POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vo veľkej zasadacej miestnosti Mestského úradu v Považskej Bystrici sa uskutočnila prednáška Dr. Cyrila Andrew Hromníka, slovenského rodáka z obce Hrabušice, ktorý prišiel na základe svojich výskumov k zaujímavým záverom týkajúcich sa histórie Slovenov a Slovenska. Akciu zorganizovala Považská knižnica.
Spojenie so starou Indiou
Dr. Hromník žije a tvorí v Kapskom Meste a prednáša na univerzitách po celkom svete. Jeho znalosť o zámorskom aj transkontinentálnom obchode v najstarších dobách a s tým súvisiacich kultúrnych aj jazykových vplyvov, mu otvorila úplne nový a nikým predtým nepredvídaný pohľad o dobe rímskej, predrímskej a bronzovej. Je autorom originálnej historickej rekonštrukcie stredoeurópskeho, ale indickým obchodom ovplyvneného pôvodu Slovenov a Slovákov. Vo svojich záveroch sa opiera o nové objavy v dobe ranných obchodných, kovorobeckých a pútnických kontaktov Dravidskej Indie so starodávnym Slovenskom.
Chyba v histórii
Že sme prišli z močiarov na Hornom Dnepri, to je podľa Hromníka teória, ktorá sa vyvinula na konci 19. storočia, ktorú propagovali hlavne Česi a Nemci. „Žili sme tam bez nejakej podstatnej aktivity a potom sme sa spamätali, že ideme presťahovať? Vpadli sme do keltskej a germánskej Európy a zabrali sme bez boja kus kontinentu. Máme záznam o tom, že by sme boli pri sťahovaní niekoho porazili? Nemáme nič. Tak ako sa nám podarilo zabrať územie? Veď Kelti a Germáni mali reputáciu dobrých bojovníkov. Nevzdali by sa nejakým privandrovalcom z močiarov. Nepustili by zem od Dunaja až po Hamburg. Tu je niečo chybné v našej histórii,“ vysvetľuje Hromník.
Hovorí, že naša najstaršia história je vynechaná, lebo ju za nás písal niekto iný. Najväčšia chyba je v histórii sťahovania národov. Svoje skúmanie z najstaršej slovenskej histórie prezentuje v knihe Sloveni/Slováci kde sú vaše korene?
Zaujímavosť z Manínskej úžiny
So zaujímavými poznatkami oboznámil účastníkov prednášky aj v súvislosti s regionálnou históriou z Považskej Bystrice a jej okolia. „V Manínskej úžine, keď prechádzate tým najužším miestom napravo, je voľná plocha a skala a na nej tabuľky so spomienkou na obete hôr. Stojí tu tiež kameň zasadený do zeme. Nedostal sa tu náhodou, nespadol zhora,“ tvrdí Hromník.
Dodáva, že niekto ho sem zasadil a hľadá aj tu súvislosti s Indiou. „Kameň má tvar oštepu. Keď by ste išli do Indie, na každom kopci uvidíte boha, ktorý tam stojí s takýmto oštepom. Má samozrejme aj porisko. Volá sa Murga. Tento megalit, symbol, ktorý tu máte v úžine určite nepochádza z kresťanstva, židovstva, ale ani islamu. Jediná kultúra, ktorá ho mohla vyprodukovať, je stará kultúra Indie, dravidská kultúra,“ vyslovuje hypotézu o objekte v blízkom okolí Považskej Bystrice Hromník. Mnohé veci by sa podľa neho možno vysvetľovali inak, keby archeológia nezanedbávala symbolizmus, ktorý súvisí s bohom.
Autor: DP