POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výberové konanie na riaditeľa mestských lesov bolo anulované. Poslanci tak nedostali možnosť rozhodovať medzi dvoma kandidátmi, Ľubošom Balušíkom a Mariánom Vlnieškom, ktorí vzišli ako víťazi výberového konania s rovnakým počtom bodov. Proti priebehu výberového konania mal jeden z poslancov výhrady.
Počas rokovania zastupiteľstva však rozhodovali poslanci o novom členovi dozornej rady. Jeho meno bolo viacerým neznáme, prekážalo im, že do dôležitej funkcie ide človek, o ktorom nič nevedia, navyše, jeho meno sa spomína v súvislosti s trestným stíhaním. Žiadali vysvetlenie.
Návrh na zmenu programu
Poslanec Juraj Smatana dal hneď na začiatku zasadnutia návrh na vyradenie bodu programu, kde sa mal schvaľovať člen dozornej rady Mestských lesov. Navrhovaný bol inžinier Miroslav Škorík. V súvislosti s mestskými lesmi sa hovorilo aj o tom, že predseda dozornej rady, viceprimátor Marián Sopčák, sa vzdal 23. marca funkcie predsedu aj člena dozornej rady.
„Tento človek je lesník, čo je fajn, ale poslanci nedostali žiadnu informáciu o nominantovi. V súčasnosti, keď sa menia základné zriaďovateľské listiny Mestských lesov a prijíma sa nový riaditeľ, dochádza teda k veľkým zmenám, zdá sa mi byť nepodložené, že zrazu dostaneme meno bez akéhokoľvek vysvetlenia a máme ho doplniť do dozornej rady Mestských lesov. Som za to, aby sme bod vylúčili a vyhlásili sme, že mesto má záujem doplniť dozornú radu o nezávislých odborníkov, tí by sa predstavili a z nich by sme vybrali,“ vysvetlil Smatana svoje rozhodnutie.
Podporili ho len dvaja poslanci Pavol Jurčík a Katarína Beranová.
Potreboval odborníka
Primátor Karol Janas v súvislosti s nominantom na člena dozornej rady vysvetlil, že vo funkcii potrebuje odborníka.
„Inžinier Miroslav Škorík je dlhoročným riaditeľom štátnych lesov. V súčasnosti je krátko na dôchodku. Ja osobne som si v minulosti myslel, že by mohol byť so svojimi skúsenosťami aj riaditeľom Mestských lesov. Ale keďže nechce pracovať vo výkonnej funkcii, oslovil som ho, aby vďaka dlhoročným skúsenostiam, ktoré má, pomohol strážiť lesy,“ zdôvodnil neposlaneckú nomináciu primátor.
Chceli viac informácií
Diskusia sa vyhrotila pri schvaľovaní Miroslava Škoríka do funkcie. Smatana upozornil, že má informácie, ktoré ho znepokojili a žiadal, aby boli vysvetlené alebo vyvrátené. Týkali sa pôsobenia kandidáta na predchádzajúcom pôsobisku. Podotkol, že podľa jeho informácií bolo na neho trestné stíhanie, ktoré bolo po niekoľkých rokoch zastavené. „Neviem, či to bolo preto, že ho niekto krivo obvinil alebo bolo zastavené preto, že nebol dostatok dôkazov?“ spýtal sa Smatana.
Rovnako poslankyni Kataríne Beranovej prekážalo, že o nominantovi nič nevie. „Je fakt, že pána Škoríka, tak ako povedal kolega, nepoznáme. Mohli ste nám ho trošku predstaviť, povedať niečo o jeho profesionálnych úspechoch alebo niečo o jeho činnosti, aby sme mali nejakú predstavu. To meno mi nič nehovorí,“ skonštatovala.
Konflikt záujmov
Smatana požadoval tiež vysvetliť prípadný konflikt záujmov, ak tento človek pracuje ako odborný lesný hospodár pre niektoré súkromné subjekty. „Môžu byť v konkurenčnom vzťahu voči Mestským lesom. Nie je to v poriadku, ide o dva subjekty, ktoré si konkurujú pri predaji dreva,“ zdôvodnil Smatana.
