ILAVA. Milan sa rozhodol uctiť si slovenského reprezentanta najvyšším májom na Slovensku. Pokus však nevyšiel, k opakovaniu sa po Demitrovej smrti už s kamarátmi z folklórneho súboru Strážov nedostal.
Milan na bývalého spolužiaka zo strednej a základnej školy nezabudol. Na jeho počesť pripravil megavatru, ktorú zapálili v sobotu na Laštekoch.
Všetko začali hasiči
Zapáleniu obrovského Ďura prechádzalo niekoľko súťaží. Najskôr sa predstavili malí hasiči. Šestica družstiev si vyskúšala útok s vodou. Prvé dve družstvá boli z Mikušoviec, tretie z Pruského. Súťaž mali pod palcom dobrovoľní hasiči z Ilavy.
„Budeme dozerať na vatru, aby sa nič nestalo. Sami nevieme, dokedy bude horieť. Veríme, že sa nič nestane, že ľudia budú dodržiavať pokyny. Nevedia si predstaviť, čo bude nasledovať po zapálení tohto desaťmetrového giganta,“ povedali. Dodali, že všetko majú pod kontrolou.
Pilčíci a svadba
Šestica mužov s motorovými pílami sa postarala taktiež o spestrenie vydareného podujatia. Aj oni spolupracovali na výrobe desaťmetrového Ďura, ktorý mal 38 polí. Toľko, aké mal na drese číslo Demitra. Diváci sa presvedčili, že toto remeslo nie je iba o sile.
Pred súťažou odmenili syna Miroslava Rexu, ktorý bol jedným z najmladších pomocníkov pri stavbe vatry. Ako inak, motorovou pílou. Umelou.
„Musím si švihnúť, idem na svadbu,“ povedal pred štartom Miro. Naspäť sa vrátil v obleku a pyšný nám ukázal nahrávku z mobilu. „Vydával som mamu, stihol som jej áno,“ ukázal nám video pilčík. Túto súťaž vyhral Jozef Vass pred Mirom Rexom a Miškom Bachratým. Aj oni si prevzali medaily za pomoc, ktoré vyrobil Minto.
Hokejisti na suchu
Pri spomienkovej akcii prišli na Lašteky aj hokejisti Dukly Trenčín a MHK Dubnica, kde Paľo hrával. Pre nich pripravil Milan Minto Jakúbek paralelnú súťažnú dráhu. Osmička sa vyraďovacím spôsobom zriedila na dvojicu, ktorej finálový duel sa skončil remízou.
Po ňom prevzali zástupcovia klubov z rúk Milana pamätné predmety na tento deň. Tibor Pakši obraz a Demitrov synovec, Martin Jakúbek, hokejistovu bustu z lipového dreva.
„Ja, chcel by som povedať, že keď sa to stalo....,“ povedal hlavný organizátor, no ďalej sa pre príval sĺz nedostal. Aj takto sa odvíjala časová niť pred zapálením vatry.
„Tento rekord nie je o číslach a prekonaní niečoho. Má predovšetkým ľudský rozmer,“ pripomenula divákom moderátorka podujatia Anna Riecka.
Vo vzduchu
Diváci čakali na zoskok parašutistov, tí na lepší vietor. Trojica zoskočila na označenú plochu, dobrý dojem z ich zoskoku umocnil prelet lietadla, z ktorého skákali, nad Laštekmi. Lietať mohli aj iní, k dispozícii bola helikoptéra.
Folklórny súbor Mladosť sa postaral o kultúrnu časť akcie, podobne ako bolešovské zoskupenie Dríst. Spojenie folklóru a rocku divákov nadchlo.
Vatra s číslom 38
Po slovenskej a českej hymne nasledovalo odpočítavanie. Pri každom čísle sa na vatre zapálila svetlica. Napokon sa rozhorela za veľkého potlesku celá vatra. Diváci začali skandovať Demitrove meno. O chvíľku ich veľké teplo, sálajúce z vatry, vyhnalo do väčšej vzdialenosti. Tisícky tých, ktorí prišli na Lašteky, sa potom zabávali vďaka Drístu a diskotéke až skorých ranných hodín.