POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výtvarné alternatívy sa konajú vždy v nepárny rok. Vlani výtvarníci prihlásili do súťaže viac ako 1400 prác. Hlavnú cenu získali tri školy.
Medziobdobie je určené na prezentáciu víťazných prác. Ktoré to sú, sa môžu presvedčiť návštevníci výstavy, ktorá je v priestoroch ZUŠ do 18. mája
Dvojročná periodicita
Súťaž Výtvarné alternatívy patrí medzi obľúbené súťaže. Potvrdzuje to aj záujem výtvarníkov, ktorí sa do nej zapájajú. Vlani to boli výtvarníci zo 45 škôl z jedenástich krajín. Spolu prihlásili 1430 výtvarných prác.
Hlavnou cenou je cena ministerstva školstva, ktoré je vyhlasovateľom súťaže.
Bienále Výtvarných alternatív
Nepárne roky patria vždy súťaži a párne bienále, kde sa prezentujú držitelia hlavnej ceny. V tomto roku sú bienále prezentáciou troch škôl ZUŠ Vladislava Vančury Háj v Slezsku, ZUŠ Púchov a Strednej umeleckej školy Petara Lubarda Cetinje v Čiernej Hore. „Každý víťaz má právo na prezentáciu, takže diela víťazov môžu návštevníci obdivovať v priestoroch celej školy. Všetky práce sú krásne, vidieť, že deti do v nich vložili niečo zo seba, snažili sa ich urobiť čo najlepšie. Sú tu zastúpené všetky techniky, napríklad práca s hlinou, maľba, kresba, grafika...,“ povedala riaditeľka ZUŠ IWK Blanka Cedzová.
Návštevníkov vernisáže potešil aj kultúrny program, ktorý pripravili žiaci zo ZUŠ Púchov. Nemenej uznania si zaslúžil Opavský spevácky zbor Domino. „Súbor navštívil našu školu pred štyrmi rokmi. Pozvali sme ho opäť, keďže medzi víťaznými školami je aj škola zo Slezska, ktorá s Dominom úzko spolupracuje,“ doplnila riaditeľka.
Seminár pre pedagógov
Cieľom Výtvarných alternatív je podnecovanie rozvoja tvorivej činnosti žiakov a študentov v oblasti výtvarnej výchovy, ako aj konfrontácia súčasnej výtvarnej pedagogiky u nás i v zahraničí, hľadanie možností vo využití materiálov a ich kombinácií. Preto je súčasťou bienále i celoslovenský seminár pre pedagógov. Učitelia sa počas neho inšpirujú, učia jeden od druhého, preberajú poznatky, navzájom si radia, a to pod dohľadom renomovaných lektorov. „Som veľmi rada, že tento ročník lektorsky zastrešil profesor Ladislav Čarný, ktorý je pre výtvarných pedagógov najväčšou slovenskou kapacitou, rovnako ako docent Pavol Rusko, ktorý učiteľom odovzdal úžasné poznatky. Nemenej cenné boli aj informácie o keramike, a takto by som mohla pokračovať ďalej. Pre prácu pedagóga sú takéto informácie veľmi dôležité, pretože ak chceme ísť ďalej, odovzdávať žiakom viac poznatkov, musíme sa aj my neustále vzdelávať,“ dodala.