POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na celoslovenskú súťaž v hre na keyboarde, tento rok už piaty ročník, prišli opäť desiatky súťažiacich mladých hudobníkov rôznych vekových kategórií. Išlo deti z celého Slovenska, ale aj z Českej republiky.
Veľmi dobrú kvalitu ukázala usporiadateľská škola, ZUŠ M.R. Štefánika v Považskej Bystrici.
Výborná úroveň
Riaditeľ škola Michal Bróska hovorí, že mali v súťaži jedenásť detí a z piatich kategórií mali absolútnych víťazov v štyroch. „Vyzerať to môže všelijako, ale rozhodovala porota zložená z odborníkov mimo nášho mesta. Počuli, videli, mohli naozaj nezávisle posúdiť,“ hovorí Bróska. Teší ho, že majú toľko talentovaných žiakov, ktorí dostávajú kvalitnú prípravu.
Dodal, že súťaž sa úrovňou šplhá z roka na rok stále vyššie. Účastníkov bolo o trochu menej ako po minulé roky, asi o desať detí. Podľa riaditeľa to má svoje dôvody. „Tí, ktorí zistili, že na to nemajú, už neprišli. Prišli však ako pozorovatelia, komunikujú s nami, vymieňajú si s nami odborný materiál, noty,“ vysvetlil riaditeľ. Je rád, že sa podujali pred rokmi organizovať takúto súťaž, vďaka ktorej môžu odborne rásť deti, ale aj učitelia, aby zostali u keyboardu, ktorý ponúka veľa možností spôsobu hry, maximum.
Druhá a tretia kategória
Lucia Hrnčíková, absolútna víťazka druhej kategórie, je z Jasenice. Na keyboarde hrá tri roky, v základnej škole chodí do štvrtého ročníka. „Mám veľmi dobrú pani učiteľku, je trpezlivá, lebo niekedy sa mi nechce cvičiť, hlavne keď je pekne a kamarátky sú vonku. Ale vždy sa premôžem. Hlavne, keď sa mi nejaká skladba páči. Teraz sa mi najlepšie hrala Amerika,“ zdôverila sa Lucka. Priznala sa, že do hudobnej chce chodiť stále a možno aj venovať sa hudbe ako dospelá. Jej súrodenci sa hudbe nevenujú. „Majú iné záľuby ako ja. Hrám len ja,“ hovorí Lucka.
Stanislava Boboňa, víťaza tretej kategórie, nenapadlo, že práve jeho mohla vyhrala porota ako najlepšieho. „Urobil som aj nejaké chybičky. Netrafil som raz pedál, ale nakoniec som všetko zvládol. Najťažšie bolo zahrať Prelúdium od Bacha a najviac som si užil ten New York,“ prezradil Stano, ktorý býva v Považskom Podhradí. Hre na keyboard sa venuje už štvrtý rok. V rodine nie je nikto muzikant, Stanislava však hranie lákalo. „Asi ako sedem alebo šesťročný som sa dostal ku klavíru a začal som si naň brnkať. Chytilo ma to, a tak som sa prihlásil do hudobnej,“ prezrádza Stano, ktorý je rád, že ho náhoda priviedla k takejto činnosti.
Celkovo najlepšia hra
Barborka Hamarová z Orlového predviedla fantastickú hru. Dokázala to, čo keyboard ponúka, využiť naozaj naplno, a tak ste mali pocit, že nehrá jeden nástroj, ale menší orchester. Bolo úplne prirodzené, že sa stala absolútnou víťazkou v štvrtej kategórii. Je všestranne hudobne zameraná. Na keyboarde hrá už deväť rokov, tiež však na klavíri a spieva v acapelovom zbore.
Talent pravdepodobne zdedila po mamine. „Hrala v dychovke,“ prezradila Barbora. Hudbe sa venuje aj jej sestra, radi si zahrajú a zaspievajú aj spoločne doma, alebo pre kamarátov či na koncertoch. „Teraz sa mi najťažšie hrala klasika. Náročný na techniku hrania bol aj posledný Šabľový tanec, musela som veľa prepínať. Ale samej mi príde zaujímavé zahrať skladbu tak, aby nestála len na jednom, prípadne dvoch zvukoch. Na toto je tento nástroj výborný,“ vysvetľuje Barbora. Zdokonaliť sa chce ešte v hre na klavíri a láka ju gitara.
Nikdy to nemôžete vzdať
Najlepšia v piatej kategórii bola šestnásťročná Lucia Kucejová. „K hre na keyboard ma priviedli rodičia, ale neskôr už to bola viac moja vlastná iniciatíva. Zapáčilo sa mi to. Skúšala som aj akordeón, ale to mi veľmi nesedelo. Skúsiť by som chcela ešte husle,“ hovorí Lucka. Dodáva, že ak vie človek hrať na hudobný nástroj, má to s uplatnením v spoločnosti ľahšie. „Je niečím výnimočný. Často sa stretávam s tým, že ľudia chcú, aby som ich zabavila, aby som zahrala. Na súťažiach je to trochu iné, ale tu môže človek porovnávať, posúva ho to dopredu,“ hodnotí Lucka.
S tým, ako zahrala teraz, však veľmi spokojná nebola. „Nemala som veľmi dobrý deň, nevydala som zo seba maximum, tak ma to trochu prekvapilo,“ prísne hodnotí samú seba mladá hudobníčka. Smola bola podľa nej v tom, že hneď pri prvej skladbe zle začala a spočiatku nevedela, ako sa z toho vymotá. „Muzikant to však nikdy nemôže vzdať, musí ísť ďalej, aj keď sa pomýli, niečo sa mu nepodarí. V tomto sa tiež dobre potrénujeme hlavne na súťažiach,“ vysvetľuje Lucia. Má ešte staršieho brata, toho však hudba až tak nezaujíma. „Skôr futbal, ale aspoň je to pestrejšie,“ usmieva sa Lucia.
Z najmladších najlepšia Terezka zo Senca
Tereza Pienčáková bola jediná absolútna víťazka, ktorá nenavštevuje považskobystrickú ZUŠ. Prezradila, že je zo Senca, dokonca aj to, že býva pri Striebornom jazere, čo sme jej aj trošku závideli.
Odvaha malej muzikantke rozhodne nechýba. „Hrám len rok, ale nebála som sa prihlásiť. Tu som už mala trošku trému, ale nakoniec sa mi to podarilo. A keď mi povedali, že som vyhrala, prekvapilo ma to a veľmi potešilo,“ prezradila Terezka. V hraní chce určite zotrvať dlhšie ako jej maminka, ktorá vydržala v hudobnej len rok. „Hrala na akordeón a je jej ľúto, že nevydržala dlhšie. Ja sa pokúsim,“ dodala Terezka.
Absolútni víťazi v komornej hre
Absolútnych víťazov mala aj komorná hra v triách, štvrtá kategória a komorná hra v duách, piata kategória. V triách to boli žiaci zo ZUŠ Bílovec z Českej republiky Tereza Tížková, Bára Tížková a Gabriela Dreslerová. V duách opäť žiaci zo ZUŠ v Považskej Bystrici Michaela Chovancová a Ivona Mišíková.