Boja sa v bytovke žiť pre praskliny na stenách a nepríjemné zvuky

Bývanie v jednej z nájomných bytoviek sa pre ľudí na najväčšom považskobystrickom sídlisku stalo utrpením. Stavba môže mať porušenú statiku. Mesto dalo prešetriť jej stav.

Je postavená z iných materiálov ako susedná panelová bytovka. Objavili sa problémy so statikou, ľudí budú musieť vysťahovať. Stavba bola dokončená v roku 2003.Je postavená z iných materiálov ako susedná panelová bytovka. Objavili sa problémy so statikou, ľudí budú musieť vysťahovať. Stavba bola dokončená v roku 2003. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia nájomnej bytovky na sídlisku Rozkvet, ktorá bola postavená v roku 2003, sa boja v dome bývať. Na stenách sa objavujú praskliny, opadávajú im kusy omietky, v bytoch počuť nepríjemné zvuky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlá situácia

Z roka na rok je situácia horšia. Problémy sa podľa obyvateľov objavili už asi dva roky po nasťahovaní. Niekde majú zase na stenách obrovské plesne. Na závady upozorňujú správcu už roky, nič sa však nedialo. Kompetentní ich upozornenia brali na ľahkú váhu. Až tento rok dalo mesto vypracovať posudok statikovi a výsledky nie sú priaznivé.

SkryťVypnúť reklamu

Začne to nevinne, výsledok je nepríjemný

Manželia Belásovci sa sťažujú, že majú na stenách bytu v každej jednej izbe praskliny. „Pozrite sa tu v obývačke, detskej izbe aj v kuchyni,“ ukazuje Martina Belásová. Dodáva, že najprv sa objaví bublina, tá potom máličko praskne, čiara na stene sa potom rýchlo zväčší a nakoniec odpadne kusisko omietky. „Ide to rýchlo. Najprv vidíme len čiarku a ani nie po mesiaci už je stena dolu,“ tvrdí. Najprv boli opadané kusy menšie, z roka na rok sa však zväčšovali. Keď už odpadol v detskej izbe obrovský kus, mladá mamička sa zľakla. „Bojím sa, aby sa niečo nestalo deťom,“ hovorí.

V noci alebo večer, keď už je ticho, počujú ľudia nepríjemné praskanie, ale aj iné zvuky. „Sú to niekedy aj tupé rany, ako keby vám niečo ťažšie spadlo na zem. Aj dnes sme to počuli. Myslela som si, že nám prasklo sklo v spálni, ale nebolo to ono. Už máme strach. Stále chodíme a pozorujeme, čom nové sa zase objaví,“ dodáva mladá žena. Pri okne v kuchyni nám ukazuje ďalšiu prasklinu, ktorá sa urobila. „A toto už nie je ani omietka, ale múr,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup správcu

Manželia Vojtekovci, ktorí majú dve malé deti hovoria, že problémy v byte začali hneď druhý rok po nasťahovaní. Tiež im praskajú steny, mali v ňom viacero závad, zatekajú im okná. Ľudia tvrdia, že praskliny bolo vidieť na bytovke aj zvonka. Pred rokom dal správca urobiť na dome novú fasádu. „Zakryli tak praskliny. Ale pozrite, tu najlepšie uvidíte, ako sa všetko robí,“ volá nás pán Vojtekt na balkón. Ukazuje nedokončenú prácu. „Neunúvali sa prísť nám to vymaľovať, akosi na to pozabudli. Parapetnú dosku nám dali takú, že ochranná fóĺia z nej nejde vôbec odlepiť,“ opisuje spôsob, akým sa robí na bytovke.

Stratili trpezlivosť

Božena Zvaková zase hovorí, že oni už stratili trpezlivosť, aby neustále sledovali, ktorá časť steny im odpadne. Dali preto byt zvnútra vyložiť sadrokartónom. „Už potom prišiel len maliar, aby nám vymaľoval stropy. Keď ho namočil, celý na neho doslova a do písmena spadol,“ opisuje pani Božena. Aj keď majú steny obložené, zvuky ich strašia stále. „Počujeme ako steny praskajú a sype sa za obkladmi materiál, “ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Poruchy nahlasovali, nič sa nedialo

Ľudia tvrdia, že poruchy nahlasovali od začiatku. Nič sa však nedialo. „Len prišli, spísali koľko omietky opadalo a potom sa neukázali. Opravili sme si to zakaždým sami. Keď sa to stále opakovalo a začali sa vydúvať omietky na celej stene, zdalo sa nám, že to už nie je normálne. Boli sme na mestskom úrade, vtedy tam bol ešte vedúci majetkového útvaru pán Adam a chceli sme, aby sa na to prišiel pozrieť. Nechcel o tom ani počuť,“ vysvetľuje pani Zvaková.

Tatjana Fusková hovorí, že prvé obhliadky sa robili v roku 2010, potom sa rýchlo urobila v lete fasáda, zostalo ticho. „Za správcu nám pán Glemba tvrdil, že posudok je dobrý. Keby vraj nebol dobrý, už by nás dávno vysťahovali. Keď sa to zhoršovalo, tlačili sme na to, že chceme posudok vidieť. Nakoniec vysvitlo, že žiadny nemajú,“ hovorí Fusková. Ten dalo mesto vypracovať len nedávno.

