Po podnetoch boli práce pri ceste pozastavené

Rúbanie stromov pri Šebešťanovej bolo zastavené. Aké sú stanoviská kompetentných?

POVAŽSKÁ BYSTRICA. K výrubu na ceste II/507 sa vyjadrovali i štátne organizácie a mesto. Niektoré priznávajú, že nebolo všetko v poriadku.

Po obhliadke boli zhrození

Kompetencie na výrub stromov v prvom stupni ochrany prírody, čo je aj prípad cesty II/507, prešiel podľa Pavla Petríka, prednostu obvodného úradu životného prostredia, kompletne na obce a mestá. „Je to už asi päť rokov dozadu. Ak vydal nejaké povolenie obvodný úrad pre dopravu, mal by si teraz odsledovať, či boli dodržané podmienky v ňom stanovené a vyvodiť z toho nejaké dôsledky,“ hovorí Petrík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že pred rúbaním uviedol ich úrad do povolenia podmienky ochrany. „Bolo to rúbanie len v dvojmetrovom páse od krajnice, tiež aby aleje boli zachované, stromy, ktoré sú zdravé, ošetrené a nie vyrúbané, a v miestach, kde je križovatka alebo zložitejší výjazd na cestu, že by sa mohlo vyrúbať aj viac. Všetky podmienky zapracoval obvodný úrad do rozhodnutia na výrub. Boli sme spokojní,“ hovorí Petrík.

Stromy popri ceste majú podľa neho svoju funkciu. Zachytávajú prach, zlepšujú klímu, keď je cesta v tieni, lepšie sa udržiava a aj šoférovi sa lepšie ide. „Stanovené podmienky sa nám zdali na sprehľadnenie cesty a zabezpečenie bezpečnosti dostatočné. Po obhliadke sme zostali zhrození nad tým, aký je zásah,“ tvrdí Petrík.

Treba dodržať zákon aj podmienky

Považská Bystrica v mnohých prípadoch konzultuje s obvodným úradom postupy týkajúce sa ochrany životného prostredia. Zaujímalo nás, či konzultovali aj v prípade predĺženia povolenia na výrub mimo vegetačného obdobia. „Nie, ani nemusia. Krivdil by som im, keby som tvrdil, že sa nechodia radiť. V tomto prípade však neboli. Ale budem úprimný, čo im môžeme odpovedať na to, keby sa spýtali, či sa môžu rúbať aj mimo vegetačného obdobia? Povedali by sme, že by nemali. Sme štátna správa a musíme dodržiavať zákon. Keby boli dodržali dva metre, kde bola prevažná väčšina poškodených stromov a náletov, nič by sa nebolo stalo,“ hovorí Petrík.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi mlynskými kameňmi

Jozef Mamis zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja hovorí, že pristúpili k čisteniu s cieľom zvýšiť bezpečnosť a zabrániť poškodzovaniu vozidiel. Pripúšťa, že nie so všetkým, čo sa popri ceste robilo, je spokojný. „Nehovorím, že je všetko v poriadku,“ hovorí Mamis. Mali však podľa neho firmu, ktorá nerobí práce prvýkrát a má dostatok odborných skúseností.

Sporný zostáva podľa neho výrub do vzdialenosti dvoch metrov. „Mám však uznesenie vlády z roku 2008, kde je vykreslené, pokiaľ môžeme rezať a môže sa rezať až do 4,5 metra. Ale my sme pápežskejší než pápež a povolíme to do dvoch metrov. Firma, ktorá dostala prácu, bola o podmienkach poučená a mali robiť v intenciách toho, čo bolo povolené,“ vysvetľuje Mamis. Na to, prečo sa niekde rezalo až do vzdialenosti štrnástich metrov, konkrétne nereagoval. Povedal však, že na viacerých miestach ich ľudia, vlastníci pozemkov alebo ich nájomcovia, priamo tlačili k výrubu do väčšej vzdialenosti. „Dokonca sa nám vyhrozili, že nám vyrúbia nájom za to, že sú na ich pozemkoch naše stromy,“ hovorí Mamis. Dodáva, že správca je tomto prípade ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. „Sme tlačení zákonom, ktorý nám stanovuje, aby bola zabezpečená bezpečnosť dopravy a prejazdný profil cesty, aby nezasahovali do neho konáre, na druhej strane zase stanovenými podmienkami ochrany. Dostávame listy od policajtov, dopravcov osobnej aj nákladnej prepravy, kde nás žiadajú, aby sme sprejazdnili úseky cist a zabezpečili na nich väčšiu bezpečnosť,“ tvrdí Mamis.

