SVEREPEC. V obci majú problém s oporným múrom pod hlavnou cestou. Podľa miestnych je v havarijnom stave a obávajú sa, že sa raz vozovka utrhne. Kompetentné úrady tvrdia, že stav nie je kritický.
Cesta sa stavala ešte pred vojnou a prešla len občasnými rekonštrukciami.
Ľudia majú obavy
Obyvatelia obce hovoria, že oporný múr pod cestou je vo veľmi zlom stave. Cesta by sa mohla na veľmi oslabenom mieste zosunúť. Premávajú po nej, okrem osobných áut a kamiónov, aj autobusy, ktoré zabezpečujú spojenie v rámci kraja i okresu.
V kritickom úseku sú popri ceste postavené aj rodinné domy. Kompetentní by preto podľa Sverepčanov nemali brať vec na ľahkú váhu. „Cesta je podľa mňa už dlhé roky v havarijnom stave, ale nikto nič nerobí. Každý sem príde, aj z Trenčína tu bol nejaký pán to poobzerať a povedal, že pokiaľ sa nič nestane, nebude sa nič robiť,“ hovorí Tibor Richtárik.
Dodáva, že cestári a vodohospodári by s tým mali niečo robiť. „Keď si niekto chce upraviť koryto a breh pri chalupe, hneď sa odvolávajú na to, že sa to nesmie robiť bez povolenia od nich, a toto sa nerieši. Cestári si zase hovoria k tomu svoje,“ sťažuje sa pán Richtárik. Od cesty delí jeho dom len úzke koryto miestneho potoka.
„To kamenie pod cestou v múre vypadáva. Keď idú kamióny, ničia múr. Bývam tu päťdesiat rokov a už vtedy bola cesta postavená. Nie je v dobrom stave,“ hodnotí stav pani Elena, obyvateľka obce.
Vyhovárajú sa
Na zlý stav sa sťažovali všetci obyvatelia obce, ktorých sme oslovili. „Všetko sa to tu sype dolu. Od vojny s tým nikto nič poriadne nerobil. Urobili možno taký krátky najkritickejší kúsok a na ostatné sa vykašľali. Už veľakrát to bol niekto fotografovať a vymeriavať, že sa s tým bude čosi robiť, ale nič. Aj sa bojím, že sa niečo stane, je to nebezpečné. Stále tadiaľto jazdí veľa áut, aj kamiónov. Nepomohla ani diaľnica, spočiatku, po otvorení, sme cítili odľahčenie, ale teraz je ich tu stále viac a viac,“ hovorí Pavla Richtáriková.
Helena Turičíková si myslí, že je načase, aby cestu poriadne opravili. „Nie je v dobrom stave,“ tvrdí rezolútne.
Roman Kubiš je skeptický. Rokovaní vraj bolo už veľa, ale každý sa len vyhovára, nikto nič nerieši. „V zlom stave je to už dlhé roky. Jeden sa vyhovára na druhého, vodári na cestárov, cestári na vodárov. Nedá sa s tým pohnúť. Cesta dostala poriadne zabrať, keď sa budovala diaľnica. Vtedy tadiaľto chodili všetky nákladné autá. Stav sa dosť zhoršil aj potom. Brehy už cestu poriadne nedržia, zosúva sa. Treba to dať do poriadku,“ myslí si Kubiš.
Nikto podľa nehodnedokáže s určitosťou predpovedať, či cesta vydrží ďalší nápor. „Môže sa stať, že pôjde autobus plný ľudí, niečo sa utrhne a skončí v potoku. Potom sa to už bude riešiť, ale to bude, podľa mňa, neskoro,“ uvažuje Kubiš.
Nemôžu opravovať
Starosta obce Maroš Ondráš hovorí, že kritický je asi tristopäťdesiatmetrový úsek cesty. Obec ho opravovať nemôže. „Je to cesta prvej triedy, ktorá nespadá pod miestne komunikácie. Stav je podľa nás havarijný. Boli prísľuby, že sa to bude riešiť, ale doteraz k riešeniu nedošlo. Obávame sa však o bezpečnosť premávky a životy ľudí. Ide nám nielen o ochranu ľudí z našej obce. Premávajú tadiaľto prímestské i medzimestské autobusové spoje. Je to dosť frekventovaná komunikácia. Oporný múr pod cestou, ktorý je len z kamenia, sa zosúva dolu, uvoľnené sú už aj panely,“ tvrdí starosta.
Obec oslovovala opakovane Slovenskú správu ciest (SSC), rokovala aj s Povodím Váhu. „Bol ústny prísľub, že sa to bude riešiť. Momentálne neviem, ako to je, ale písomné stanovisko sme nedostali,“ dodáva.
Mali by nájsť kompromis
Ondráš tvrdí, že problém je podľa neho aj v tom, že inštitúcie nemôžu nájsť nejaké kompromisné riešenie, nakoľko SSC tvrdí, že na vine je Slovenský vodohospodársky podnik, lebo voda vymieľa základy.
Vodohospodári sú zase takého názoru, že v minulosti bola a ešte aj je veľmi zaťažená krajnica cesty, a to poškodzuje aj oporný múr pri vodnom toku, ktorý tvorí podložie krajnice. „Ťažko povedať, kde je problém, ale my to nemôžeme riešiť. Oni by mali nájsť nejaký kompromis a vzájomné riešenie. Nie je to náš majetok, zákon nám nedovoľuje investovať do niečoho, čo nie je naše, ale je v našej obci,“ vysvetľuje starosta a dodáva, že majú zviazané ruky.
Starosta sa obrátil aj na ministra dopravy Jána Figeľa pri jeho návšteve na otváraní diaľničného privádzača nad Sverepcom. „Dostal som písomné stanovisko, že situácia momentálna nezodpovedá havarijnému stavu. Je už na kompetentných, aby posúdili, aký je stav. Podľa mňa určite havarijný je,“ tvrdí Ondráš.
Hovorí, že za jeho pôsobenia nebol v obci nikto, aby staticky posúdil stav podložia pod cestou a oporného múra. „Pozrite sa na tomto mieste. Zosúva sa tu krajnica, panel je v prostriedku potoka, celá jedna časť je utrhnutá. Hrozí, že voda sa dostane aj za uvoľnené panely, podložie za nimi bude vymieľať a môže dôjsť k hlbšiemu poškodeniu. Neviem, či čakajú, že sa tu niečo stane, a potom sa už bude havarijný stav riešiť,“ krčí starosta plecami.
Spresnil, že asi pred rokom opravovala SSC cestu v dolnej časti, ale len zvodidlá, koryto vodného toku ani oporné múry zostali nedotknuté.
Problém je nekonečný príbeh
Problém je veľmi stará záležitosť. Bývalý starosta Jaroslav Biel hovorí, že sa začal riešiť už v roku 1995. „Pri výstavbe diaľnice sa upustilo od výstavby niektorých premostení a malo sa to opraviť, bolo to na dobrej ceste. Nakoniec sa však nerealizovalo nič. Niečo sa investovalo do opravy v roku 2010, keď sme tu mali takú menšiu povodeň a došlo k poškodeniu múra. Inak nič,“ hovorí Biel.
Základ cesty, podložie, dôležité premostenia a oporný múr sa stavali v roku 1939. Potom sa cez vojnu a po nej robili nejaké opravy a prestavby mostov, odvtedy už len drobná údržba. Aj bývalý starosta Biel je presvedčený, že stav je vážny. „Ne- chcem strašiť a privolávať niečo, ale môže sa stať, že cesta sa utrhne, a potom sa môže stať nejaké nešťastie,“ hovorí Biel.