DUBNICA NAD VÁHOM. Autora dodnes fascinujú gigantické stavby sveta, so záujmom sleduje novinky z oblasti architektúry a od svojich sedemdesiatych rokov prenáša lásku k prírode a krásam Slovenska na plátno.
Ivan Urban v týchto dňoch oslavuje významné životné jubileum. Pri tejto príležitosti vystavoval svoje obrazy v Dome kultúry v Dubnici nad Váhom.
Rodičovský vzor
Život Ivana Urbana vo veľkom ovplyvnili jeho rodičia. Milujúcej matke sa nedal uprieť cit pre estetiku a otcovi jeho zručnosť. Jubilujúceho umelca, ktorý sa narodil v Martine, ovplyvnil okrem rodičov aj ďalší faktor.
Už ako mladý študent obdivoval diela Miloša Alexandra Bazovského. Ivan Urban sa výtvarne prejavil už na strednej škole. Talent pre kresbu a maľovanie ocenili aj jeho pedagógovia a viaceré jeho práce boli odoslané na celoštátnu výstavu do Prahy.
Po maturite sa v roku 1943 presťahoval do Dubnice nad Váhom, kde v ťažkých časoch poznačených 2. svetovou vojnou, začal pracovať v Škodových závodoch.
Všestranný konštruktér a projektant
Ivan Urban pôsobil v Škodových závodoch /v súčasnosti Závody ťažkého strojárstva/ vo viacerých funkciách. Osem rokov bol externým učiteľom Priemyselnej školy strojníckej v Dubnici nad Váhom.
Mnohí ľudia si jeho meno spájajú s dubnickým amfiteátrom, ktorý projektoval a konštruoval. Navrhol a viedol aj výstavbu cestných stavieb - napr. zaujímavých visutých lávok cez Váh v Bolešove a Kameničanoch. Pomáhal aj pri rekonštrukčných prácach vykonávaných na dubnickom Kostole svätého Jakuba a pri mnohých ďalších.
Plachtenie vo vetre
Ivana Urbana fascinuje aj letectvo. V roku 1948 v Dubnici nad Váhom založil Aeroklub, ktorý funguje dodnes. Zároveň v Klube modelárov viedol mladých budúcich letcov. On sám sa venoval aj plachteniu na vetroňoch.
Spoločnými silami postavili prvý hangár. To všetko boli pevné základy pre vznik letiska v Slávnici, kde sa od roku 1963 lieta dodnes. Ivana Urbana inšpiroval aj ďalší muž, ktorý je jeho veľkým vzorom. Tým mužom je Milan Rastislav Štefánik.
Rodinná podpora
Jubilant Ivan Urban má mnoho záľub. Pri všetkých ho podporovala aj jeho milovaná manželka Marta, s ktorou prežil krásnych 60 rokov spoločného života. Jej podporu už nanešťastie, cíti len „zhora“. Spolu s manželkou vychovali štyri dcéry a dnes sa už teší zo šikovných vnúčat.
Oslávenec je aj dlhoročným aktívnym členom Matice slovenskej, ktorú navštevoval spolu s manželkou. Rodiny pre neho znamená veľa a váži si podporu svojich milovaných. Aj vďaka nim sa môže venovať svojim záľubám.
Učarovala mu tichá krása prírody
Ďalšou záľubou Ivana Urbana je rybárčenie. Tichá krása prírody je častou inšpiráciou jeho obrazov. Na tých dominujú rôzne uhly pohľadov na okolie Váhu. Krásu, ktorú vidí, zachytáva štetcom na plátno.
Je fascinovaný čistotou prírody, ktorá ho zakaždým uchváti niečím novým. Okrem krajiniek a zátiší sa Ivan Urban venuje aj sakrálnej maľbe. Dodnes namaľoval približne 160 obrazov, Všetko sú to olejomaľby na plátno alebo sololit.
Prvá výstava v sedemdesiatke
Ivan Urban oslavuje v týchto dňoch životné jubileum 90 rokov. Pri tejto príležitosti je v dubnickom Dome kultúry inštalovaná výstava, ktorá zachytáva jeho tvorbu počas posledných dvadsiatich rokov. Návštevníci tu môžu vidieť obrazy, ktoré umelec namaľoval vo svojom ateliéri od výstavy v katolíckom dome, ktorá bola jeho prvou.
Na vernisáži k aktuálnej výstave nechýbal sám jubilant, ktorému sa v očiach leskli slzy dojatia, ani jeho rodina. V kultúrnom programe vystúpili jeho dve dcéry a vnučka, ktorá prítomným zahrala na klavíri.