POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia z viacerých častí mesta sa sťažujú na veľmi zlý stav miestnych komunikácií, kde sa roky neinvestovalo a sú v žalostnom stave. Niekde spisovali aj petície, aby sa situácia začala riešiť.
Odboru rozvoja mesta a služieb sa podarilo zabezpečiť materiál na opravu v niektorých, na rozsiahlejšie rekonštrukcie však nemá samospráva financie. Primátor hovorí, že pre opravy sa rozhodujú na základe dôležitosti, nie podľa petícií.
Materiál na cestu
Vo veľmi zlom stave je miestna komunikácia na Lúčky. Ľudia spísali aj petíciu, aby mesto začalo stav riešiť. To však podľa primátora mesta nebolo podnetom na to, aby sa začalo s prácami. „V žiadnom prípade nebola podnetom petícia. To by bolo aj veľmi zlé, keby sa samospráva riadila podľa nich. Vznikali by potom na každom sídlisku, keď treba riešiť nejaký problém. Tých je, žiaľ, v meste veľa. Priority sa hľadajú podľa toho, kde je situácia kritická tak, aby to mestský rozpočet zvládol,“ vysvetľuje Karol Janas.
Dodal, že mesto od samého začiatku avizovalo, že ak to finančná situácia dovolí, nájdu sa zdroje aj spôsob, akým dať do poriadku aspoň časť cesty, mesto sa riešeniu nevyhýba. „Podarilo sa dohodnúť so subjektami, ktoré spolupracujú na rekonštrukcii ciest v našom meste. Môžeme tak použiť materiál, ktorý sa sfrézuje, na spevnenie cesty na Lúčkach. Využili sme túto možnosť,“ hovorí Janas. Doplnil, že išlo o intenzívnu snahu odboru rozvoja mesta a služieb.
Projekt a financie
Jana Mičková z odboru rozvoja mesta a služieb hovorí, že cesta v lokalite Lúčky je naozaj vo veľmi zlom stave a potrebuje rekonštrukciu. „Projektovo je cesta vyriešená, už aj s povolením. To je vydané na siete, úpravu povrchu, na odvodnenie a úpravu sklonových pomerov. Pripravili sme teda všetko, aby sa mohla cesta spraviť. Ide však o objemovo veľmi náročnú stavbu,“ opisuje situáciu Mičková.
Problémom je nedostatok zdrojov na výstavbu. „V momentálnej finančnej situácii nemôže mesto budovať novú cestu,“ hovorí primátor Janas.
Upravili časť, budú pokračovať
V rámci možností sa snažila samospráva zabezpečiť aspoň úpravu cesty podľa toho, koľko materiálu sa podarilo zabezpečiť. „Podarilo sa nám, nie z našich miestnych komunikácií, ale z ciest, ktoré sú v rámci vyvolaných investícií Národnej diaľničnej spoločnosti, vybaviť materiál, ktorý sme doviezli a umiestnili sme ho na medziskládku pred hromadnými garážami. Odtiaľ sme ho začali rozvážať od spodnej časti, kde sa napája cesta na Lúčky na Moyzesovu ulicu, až pokiaľ nám vyšiel. Potrebujeme však oveľa viac,“ hovorí Mičková.
V priebehu dvoch až troch týždňov by malo mesto dostať ďalšiu zásielku materiálu a pokračovať sa bude, až pokiaľ na údržbu vystačí. „Chceli by sme sa dostať až po koniec garáží. V ďalšej časti sú už sklonové pomery zložité a podložie nie je vhodné na použitie tohto materiálu, ktorý by splavovalo, čo nebolo by to efektívne,“ upresňuje Mičková. Tu už treba viac investovať a mesto momentálne nemá na to finančné prostriedky, viac spraviť nemôže.
„Verím, že aj toto pomôže, aby sa zlepšila situácia v tejto lokalite,“ hovorí primátor.
Len nevyhnutná údržba
Na cestách sa pracuje aj v iných častiach mesta.
„Na Železničnej ulici sa momentálne vyrezávajú najväčšie výtlky. Nie sú vhodné na opravu metódou turbo, takže najhlbšie vyrezávame a budú zaliate asfaltobetónom. Je to len nevyhnutná údržba, viac tam momentálne dať nemôžeme. Je ťažké výtlky opravovať, lebo ide o veľký rozsah a stav je naozaj zlý. Financie na celú rekonštrukciu zatiaľ nemáme, ale ak by sa nám nejakým spôsobom podarilo ich získať, Železničnú ulicu máme naplánovanú rovnako v prvom poradí dôležitosti spolu s ulicou Mládežníckou. Naozaj si vyžadujú celoplošné opravy,“ hovorí Mičková.