskytovaných služieb vo vlakoch vyššej kvality pre cestujúcich v diaľkovej doprave.
Koľko financií ušetríte?
- K ušetreniu nákladov dôjde pri zastavovaní a rozjazde vlakov, čo sa premietne v spotrebe trakčnej energie a v platbe za použitie dopravnej cesty, kde sa cena odvíja od počtu zastavení.
Je nejako zabezpečená doprava ľudí k vlakom, ktoré budú zastavovať už len v Púchove a Žiline? Prispôsobili ste odchody spojov, aby naväzovali?
- Prípoje pri cestovaní do ČR sú zabezpečené taktovými rýchlikmi 6XX (Košice - Bratislava), Púchov príchod na 54 min, Ex do ČD odchod na 23 min, prestup 29 min, v dvoch prípadoch je prípoj zabezpečený aj OS vlakmi (Púchov príchod 12.02 h, resp. 16.16 h), vtedy je prestup 21, resp. 7 min. Prípoje pri cestovaní z ČD sú zabezpečené taktovými rýchlikmi 6XX (Bratislava – Košice), Púchov príchod Ex z ČD na 37 min, taktový R 6 XX odchod na 6 min, prestup 29 min, v dvoch prípadoch v pracovné dni je prípoj zabezpečený aj OS vlakmi (Púchov odchod 13.43, resp. 15.44 h), vtedy je prestup 6, resp. 7 min.
Kedy ste robili prieskum vyťaženosti a akým spôsobom?
- Sledovanie frekvencie cestujúcich vo vlakoch sa vykonáva dvakrát ročne sprevádzajúcim personálom. Počty cestujúcich v jednotlivých tarifných bodoch sa zisťujú aj zo štatistických zostáv z predajného systému iKVC (pozn. redakcie - systém predaja cestovných lístkov cez internet a možnosťou zakúpenia si lístka prostredníctvom Teleplatby, platobných kariet alebo elektronických predajných kioskov).
Mala cestujúca verejnosť a samosprávy možnosť pripomienkovať zmeny? Kedy a akým spôsobom?
- Rámcový návrh CP 2011/2012 bol zasielaný na zverejnenie na web stránku slovakrail.sk 28. 6. 2011 s poznámkou, že zákazníci môžu pripomienky zasielať na odbory dopravy vyšších územných celkov a na parciálnych poradách boli prípadne pripomienky prerokované, v prípade Považskej Bystrice parciálna porada v Žiline 11.7.2011. Cestovný poriadok 2011/2012 bol prerokovaný na parciálnej porade s VÚC dňa 11. 7. 2011 v ŽST Žilina (pozn. redakcie – či bol na stránke slovakrail.sk, čo je stránka ZSSK, aj zverejnený a kedy, to už hovorkyňa neuvádza a prostredníctvom vyhľadávača sa nám takýto oznam nájsť nepodarilo).
Kedy a ako ste informovali o zmenách?
- Návrh cestovného poriadku pre obdobie platnosti GVD 2011/2012 bol zaslaný dňa 18.5.2011 na mailové adresy primatora a jeho zástupcu, dňa 27.6. bol zaslaný na všetky VÚC. Dňa 8. 12. 2011 bol Cestovný poriadok 2011/2012 prezentovaný na tlačovom fóre pred zástupcami médií (pozn. redakcie - regionálne médiá v Považskej Bystrici informáciu nedostali).
Autor: berko