POVAŽSKÁ BYSTRICA. Informácie z praxe sú vždy dôležité. Pomôžu študentom vytvoriť si lepší obraz o učive.
Takúto možnosť mali tretiaci a štvrtáci zo Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici. Medzi nich prišli zástupcovia firmy, ktorá sa zaoberá distribúciou rôznych druhov filtrov.
Poznatky pre použitie v práci
Študenti sa s tematikou filtrov stretli na hodinách teoretického vyučovania. Zahrnuli zástupcov firmy množstvom otázok.
Učiteľ technických predmetov Ján Húska hovorí, že chlapci sa nedozvedeli len o histórii firmy. „Technik Róbert Tomek im povedal, aké druhy filtrov sú, kde sa používajú, vysvetlil im, prečo sú konštruované tak, ako sú, rozobral zariadenie, aby študenti získali názornú predstavu o vnútornej skladbe, montáži, servise a výmene. Rozprával o tom, čo sa chlapcom najviac zíde,“ hovorí Húska.
Pomohlo im to
Študenti tvrdia, že hodina im dosť pomohla. „Najlepšie sa naučíte, ako nejaké zariadenie funguje, keď máte možnosť ho chytiť, ohmatať si a pozrieť zblízka, detailne nahliadnuť do konštrukcie na modeli. Ľahšie sa to potom dostáva, aj ukladá človeku do pamäti, ako keď to vidí len na obrázku,“ hovorí Matej Žabka.
„Dozvedel som sa napríklad, že dva, na prvý pohľad celkom rovnaké filtre, sú vnútorne konštrukčne odlišné a majú potom aj inú priepustnosť. Veľmi pomohli názorné ukážky pri vysvetľovaní systému, takzvaného bajpasu, keď dochádza k upchatiu filtrov,“ hovorí David Gaban.
Ján Húska dodáva, že viacerí zo študentov mali problém pochopiť fungovanie systému a po názornej ukážke získali oveľa konkrétnejšiu predstavu.
Pomôcky
Názorné ukážky filtrov, od malých až po dosť veľké, ktoré firma doniesla, aby mohla prednášať, zostanú škole ako učebné pomôcky. „Postupom času dodá ešte ďalšie spolu so stojanmi, na ktorých budú umiestnené. Je to dobré, lebo nebudeme pri vysvetľovaní učiva odkázaní na obrázky, môžeme vysvetľovať prakticky na modeloch. Samozrejme, dostali sme aj obrázkové schémy,“ doplnil Húska.