POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste by sa mali už od apríla pravidelne konať poľské trhy. Obchodníci z kamenných predajní sú nahnevaní. Viacerí tvrdia, že je to v dnešnej ťažkej finančnej situácii a pri množstve vysokých poplatkov posledný klinec do rakvy.
Poškodzuje to však nielen ich, ale aj mesto a obyvateľov.
Sú za konkurenciu, ale za rovnakých podmienok
Živnostníci, ktorí ponúkajú tovar v kamenných obchodoch v meste, sú nespokojní. „Ak tu majú byť pravidelne každý utorok poľské trhy, môžeme potom všetci zavrieť. Tržby máme nízke, nemajú nám už kde klesnúť, sme pomaly na nule, a toto bude koniec,“ tvrdí Ľubica Luhová, ktorá prevádzkuje obchod v Priore. Podľa nej miestnym nezostane priestor pre to, aby sa zamerali na niečo, čo bude ľuďom chýbať. „Poliaci budú schopní doviezť všetko, od nábytku až po semená fazule. Peňazí dnes ľudia zarobia málo a aj to málo, čo mohlo zostať tu, pôjde do Poľska,“ tvrdí. Hovorí, že požiadavka na usporadúvanie takýchto trhov bola aj v iných mestách, tie však s niečím podobným nesúhlasili.
Iná živnostníčka Táňa Gaňová vysvetľuje, že v predajni veľké tržby nemá. „Nemôžem si dovoliť ani predavačku, sama si aj predávam, v sobotu si chodím pre tovar,“ dodáva.
Živnostníkov v kamenných obchodoch zaťažujú nájmy a rôzne iné poplatky, ktorých musia platiť zo zákona oveľa viac ako obchodníci, ktorí si rozložia stánky a zaplatia samospráve poplatky. „Nie sme proti tomu, aby tu predávali. Nech sa páči. Nech si prenajmú voľné priestory v meste, nech si ich mesačne platia a nech predávajú od rána do večera päť dní v týždni. Nie že prídu len občas na zárobky a potom idú preč,“ rozhorčovali sa. Tvrdia, že potom by všetci mohli predávať na trhoch. Kladú si však otázku, aká by bola kvalita predaja a tiež, ako by po čase vyzerali prázdne priestory v centre mesta. „To už sú serióznejší tí, ktorí majú čínske obchody v kamenných obchodoch a majú otvorené ako aj my,“ dodávajú ženy.
A čo kultúra predaja?
Marta Markovičová z kvetinárstva v Troch vežiach hovorí, že by sa malo viac prihliadať na domácich obchodníkov. „Ak sem pustia ďalších trhovníkov, kamenné obchody skončia. Som zvedavá, ako potom bude mesto vyzerať,“ rozhorčuje sa.
„Každý rok nám stúpajú náklady na prevádzku kamenných obchodov, aj samospráva nám dvíha dane z nehnuteľností. A toto je tiež pre nás vlastne poleno hodené pod nohy. S tým sa nemôžeme uspokojiť,“ hovorí ďalší podnikateľ Tibor Janura. Veľmi by ho zaujímalo, aké poplatky a dane odvádzajú títo obchodníci, komu a kto to kontroluje.
Nespokojná je aj Jozefa Kostková. „Prečo my máme v kamenných obchodoch, aby bola zabezpečená kultúra predaja a tiež aby mesto trochu žilo, i keď je to slabé, to pripúšťam, platiť nájmy, DPH štátu a iné dane, mať registračné pokladne, keď pre nich neplatí nič? Prečo máme mať dvojročné reklamačné záruky a pre nich zase neplatí nič. To si naozaj nevieme vážiť určitú kultúru predaja? Ako bude vyzerať centrum mesta?“ rozhorčuje sa. Dodáva, že ak domáci obchodníci skončia, ovplyvní to aj zamestnanosť v meste.
Mesto je už i tak veľká tržnica
Eva Bednárová z kvetinárstva tvrdí, že mesto už teraz vyzerá ako jedna veľká tržnica. „Potom sa mi stane, že sem príde žena a povie mi, že kvety majú na tržnici lacnejšie, aby som aj ja dala takú cenu. Je to dôchodkyňa, ktorá si neuvedomuje, že jej tovar často ani neblokujú, nemajú poriadne pokladnice, a že aj na jej dôchodok prispievajú kamenné obchody. So zamestnávaním ľudí je to rovnako. Na trhoch sa zamestnajú ľudia len na brigádu, často nie sú z nášho regiónu, takže aj zamestnanosť trhový predaj ovplyvňuje. Myslím si, že to nie je šťastný nápad,“ hodnotí situáciu pani Eva.