DUBNICA NAD VÁHOM. Prešli desiatky rokov a ľudstvo toto obdobie stále určitým spôsobom fascinuje. Niektorí sa zaujímajú o príbehy ľudí, ktorí prežili, iných zasa lákajú zbrane, s ktorými sa v tomto období bojovalo.
V priestoroch Dubnického kaštieľa sa v dňoch 16. až 22. apríla konala zaujímavá výstava. Klub vojenskej histórie Dukliansky priesmyk v spolupráci s Dubnickým múzeom ľuďom predstavil zbrane II. svetovej vojny.
Výstava zaujala
Samopaly, guľomety, krátke aj dlhé zbrane, uniformy a prilby. To všetko mohli vidieť návštevníci výstavy, ktorá bola inštalovaná v priestoroch Dubnického kaštieľa. Dubničania privítali zaujímavú výstavu s nadšením. „Som veľmi rád, že môžeme niečo takéto vidieť aj v našom meste. Výstava sa mi veľmi páčila a prišiel som sem aj so svojou dcérou. Myslím si, že je to veľmi poučné,“ prezradil Michal Mikuš z Dubnice nad Váhom.
„Jediná škoda je, že nebol zabezpečený odborný výklad k výstave počas celého času jej konania. Ale aj tak som vďačný, že sa tu niečo také zorganizovalo. O zbrane sa zaujímam, a preto som si veľmi rád pozrel niektoré aj naživo,“ doplnil návštevník výstavy.
V nedeľu si návštevníci výstavy mohli, okrem vystavovaných predmetov, pozrieť aj členov klubu Dukliansky priesmyk v uniformách z 2. svetovej vojny. Možnosť stretnúť sa s členmi Klubu vojenskej histórie využili nielen Dubničania, ale aj ľudia z blízkeho okolia.
Spojila ich vojna
Klub vojenskej histórie Dukliansky priesmyk vznikol z podnetu nadšencov o históriu II. svetovej vojny v auguste v roku 2005. Členov spája nielen záujem o históriu z uvedeného obdobia, ale aj možnosť priblížiť mládeži hrozné vojnové časy, ktoré prežili ich starí rodičia a prarodičia.
Pravidelne sa zúčastňujú rôznych podujatí, ku ktorým patria napríklad pietne akty k výročiam oslobodenia, SNP, spomienkovým podujatiam a rekonštrukciam bojov z obdobia II. svetovej vojny na Slovensku i v zahraničí. Zameriavajú sa tiež na zberateľskú činnosť, ako sú zbierky uniforiem, zbraní, výstroja, ako aj na vyhľadávanie zabudnutých hrobov z uvedeného obdobia, udržiavanie hrobov a pamätníkov.
Trenčiansky klub postupne nadviazal kontakty a spoluprácu s podobnými klubmi na Slovensku aj v zahraničí.