SkryťVypnúť reklamu

K plateniu za práce Mamis uviedol, že firma, ktorá robila práce po tom, čo porasty vyrezala, zoštiepkovala ich a predala ako biomasu. „Čo získala, bola jej odmena za odvedenú prácu. Správu ciest to teda nestálo ani korunu.“

Zastavili práce

Riaditeľ obvodného úradu pre cestnú dopravu a komunikácie Zdenko Janoviak informoval, že orgán štátnej správy, ktorý vydal povolenie, súčasne kontroluje jeho plnenie.

„Po zistení nedostatkov Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Považskej Bystrici zastavil práce na výrube drevín. Súhlas na výrub bol vydaný na základe písomného stanoviska Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici a kladných stanovísk príslušných obcí v intraviláne ktorých sa výrub vykonával. Ak došlo k výrubu drevín nad rámec povolenia, obvodný úrad dopravy neskúmal, či organizácia poverená výrubom má k tomu povolenie od kompetentných inštitúcií alebo nemá, nie je to v našej kompetencii,“ tvrdí Janoviak.

Zvýšenie bezpečnosti

Výruby robené v súlade s povolením polícia vždy uvíta. „Hodnotíme počin pozitívne z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. Neprehľadné a tmavé miesta sú presvetlené, zlepšila sa viditeľnosť,“ hovorí Ľubomír Dvorský, riaditeľ okresného dopravného inšpektorátu.

K úseku pri Šebešťanovej sa vyjadriť konkrétne nevedel. Dodal ešte, že je potrebné uvedomiť si, že stromy sú pevné prekážky pri doprave a pri dopravných nehodách, keď narazí vozidlo, máva to fatálne následky na zdraví a životoch ľudí.

Vyjadrenie mesta

Emília Martinková z mestského úradu hovorí, že vo veci povolení konal obvodný úrad pre cestnú dopravu a boli jasne dané podmienky uskutočnenia.

„Považovali sme rozhodnutie za dostatočné na to, aby bol výrub urobený dobre, bez porušenia zákonov. Urobili sme tam obhliadku so správcom cesty a dohodli sme sa na podmienkach. Keby sme vedeli, čo z toho vznikne, vyznačili by sme radšej detailne strom po strome. Podmienky, ako som povedala, však boli podľa nás dostatočne jasné, aby boli dodržané zásady ochrany prírody,“ tvrdí Martinková. Dodáva, že s termínom predĺženia na výrub po vegetačnom období súhlasili, lebo boli nízke teploty. Martinková tiež zdôraznila, že v zákone sa uvádza, že výrub sa uskutočňuje najmä v období vegetačného pokoja. „Nie je striktne daný,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 523
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 285
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 526
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 932
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 506
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 184
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 009
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 013
  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 092
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 144
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 099
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 655
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 882
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 183
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Ikarus to mal cestou na Rozkvet náročné.

Legendárne harmoniky by v meste privítal aj dnes.


Polícia vykonala domovú prehliadku.

Polícia u neho zaistila niekoľko predmetov.


Jedna z najvyťaženejších trenčianskych ulíc sa na jeden deň zmení na miesto stretávania, oddychu a oslavy kultúry.


  1. Tomas Hlavaty: "Váš čas sa radikálne kráti". Fico už začal predvolebnú kampaň.
  2. Otilia Horrocks: Breaking News : Nemecko versus Slovensko a jeho suverénne ceny tovarov v roku 2025 !
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (23. - 29.5.1925)
  5. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  7. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  8. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 092
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 144
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 099
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 655
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 882
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 183
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu