POVAŽSKÁ BYSTRICA. O tom, v akej kondícii sú zdravotnícke zariadenia a aké riešenia majú pripravené v súvislosti so zvyšovaním platov lekárov a sestier, by mali byť informovaní poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja na aprílovom zasadnutí zastupiteľstva.
Požadovali však informácie skôr. Žiadali preto aj zmenu programu februárového zasadnutia. Nakoniec to bolo predložené v interpeláciách, program sa nemenil. Viacerí poslanci tvrdia, že odpoveď nemajú.
Návrh na zmenu programu
Ešte pri schvaľovaní programu vystúpil poslanec Miroslav Adame a požadoval zmenu programu. „Považujem za veľmi dlhý časový interval, pokiaľ máme byť informovaní v apríli o stave našich nemocníc. Sú to zariadenia mimoriadne dôležité pre všetkých obyvateľov. Dávam návrh, aby sme v bode sedemnásť dostali veľmi stručnú situačnú správu o stave, činnosti a krátkodobom výhľade troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Domnievam sa, že nemožno čakať do ďalšieho zastupiteľstva,“ navrhol Adame.
Neprešiel
Za Adameho návrh bolo 23 poslancov, zdržalo sa 21. Návrh nebol schválený. Poslanci za okres Ilava boli dvaja za, Juraj Hort a Viliam Staník. Rastislav Čepák nehlasoval a Viliam Cíbik nebol na zasadnutí. Zdržali sa poslanci za okres Púchov Miloš Pagáč, Milan Panáček a Ľuboš Savara. Štyria poslanci za okres Považská Bystrica boli za, Táňa Kňažková, Viera Zboranová, Pavol Jurčík a Miroslav Adame. Karol Janas sa zdržal. Predložil neskôr návrh v rámci interpelácií.
Interpelácia Janasa
Janas zdôrazňoval, že boli prijaté zákony, ktoré hovoria o zvýšení platov lekárov aj sestier. „Je dôležité, aby poslanci mali informáciu o tom, ako sa to odrazí na hospodárení nemocníc kraja a aké máme pripravené záchranné aktivity, aby nedošlo ku kolapsu. Upozorňujem však na to, že rozhodujúcim hráčom je tu štát, ktorý vlastní najväčšiu zdravotnú poisťovňu a štát riadi aj Sociálnu poisťovňu, ktorá je najväčším veriteľom týchto zariadení. Bol by som rád, keby odpoveď na moju interpeláciu bola zaslaná všetkým poslancom, lebo aj ich bude určite zaujímať, aké kroky bude v najbližších dňoch, týždňoch či mesiacoch robiť TSK na záchranu nemocníc,“ predniesol Janas.
Doplnenie a prísľub predsedu
Požiadavku poslanca Janasa ešte Miroslav Adame doplnil a navrhol, aby sa v správe o zdravotníckych zariadeniach uviedla aj chronológia vývoja dlhov v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, kategorizácia pohľadávok, koľko je dlžná istina, úroky a penále, koľko bola vyplatená istina a vedľajšie náklady, ktoré sa museli vyplatiť exekútorovi. Požadoval to uviesť postupne v jednotlivých kalendárnych rokoch od roku 2001.
Uviesť chcel tiež, aké boli platby pre dodávateľov liekov a zdravotníckeho materiálu, koľko z toho boli dlhy. Vyjadril sa aj k lôžkam. „Malo by tam tiež byť, koľko lôžok sa v zariadeniach v ktorom roku redukovalo. Tiež ma zaujíma, kedy a prečo stratila považskobystrická nemocnica záchranku, CT- čko a oddelenie klinickej biochémie. Uviesť, kedy sa tak stalo a z akých dôvodov. A tiež by som poprosil uviesť jednotlivo, koľko priniesli tieto zariadenia aj pre nemocnicu v Myjave a Bojniciach,“ požadoval konkrétne veci Adame. „Chcem rovnako, aby v tejto správe boli opatrenia riaditeľov na riešenie problémov. Tí by mali otvorene uviesť, čo sú schopní zvládnuť sami, v čom im môže pomôcť kraj a čo vyžaduje centrálnu systémovú zmenu.“
„Správu, samozrejme, pripravíme,“ reagoval na požiadavku poslancov kraja Pavol Sedláček.
Odpoveď na interpeláciu by mali mať poslanci do tridsiatich dní. V piatok sme telefonovali viacerým, niektorí tvrdili, že ju nemajú a iní, že sa ešte musia pozrieť do pošty.