POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto nezostalo teraz k problémom ľudí ľahostajné. Oslovilo statikov, aby urobili posudky. Výsledky nie sú dobré. Ak bude potrebné stavbu sanovať, samospráva bude musieť poskytnúť ľuďom náhradné ubytovanie.
Nepriaznivý posudok
Prednosta úradu Jozef Smatana hovorí, že keď sa ľudia sťažovali, dohodli si stretnutie a byty išli na Rozkvet aj osobne pozrieť.
„Prišli sme na to, že ľudia majú popraskané steny, omietky, vyduté steny, poškodené obklady. Ukazovali nám aj fotodokumentáciu, že to aj opravili, ale prasklo to opäť. Len z laického pohľadu sme zistili, že so stavbou sa niečo deje. Nevedeli sme, či je to problém podložia, materiálu alebo čo. Bolo preto nevyhnutné vykonať statické meranie budovy," hovorí Smatana.
Čakali na vhodné klimatické podmienky. „Statik začal monitorovať stavbu na jar tento rok, zobral vzorky zo steny na prvom podlaží pol metra od zeme, valcovitého tvaru,“ opisuje postup samosprávy Smatana. Dodáva, že vzorky putovali do výskumného ústavu stavebného do Žiliny, aby vedeli, čo tento materiál robí, ako sa správa. „Pri skúškach zistili, že sa materiál už pri malom zaťažení deštruuje,“ hovorí o záveroch posudku Smatana.
Sanácia, možno aj asanácia
Primátor mesta Karol Janas hovorí, že budú pracovať výlučne už len s odborníkmi, ktorí budú dávať stanoviská pri prípadnej sanácii bytovky. Potvrdil, že zatiaľ vychádzajú statické posudky pre bytovku veľmi nepriaznivo, ale ešte sa budú robiť kontrolné posudky a na základe stanovísk odborníkov rozhodne mesto, ako ďalej.
„Či sa pristúpi k sanácii alebo možno až k asanácii bytovky, ale to by som už predbiehal. Myslím, že momentálne je to na odborníkoch,“ vysvetlil Janas.
Náhradné ubytovanie
Sociálny odbor mesta pripravuje pre obyvateľov voľné byty. „Aj táto situácia možno prispeje k tomu, že začneme ďaleko tvrdšie jednať s neplatičmi,“ dodal Janas.
Spresnil, že rokujú so spoločnosťou POV BYT a už majú niekoľko náhradných bytov pripravených, tiež s nemocnicou, ktorá má k dispozícii nejaké ubytovacie kapacity aj s niektorými súkromnými firmami v meste.
Kto je vinník?
V hodnotení toho, kto pochybil, je primátor opatrný. „Nechcem predbiehať a hľadať vinníka. To je na odborníkovi, aby určil, kde prišlo k pochybeniu a či vôbec došlo k pochybeniu pri výstavbe alebo či nejde o nejakú statickú poruchu spôsobenú tým, že bytovka stojí na kopci. Ale na to budú odborníci. Samozrejme, pre nás by bol najideálnejší stav, keby sa našiel vinník, ktorý by potom prebral rekonštrukciu bytovky alebo keby finančne sanoval stratu mesta. Ale nevyhýbame sa zodpovednosti, aj keď bytovka je z roku 2003, musíme to vyriešiť,“ vysvetlil Janas.
Správca sa nevyjadril
Priestor sme dali aj správcovi bytovky, v minulosti spoločnosti POV BYT, dnes IFM.
Zamestnanec, ktorý riešil s ľuďmi problémy a na ktorého sa sťažovali, sa pri osobnej návšteve s médiami nechcel rozprávať a odporučil nás na riaditeľku. Tá nás tiež odbila s tým, že nie je kompetentná informovať a prisľúbila, že nám zatelefonuje kontakt na hovorcu. Ozvala sa, ale tvrdila, že má s mestom dohodu, že informovať bude kancelária primátora. Keď sme chceli zistiť viac, zložila nám telefón.
Jozef Smatana, ktorý má riešenie problému na starosti poprel, že by existovala takáto dohoda a povedal, že pani riaditeľku vôbec nepozná. Či správca problémy ľudí riešil, či ich postúpil firme, ktorá stavbu realizovala, tak ako sľúbil, sme sa teda nedozvedeli.
Výstavba a financie
Výstavba bytovky, v ktorej je dvadsať bytov, začala v roku 2002 a do užívania ju dali v roku 2003. Stavbu realizovala PSS a.s. Považské Podhradie. Finančné prostriedky získalo mesto jednak zo Štátneho fondu rozvoja bývania, teda úver vo výške desať a pol milióna korún, dotáciu z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja približne desať miliónov korún a nenávratný finančný príspevok 80-tisíc korún. Na inžinierske siete to bola dotácia z ministerstva 840-tisíc korún a vlastné zdroje mesta 406-tisíc korún.