PÚCHOV. Skatepark v meste vybudovali po niekoľkých apeloch nadšencov, ktorým sa tak splnil niekoľkoročný sen. Táto generácia však odrástla. Tá, ktorá prišla po nej, si to, čo jej predchodcovias veľkou pomocou mesta dokázali, asi neváži.
Okolie skateparku sa podľa ľudí stalo miestom stretnutia pochybných skupiniek, ktoré fajčia, popíjajú. Alkohol a cigarety vidieť vraj aj popoludní či večer.
Neporiadok
Poukázala naň aj poslankyňa Jarmila Andreánska. „Ľudia si sťažujú. Pri skateparku je množstvo plechovíc, fliaš, skla. Proste neporiadok,“ tlmočila nespokojnosť ľudí.
„Priestory skateparku chodievajú upratovať každý týždeň dvaja ľudia. Nie je pre nich problém nazbierať aj dve veľké plastové vrecia. Nielen fliaš a plechoviek, ale aj obalov z cigariet. Pri likvidácií neporiadku nám pomáhajú aj technické služby mesta,“ informovala riaditeľka MŠK Katarína Bradáčová.
Iná generácia
Areál skateparku dali do užívania v Púchove v júli 2010. „Podporili sme vtedy záujem mladých ľudí, nadšencov tohto športu. Zaviazali sa pri jeho budovaní, že v areáli bude poriadok. Bohužiaľ, prišla ďalšia generácia, ktorá si tento sľub neplní. Potvrdilo sa, že euforické nadšenie vyprchalo. Ťažko teraz podporiť a veriť niekomu, kto vám tvrdí, že pre neho nič nerobíte, nemáte naňho čas a ani priestor niečo pre neho urobiť,“ povedal primátor mesta Marián Michalec.
Nejde iba skejterov
Neporiadok v areáli nerobia iba tí, ktorí chodia doň športovať. „My sme normálni, veď sa to postavilo pre nás. Ak chcú chytiť vinníkov, nech prídu večer, keď sem chodia rôzne skupinky. My sme určite nedoviezli ani vrece s domácim odpadom. Kto by ho sem ťahal?“ bránil skejterov Miroslav.
„Viem podľa správ náčelníka mestskej polície, že sa tam schádzajú rôzni ľudia a organizujú „dejchánky“. Ako však tomu zabrániť? Máme park ohradiť? Zamykať? To je nezmysel!“ dodal Michalec.
Tabuľa v parku upozorňuje na zákazy. Patria medzi ne aj vstup mimo prevádzkových hodín, fajčenie a manipulácie s ohňom či používanie alkoholu a užívanie omamných a návykových látok.
Ako ich chytiť?
Náčelník mestskej polície Jozef Čuraj hovorí, že nespratníkov nie je ľahké odhaliť. „Musíme dodržiavať zákony a priestupok dotyčnému dokázať. Používame v službe na pozorovanie aj ďalekohľady. Chytili sme skupinku, ktorej sme dávali aj fúkať. Nenafúkali, tvrdili, že po dohovore neporiadok odstránia,“ povedal.
O neporiadku nielen v skateparku vie svoje riaditeľ technických služieb mesta Ján Krajčovič. „Je to v ľuďoch. My sme nainštalovali z vlastnej iniciatívy pre kamionistov na odpočívadle dva koše. Nepomohlo to. Buď ide niekto športovať alebo urobiť neporiadok!“ skonštatoval Krajčovič.
Skatepark bude síce pod prísnejším dohľadom mesta, ale svoje by mali v tomto prípade urobiť aj tí, pre ktorých ho postavili.