MOJTÍN. Obecné zastupiteľstvo nebolo opakovane uznášaniaschopné. Treba schvaľovať dohody a zmluvy, nemá však kto.
Poslanci tvrdia, že starostka nechce vyhovieť poslancom, ona oponuje, že problém je inde. Doplácajú občania.
Niektorým je to jedno, úrad by zrušili
Samospráva v podhorskej obci má problémy. Obecné zastupiteľstvo nebolo už osemkrát uznášaniaschopné.
Obyvatelia tvrdia, že stav je zlý, niektorým je to jedno. „Mňa to nezaujíma. Koho si zvolili, toho majú. Ja som nevolil, neangažujem sa do takých vecí, mám veľa inej roboty,“ myslí si Ľuboš Pecko. Dodáva, že najlepšie by možno bolo, keby sa celý úrad presťahoval do Beluše.
„Ja už som stará, mám problémy aj s očami. Problém mám čokoľvek aj prečítať. Ja vám k tomu neviem nič povedať, musíte sa opýtať niekoho iného,“ povedala Jozefína Chovancová.
Stav je zlý, škodí ľuďom
Niektorí Mojtínčania boli rozhorčení. „Nemôže sa nič urobiť, lebo nič nie je schválené. Je to veľmi zlé,“ hodnotí stav v obci iná žena, ktorú sme stretli na ulici.
Jej sused tvrdí, že to tu ešte nebolo. „Aj predtým sa stávalo, že jeden-dvaja poslanci neprišli, ale čo bolo treba, vždy sa schválilo,“ dodáva muž.
„Poslanci sú voči starostke zaujatí, je izolovaná. Je to zle, keď starosta nemá poslancov, ktorí sú mu naklonení. Ale pýtam sa, načo tam potom išli, keď majú robiť pre ľudí a nechodia na zasadnutia a situácia je takáto zlá? Nie je to férové. Načo sa dali zvoliť?“ hovorí Milan Staňo.
„Najväčší problém bol len nedávno, lebo nemal kto vystaviť úmrtné listy. Situácia je tu zlá asi pol roka. Rozbroje by mali ísť na oboch stranách bokom, lebo na to doplácajú ľudia. Nech teda odstúpia a ide tam niekto iný. Volili sme mladých, lebo sme mysleli, že to bude lepšie, že budú mať záujem o obec, a takto to dopadlo,“ hovorí Stanislav Gombár.
„Uvidíme, či teraz prídu alebo nie a čo sa bude diať,“ dodáva manželka Vlasta Gombárová.
Na zasadnutie zastupiteľstva sa nakoniec dostavila len jedna poslankyňa, Elena Kobelová a Dušan Martiš sa ospravedlnil, lebo bol pracovne vzdialený.
Čo povedali neprítomní poslanci?
Ostatní piati poslanci neprišli, ani sa neospravedlnili. Ferdinand Kučera tvrdí, že prišiel neskôr. Za poslancami sme sa vybrali aj domov, aby sme zistili, aké boli dôvody ich neprítomnosti. Doma sme zastihli len Jozefa Barnina, inde sme hovorili spoza plota len s manželkami, ktoré tvrdili, že ich manželia sú v práci.
Poslanec Barnin na otázku, prečo nebol na zasadnutí, odpovedal protiotázkou. „A ukázala vám starostka žiadosť, ktorú sme písali, kde chceme, aby boli zastupiteľstvá v piatok popoludní, alebo cez víkend? Vôbec to nerešpektuje. Som živnostník, robím od rána do večera, cez týždeň nemám čas. Ani dnes som nemohol, mám rozrobenú prácu,“ tvrdil Jozef Barnin.
Dodal, že problémov je viac, so starostkou sa vraj nedá dohodnúť. „Nie je tímový hráč, o všetkom chce rozhodovať sama,“ vysvetlil. Žiadosť na to, aby neboli zastupiteľstvá v pracovné dni, jej podľa Barnina doručili už pred pol rokom. Dôvod na to, aby sa funkcie vzdal, nevidí.
To isté hovorí aj jeho kolega Daniel Martiš, ktorému sme telefonovali. Manželka nám totiž povedala v deň zasadnutia, že nie je doma. Dala nám na neho kontakt. „S našou starostkou je to ťažké. Ústne aj písomne sme ju poprosili, že pre pracovné a časové zaneprázdnenie by nám viac vyhovovalo, keby bývali zastupiteľstvá v piatok večer, alebo v sobotu či v nedeľu. Bývam v Bratislave a robím v Rakúsku. Cesta ma stojí 15 eur. Keď som sa so starostkou o tom bavil, povedala, že si bude zasadnutia robiť, kedy ona chce. Tak som jej povedal, že si bude na nich aj sama sedieť. Ak bude potom problém, nech sa sťažujú ľudia starostke, nie nám. Všetko je o dohode a komunikácii,“ tvrdí Daniel Martiš.
Manželka Mariána Šalamona nám telefónne číslo svojho muža nebola ochotná dať. Nechali sme na seba kontakt s prísľubom, že sa ozve. Do konca týždňa sa nám s ním, ani s Petrom Chalúpekom skontatovať nepodarilo.
Nestihol to, vadí mu postoj kolegov
Telefonicky sme zastihli ešte Ferdinanda Kučeru. „Prišiel som neskoršie, stretol som vaše auto, keď ste sa vracali. Robievam do večera, starostke som aj volal. Nechápem, prečo poslanci nechodia. Sú v zastupiteľstve pre ľudí, nie preto, aby zo svojho postavenia ťažili. Ak chcú takto robiť, nikde sa nedostaneme, nič pre obec nevybavíme. Oni sú dohodnutí, že nebudú chodiť, a tým to pre nich končí,“ tvrdí Kučera. Nepomohlo by podľa neho ani to, keby boli zasadnutia v piatok či cez víkend.
Žiadosť dostala, vždy nemôže vyhovieť
Starostka Eva Gabrišová potvrdila, že dostala žiadosť od poslancov. „Dala som zasadnutia aj na piatok, aj tak neprišli. Je to len výhovorka,“ tvrdí starostka a dodáva, že aj minulý týždeň bola väčšina z nich doma. „Veď mali autá zaparkované na dvore,“ hovorí. Vysvetľuje, že nie vždy sa dá zvolať zasadnutie tak, aby to poslancom vyhovovalo. Niekedy je potreba zvolať ho v iný čas, aby sa riešili akútne problémy. Pred pol rokom ešte podľa nej problémy neboli. Tie sa objavili až po tom, keď sa objavili rôzne obvinenia na jej adresu zo strany hlavného kontrolóra Jozefa Chalúpeka.
Problémov môže byť viac
Naposledy mala starostka a poslanci riešiť na zasadnutí zastupiteľstva problém matriky a odsúhlasenie zmluvy na matričnú činnosť. Prítomná bola aj jedna obyvateľka, ktorá chcela vysvetlenie od starostky aj poslancov, prečo musela pri vybavovaní prežívať také peripetie, aby jej bol vystavený úmrtný list. Nemala ho a hrozilo, že pohreb nebude. Zažívala poriadne stresy.
Obci hrozí, že ak nebude urýchlene schválená dohoda s obcou Beluša, bude matričný úrad zrušený. Zastupiteľstvo nebolo podľa slov Evy Gabrišovej uznášaniaschopné už osemkrát. Ak starostka a poslanci nenájdu spoločnú reč, obyvatelia môžu mať problémov ešte viac.