Tiež tvrdí, že už po postavení bytovky bolo treba kadečo opravovať. Keď sa ľudia nevedeli dovolať pomoci, realizovali opravy sami. „Problémy boli s vchodovými dverami. Raz nedoliehali, inokedy sa nedali zavrieť. Nikto ani neprišiel skontrolovať, ako sú práce urobené, či je všetko v poriadku alebo nie. To boli jednoducho naťahovačky stále dokola a podstatné je hlavne to, že kolaudačné závady sme neustále urgovali a dostali sme odpoveď, že je to postúpené stavebnej firme a budú odstránené,“ vracia sa do minulosti Fusková.

Riešenie pri zárubniach

Pani Fusková dodáva, že keď sa nasťahovali, v byte mali odtrhnuté zárubne a cez dieru mohla prepchať celú ruku. „Poslali mi sem dvoch chlapov so silikónom. Keď som upozornila, že sa nedajú zavrieť dvere, povedali, že sa z nich dá urezať. Nakoniec sa manžel nahneval a závadu sme si odstránili sami,“ dodáva.

Neplatia málo

Ľudia neplatia za bývanie málo a po rokoch trápenia im už došla trpezlivosť. „My máme nájom na tri roky, potom musíme dokladovať príjmy, nemôžeme zarobiť ani menej ani viacej v rámci nejakej stanovenej hodnoty. Keď presiahnem príjem, musím byt opustiť a zostávam na ulici. Myslím si, že tristo eur mesačne, ktoré platím nie je tak málo, aby som toto tu trpela,“ sťažuje sa pani Fusková. Súhlasia s ňou aj ostatní obyvatelia bytovky.

Plesne

V bytoch majú ľudia ešte jeden problém – plesne. Pani Belásová sa sťažuje aj na plesne v byte. Nesúhlasí s vyjadreniami, že sa robia preto, lebo dnu suší bielizeň alebo, že nevetrá.

„Mám dve deti. Pravidelne vetrám a bielizeň suším v kúpelni alebo vonku a až preschnutú ju dávam dnu. Problémy s plesňami tu boli už keď sme sa nasťahovali, ešte sme tu ani nebývali,“ hovorí mladá mamička.

Opisuje, že na stenách sa najprv vytvoria mokré fľaky a potom sa vytvorí plesnivá škvrna. Steny majú za chvíľu celé čierne. Najhorší je stav v zime alebo keď je vonku chladno a daždivo. Dávajú si už veľký pozor, aby nebolo v byte vlhko, nepomáha to však. Kontroly z mesta od správcu, ktoré v byte boli, sa podľa ľudí vyhovárali, že sú neopatrní. „Aj reagujú neskoro. Najprv sme to opravovali, odstraňovali. Potom sme to nechali, aby to videli na vlastné oči. Neprišli však ani do mesiaca po upozornení. Tak sme plesne odstránili. Nemôžem ich predsa nechať v byte tak dlho, mám malé deti,“ hovorí pani Belásová. Problém je v tom, že bytovka bola neporiadne urobená. „To, že v kuchyni neboli digestory, je v poriadku. A pozrite sa na podlahu aká je krivá, guma je natiahnutá na najväčšom neporiadku, aký tu bol. Nečudo, že podlaha je potom samá jama a diera," hnevá sa na prácu stavbárov mladá žena.

Manželia Vojtekovci, ktorí majú dve malé deti hovoria, že problémy v byte začali hneď druhý rok po nasťahovaní. Tiež im praskajú steny, mali v ňom viacero závad. Plesne v ich byte boli veľmi rozsiahle, cez strešné okná im zatekalo. Aj dievčatá mali často choré, tak nakoniec detská lekárka odporučila kontrolu hygienikov. Tí po kontrole usúdili, že byt nie je vhodný na bývanie, čo majú aj úradne potvrdené z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici.

Márne upozornenia

Nájomníci tvrdia, že sa obracali vždy na konkrétneho zamestnanca správcu bytovky. Tým bol najprv POV BYT, Teraz IFM. Tvrdia však, že veľa upozornení bolo žiaľ len ústnych, verili, že ich problémy sa budú riešiť. Zamestnanci správcovskej spoločnosti aj prišli spísať závady, nič sa však nedialo. Keď prišli neskôr, tvárili sa vždy, akoby o problémoch ešte nepočuli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 810
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 684
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 392
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 086
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 463
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 234
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kraslice so vzormi z Domaniže.

Umelkyňa ich tvorí podľa domanižských vzorov.


Šofér jazdil pod vplyvom alkoholu.

Ďalšieho podguráženého vodiča chytili v Považskej Bystrici.


Ilustračné foto

Ich počet klesol medziročne o 16.


TASR
Kubínski turisti na Jilemnického 25-ke.

Zmeny sa udiali v dôsledku zosuvu skál v úžine.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu