POVAŽSKÁ BYSTRICA. So spustením nového systému sa objavili informácie, že na úradoch práce vznikajú problémy, predlžujú sa čakacie lehoty. Nie všade. Podľa riaditeľky považskobystrického úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Leony Klačanskej prechod zvládli, sťažnosti klientov nezaznamenali.
Nový systém by mal priniesť výhody pre zamestnávateľov i klientov úradov, ktorí budú môcť využívať centrálnu databázu.
Význam nového systému
Po dvadsiatich rokoch prichádza k zmene informačného systému. Jeho cieľom je zlepšenie a zvýšenie dostupnosti služieb zamestnanosti. Nahradí zastaralé, decentralizované aplikácie úradov, ktoré neumožňujú zdieľanie informácií medzi úradmi. „Zefektívnia sa služby pre zamestnávateľov. Napríklad, keď budú hľadať zamestnanca, úrady im budú vedieť vybrať vhodných uchádzačov na výberové konanie z celoslovenskej databázy,“ povedala riaditeľka.
„Systém je pripravený aj na to, aby sa uchádzači o zamestnanie mohli evidovať, či požiadať o príspevky, na ktoromkoľvek úrade na Slovensku. Pre tento krok je však ešte potrebné zmeniť zákon o službách zamestnanosti, ktorý hovorí o tom, že evidovať sa treba na úrade v mieste trvalého bydliska,“ vysvetľuje Klačanská.
Dôležitým prínosom bude podľa nej odbúranie byrokracie. „Výhodou bude prepojenie štátnej správy, a tým aj jej zefektívnenie. Pokiaľ dnes musel napríklad občan dávať rovnaké potvrdenie na úrad práce, daňový úrad, živnostenský úrad alebo Sociálnu poisťovňu, nový systém umožní dať ho iba raz, pretože štátna správa bude systémom prepojená,“ spresnila niektoré z výhod nového informačného systému.
Ľudia to nepocítili
Úrady práce nabiehali na systém v apríli. Objavili sa informácie, že klienti museli dlho čakať, pretože sprostredkovatelia s ním nevedeli riadne pracovať. Podľa Klačanskej všetko záležalo od prípravy. „Môžem povedať, že u nás to klienti nepocítili, žiadne sťažnosti sme nezaznamenali. Zamestnanci sa pripravovali na prechod systému už dlhší čas, snažili sa vyfiltrovať informácie, ktoré sú preň potrebné, aby nedochádzalo k zbytočným časovým stratám. To však, samozrejme, nevylučuje, že niektorí boli nespokojní. Ale skôr to asi pramenilo z toho, že musia byť evidovaní na úrade práce,“ doplnila s tým, že považskobystrický úrad práce i s pobočkou v Púchove bol vyhodnotený medzi prvými piatimi, ktoré boli na prechod do nového systému najlepšie pripravené, spomedzi štyridsiatich šiestich úradov.
Problémy sú skôr personálne
Viac starostí ako nový informačný systém robí nedostatok pracovných miest pre sprostredkovateľov. V minulosti bol jeden sprostredkovateľ na 300 až 400 klientov, v súčasnosti ich má na starosti 1200. „Je to nereálny počet, pretože sprostredkovateľ sa potom nemôže klientovi venovať tak, ako by bolo potrebné. Snáď sa to v budúcnosti zmení, pretože tu nejde len o evidenciu do databázy úradu, ale aj potrebu s klientom pracovať, ponúkať mu voľné miesta,“ dodala riaditeľka.
Ďalšie zmeny
Úrady práce sa pripravujú aj na spustenie ďalších systémov. Budú sa týkať oblasti sociálnych služieb.
Nový systém by mal byť spustený v letných mesiacoch. Ide najmä o systém riadenia sociálnych dávok a jednotnú správu dokumentov, ktorá znamená postupné skenovanie všetkých dokumentov na úradoch a vytvorenie elektronického spisu klienta, dostupného pracovníkom úradov na celom Slovensku.
Opäť však bude potrebné zmeniť ešte legislatívu, ktorá dnes hovorí o potrebe priniesť žiadosť písomne a na úrad v mieste trvalého bydliska.