POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zaslanie listu pre samosprávy vyplynulo z porady pracovníkov Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, ktorá sa uskutočnila minulý rok. Hovorilo sa na nej o stanovení podmienok odlovu medveďa hnedého.
Pri posudzovaní opodstatnenosti žiadostí o odlov medveďa hnedého sú totiž dôležitým kritériom dôvody, ktoré žiadateľ uvádza, najmä ich opodstatnenosť a preukázateľnosť.
Argumenty žiadateľov
Žiadatelia o odlov medveďa často uvádzajú ako jeden z dôvodov riziko nebezpečných stretov ľudí s medveďmi. Tie sú často nepodložené dôkazmi a výpoveďami svedkov. Niektoré obce pritom bez problémov doložia žiadateľovi potvrdenie, že v ich katastri k takýmto nebezpečným stretom dochádza. Preto ochranári rozposlali samosprávam list, aby ich informovali o stretoch človeka s medveďom či škodách. „Je to reakcia na argumentáciu v žiadostiach, že medveď je premnožený, spôsobuje veľké škody a ohrozuje ľudí. To však v našich stanoviskách nemôžeme podporiť, pokiaľ dôvody nie sú hodnoverne preukázateľné alebo neboli preverené našimi pracovníkmi,“ hovorí autor listu Beňadik Machciník zo správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Strážovské vrchy.
Okrem listu ochranári pripravili k tejto problematike aj informačné panely a plagáty, ktoré dalo zhotoviť ministerstvo životného prostredia.
Strety a konflikty treba hlásiť
Odlov medveďa, ktorý je chráneným druhom a je tiež predmetom ochrany Územia európskeho významu Strážovské vrchy, je posledným možným riešením uvádzaných dôvodov. „Požiadali sme mestá a obce, aby v prípade akýchkoľvek stretov alebo konfliktov ľudí s medveďom, obzvlášť takých, pri ktorých dôjde ku škode na majetku, živote a zdraví osôb podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, aby nám túto skutočnosť bezprostredne oznámili na telefónnych číslach 042/432 2802 alebo 0907 622 685. Kontakty sú k dispozícii aj na webovej stránke Strážovských vrchov – Správy CHKO,“ dopĺňa informácie Machciník.
V prípade, že sa tak nestane a prípady nebudú prešetrené pracovníkmi CHKO, nebudú ochranári vo svojich stanoviskách ku vzniknutým škodám alebo k odlovu medveďa hnedého v danom území na takéto skutočnosti prihliadať.
Monitoring
Momentálne je v plnom prúde projekt, zameraný na výskum a monitoring populácie veľkých šeliem na Slovensku, ktorý by mal do tejto problematiky vniesť viac svetla. „Z praxe viem, že k väčšej koncentrácii a priestorovej aktivite medveďov dochádza počas medvedej ruje okolo rujných medvedíc, a hlavne v čase dozrievania lesných plodov, ale aj poľnohospodárskych plodín, čo môže laika v teréne prekvapiť. Vlani som v Strážovských vrchoch pozoroval jedenásť rôznych jedincov, čo je viac ako po minulé roky. Dôvodom bola veľmi dobrá úroda bukvice a lieskovcov, takže medvede sa koncentrovali práve v lokalitách s výskytom plodiacich bukov a liesok,“ hovorí o výskyte týchto šeliem ochranár.
K podobnej situácii dochádza aj v okolí stabilných krmovísk, kde je permanentný dostatok potravy. Podľa Machciníka ide však o dočasnú a lokálnu koncentráciu medveďov.
„V tejto súvislosti sú krmoviská zriadené užívateľmi poľovných revírov na území s výskytom medveďa nežiadúce. Medvede vedia, že potravu do nich prináša človek, preto pred ním strácajú prirodzenú plachosť. Zver by sa mala prikrmovať len v čase núdze, čiže v zimnom období pri nedostatku potravy. Vtedy nie sú medvede aktívne. Čo sa týka škôd spôsobených medveďom, za minulý rok evidujeme len tri prípady v katastrálnom území Visolaje a Slopná, kde došlo ku škode na ovciach. Ani k týmto škodám nemuselo dôjsť, keby boli stáda lepšie chránené - elektrickým ohrad- níkom a pastierskymi psami,“ opíše škody Machciník.
V prípade vzniku škody spôsobenej medveďom hnedým je potrebné ju nahlásiť ihneď, ako ju poškodený zistí, na miestny príslušný obvodný úrad životného prostredia a na Správu CHKO. Identifikácia pôvodcu škody je potom oveľa jednoduchšia.