Primátor Janas je presvedčený, že poslanci majú politickú zodpovednosť za Mestské lesy, ale nedokážu ich ukontrolovať a dozornú radu treba preto doplniť o nezávislých odborníkov. „Pán Škorík je bývalý riaditeľ štátnych lesov a človek, ktorému ja osobne dôverujem. Vybral som ho ja a ani sa s tým neskrývam. Najväčšia zodpovednosť nakoniec padá na moju hlavu, všetci sa obtierajú o mňa, keď sú problémy, a preto si tam musím dať človeka, ktorému dôverujem a verím, že bude Mestské lesy strážiť a chrániť tak, aby zase na mňa žiadne útoky neboli. Taktiež navrhujem Antona Martausa ako človeka, ktorému dôverujem a ktorý robí na mestskom úrade v ekonomickej oblasti dobrú prácu. Tak, aby sa spoločnosť dostala od samého začiatku pod úplnú kontrolu odborníkov,“ vysvetlil Janas.
Vysvetlenie primátora
V súvislosti s trestným stíhaním Janas uviedol, že bolo zastavené a nemyslí si, že ak je vedené voči niekomu trestné stíhanie, musí to byť vážne. „Dnes je to taká móda, že ak niekomu niekto nevyjde v ústrety, tak hneď na neho dáva trestné oznámenia a začnú sa trestné stíhania, tie sa v deväťdesiatich percentách nakoniec zastavia,“ povedal Janas.
Problém nevidel primátor ani v konflikte záujmov. „Lesných hospodárov nie je veľa a robia pre rôzne súkromné subjekty. Tomu sa nedá zabrániť, to ich živí. Robil to aj bývalý konateľ, dokonca nie člen dozornej rady. Z tohto hľadiska nevidím preto nejaký konflikt. Ale členov dozornej rady je sedem alebo osem. Ak bude avizovaný nejaký problém, budem ho riešiť,“ povedal primátor.
Garantoval, že lesy nepredajú
Primátor dodal, že poslanci musia rešpektovať určité veci po tom, čo sa spustilo s Mestskými lesmi.
„Ja som nebol ani iniciátorom odvolávania pána Pruszkaya, ani som to nekoordinoval a neorganizoval, nakoniec však všetko padlo na moju hlavu, ako keby ja som bol ten, čo to chcel. Dnes po tom všetkom naozaj chcem, aby som lesy vedel kontrolovať. Ak sa mám pred niekým zodpovedať, tak ich chcem aj kontrolovať. Lebo či sa vám to páči alebo nie, o stave lesa, lesného hospodárstva a ekonomiky sa od vás, poslancov, ako členov dozornej rady, nedozviem. Ani vám neprináleží, aby ste to kontrolovali, ani sa k tomu nedostanete. A dozorná rada má privilégiá, lebo členovi dozornej rady je povinnosť poskytnúť každý jeden materiál o danej spoločnosti. Neposkytnutie materiálu sa rovná trestnému činu. Preto tam chcem mať človeka, ktorý to bude kontrolovať a dávať mi informácie,“ zdôvodnil Janas.
Dodal ešte, že Mestské lesy nefungovali nikdy tak dobre ako teraz, ani nikdy neboli také obrovské tlaky na vedenie mesta, aby to bolo inak. „Je úplne jasné, že lesy sú posledný veľký majetok tohto mesta. Držíme postoj, že Mestské lesy nie sú na predaj, ani na prenájom, sú mestské a ostanú také aj naďalej a vplyv v nich si zachová mesto,“ zagarantoval primátor Janas.
Odpoveď polície
K okolnostiam trestného stíhania na osobu Miroslava Škoríka sa vyjadrila aj polícia.
„Desiateho júla 2006 prišlo trestné oznámenie z polície zo Žiliny na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Považskej Bystrici vyšetrovateľovi pre podozrenie z trestného činu machinácie pri verejnej súťaži a verejnej dražbe a neoprávnené podnikanie. Dňa 8. augusta 2006 bolo vyšetrovateľom v Považskej Bystrici začaté trestné stíhanie a dňa 6. februára 2007 bolo trestné stíhanie v predmetnej veci zastavené podľa paragrafu 215/1b Trestného poriadku. Poškodený v tejto veci boli Lesy SR š.p., odštepný závod Považská Bystrica,“ uvádza sa v stanovisku Eleny Antalovej, krajskej policajnej hovorkyne z Trenčína.
V paragrafe 215/1b sa píše: „Prokurátor zastaví trestné stíhanie, ak nie je tento skutok trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.“