POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prevádzkovateľ internetovej stránky www.povazska-bystrica.o- tvorene.sk občianske združenie Klub Strážov musí vymazať expresívne výrazy neznámych diskutujúcich, ktoré sa týkali podnikateľa Miroslava Stacha.
V roku 2011 podal Stacho žalobu na Klub Strážov, že v diskusii pod článkami ho neznámi diskutujúci označili za podvodníka, zlodeja či chrapúňa. Okresný súd v Považskej Bystrici v októbri minulého roka rozhodol, že prevádzkovateľ musí podnikateľovi zaplatiť odškodné 5-tisíc eur, na stránke musí uverejniť ospravedlnenie a predmetné výrazy vymazať. Proti tomu sa občianske združenie odvolalo.
Rozhodnutie krajského súdu
Krajský súd v Trenčíne tento rozsudok zmenil.
„Žalobu v časti týkajúcej sa ospravedlnenia a náhrady nemajetkovej ujmy krajský súd zamietol, pretože prevádzkovateľ internetovej stránky nenesie zodpovednosť za anonymné príspevky užívateľov a zásah do osobnostných práv nespôsobil. Výrazy, ktoré sú obsiahnuté v príspevkoch vyhodnotil krajský súd ako protiprávne, a preto v súlade so zákonom je žalovaný povinný tieto výrazy odstrániť,“ informoval hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.
Sú spokojní len čiastočne
Právnička Klubu Strážov Iveta Rajtáková tvrdí, že budú rešpektovať rozhodnutie súdu, keď dostanú právoplatný rozsudok. Je spokojná s tým, že súd uznal, že prevádzkovateľ internetových stránok nezodpovedá za obsah diskusií a z tohto dôvodu nemôžu byť voči nemu vyvodzované dôsledky, ktoré vyplývajú z ustanovenia Občianskeho zákonník o ochrane osobnosti.
Na druhej strane však Rajtáková nesúhlasí s tým, že časti z diskusných príspevkov by mali vymazať. „Ja sa nestotožňujem s názorom Krajského súdu v Trenčíne a určite budeme využívať všetky možné právne prostriedky, aby sme dosiahli zmenu alebo zrušenie aj tejto časti rozhodnutia, pretože ho nepovažujeme za správny,“ povedala.
Stanovisko druhej strany
Podľa Stacha v celom procese ide aj o to, kde sa nachádza slovenské súdnictvo a kde je odvaha sudcov posudzovať nové veci. „Prevádzkovatelia za takýchto situácií si môžu uvádzať hocičo. Celá pointa je, kde sa spoločnosť vyvíja a vidíte, kde je ochrana osoby, že tu môže niekto bez ohľadu na to, kde je jeho morálny profil, produkovať čokoľvek voči hocikomu,“ povedal po skončení súdneho pojednávania.
S výrokom súdu sa nestotožňuje a nevylučuje ani možnosť, že sa obráti na Najvyšší súd SR. „Budeme pokračovať ďalej, tu skôr ide o vytvorenie precedensu, či človek je chránený, alebo nie je,“ dodal.