DUBNICA NAD VÁHOM. Dubnické zastupiteľstvo sa na poslednom rokovaní zaoberalo aj návrhom na zrušenie mestskej spoločnosti Dubnica Invest, ktorá je stopercentnou dcérou mesta.
K tomu však bolo potrebné opätovne schváliť konateľa.
Vzdal sa funkcie
Konateľom bol do februára minulého roka poslanec Jaroslav Šlesar. Funkcie sa vtedy vzdal a o mesiac neskôr ho zastupiteľstvo z nej odvolalo. Zmena v obchodnom registri však urobená nebola, stále v ňom figuroval ako konateľ Šlesar. Valné zhromaždenie zastupoval za jediného vlastníka primátor mesta Jozef Gašparík.
Na poslednom rokovaní dostali poslanci na stôl návrh opätovne schváliť do funkcie Šlesara. S tým však on nesúhlasil. „Ja som sa funkcie vzdal vlani vo februári, v marci ma zastupiteľstvo odvolalo. Tvrdím, že nie som konateľom, aj keď som ešte zapísaný v registri. Niekoľkokrát som vyzýval pána primátora, aby sa situácia riešila, upozorňoval som aj exekutívu, nikto nereflektoval,“ odmietol opätovné schválenie.
Zrušenie spoločnosti Dubnica Invest uvítal, pretože neplní už účel, na ktorých bola založená. On sám to už niekoľkokrát vraj navrhoval. Odmietol však urobiť kroky s tým spojené. „Navrhol som, aby mestské zastupiteľstvo splnomocnilo jediného štatutára – primátora, aby vykonal všetky kroky k zrušeniu spoločnosti. Zakladateľ mal už dávno konať, aby funkcia bola obsadená, ale nekonal,“ vysvetlil. Navrhol, aby do tejto funkcie bol zvolený súčasný viceprimátor Ján Tatár, ten to však odmietol.
Stanovisko právničky
Dubnica Invest sa dostala na rokovanie 29. marca. Dôvodom bolo podanie daňového priznania, resp. požiadanie o odklad, ktoré mohol urobiť len konateľ. Toho však spoločnosť nemala. Na námietky poslancov, prečo sa nezvolil nový, primátor reagoval, že ho mali navrhnúť. S tým však poslanci nesúhlasili a tvrdili, že malo konať mesto. Odvolávali sa pri tom na Obchodný zákonník, ktorý túto problematiku podľa nich upravuje.
Jasno do tohto sporu mala priniesť právnička mesta Iveta Orgoníková. „Je to, bohužiaľ, nešťastné prepojenie medzi Obchodným zákonníkom a zákonom o obecnom zriadení,“ vysvetlila, prečo opätovne navrhli Jaroslava Šlesara. „Problém je v tom, že do pondelka by sme nového konateľa nestihli zapísať do registra. Potom by nemohol ani podpísať daňové priznanie,“ objasnila.
Ak by spoločnosť priznanie nepodala alebo by nepožiadala o odloženie termínu, hrozila by podľa primátora dosť vysoká pokuta, za ktorú by bol zodpovedný konateľ, ktorý je zapísaný v registri. Šlesar však na svojom stanovisku trval a opätovné zvolenie odmietol. Nevylúčil, že by potom podnikol aj právne kroky.
Uzneseníe bez konateľa
V uznesení, ktoré zastupiteľstvo schválilo, napokon meno Šlesara nefigurovalo. Ku krokom, ktoré súviseli so spoločnosťou Dubnica Invest, s. r. o., splnomocnili primátora Jozefa Gašparíka. Platnosť uznesenia je pozastavená, primátor ho nepodpísal. „Domnieva sa, že odporuje zákonu o obecnom zriadení a tiež Obchodnému zákonníku a je pre mesto nevýhodné,“ zdôvodnil nepodpísanie hovorca mesta Juraj Džima.
Názor Transparency Internacional
Ivan Rončák z mimovládnej organizácie Transparecy Interantional hovorí, že ak bol konateľ platne odvolaný, zodpovednosť za spoločnosť plne nesie jej zriaďovateľ - mesto. „Za mesto koná, okrem zákonom stanovených prípadov štatutár, čiže primátor,“ vysvetlil. Doplnil, že podľa zákona o obecnom zriadení majú právo zriaďovať, zrušovať a kontrolovať rozpočtové a príspevkové organizácie obce a na návrh starostu vymenúvať a odvolávať ich vedúcich (riaditeľov), zakladať a zrušovať obchodné spoločnosti a iné právnické osoby a schvaľovať zástupcov obce do ich štatutárnych a kontrolných orgánov, ako aj schvaľovať majetkovú účasť obce v právnickej osobe, poslanci. „Z toho vyplýva, že navrhnúť konateľa môže ktokoľvek, ale schváliť ho musí zastupiteľstvo,“ spresnil.
Ďalšie nepodpísané uznesenia
Primátor okrem tohto uznesenia nepodpísal ďalšie dve. Prvé sa týkalo uznesenia z mestskej rady z októbra minulého roka, ktoré sa podľa predkladateľa Františka Fuseka v uznesenia z rady neobjavilo, bolo len v zápisnici. Zastupiteľstvo splnomocnilo primátora k vydaniu pokyn na spracovanie správy o platnosti tohto uznesenia, vrátane nezávislej analýzy s tým, že o veci sa bude opätovne rokovať na aprílovom zastupiteľstve. Na námietku, kto právnu analýzu zaplatí, Fusek povedal, že on. Uznesenie primátor vetoval, podľa neho je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení a Občianskym zákonníkom.
Ďalšie uznesenie sa týkalo dotácie pre MHK Dubnica nad Váhom. Hokejisti by mali podľa neho dostať 8-tisíc eur na ubytovanie a stravné počas majstrovstiev Slovenska a na prípravu dorastu na štadióne v Trenčíne. Predložil ho poslanec a zároveň predseda klubu Tibor Pakši. Jeho nepodpísanie primátor zdôvodnil tým, že je v rozpore so zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a tiež platných všeobecne záväzných nariadení.