POVAŽSKÁ BYSTRICA. Koncertná sála Základnej umeleckej školy M. R. Štefánika v Považskej Bystrici bola opäť minulý týždeň v štvrtok podvečer plná priaznivcov dobrej hudby a spevu. Počas spoločného koncertu vystúpili žiaci a pedagógovia z domácej umeleckej školy a Rožnova pod Radhoštěm.
Trojročný divák
Diváci si mohli vypočuť hru na klavíri, klarinete, keyboarde, rôznych dychových nástrojoch, akordeóne, gitare, saxafóne a mnohých iných hudobných nástrojoch. Tiež spev, sólový i zborový. Hudobná ponuka bola pestrá, od klasických skladieb a piesní cez džez až po najmodernejšiu hudobnú produkciu. V hľadisku sme objavili aj jedného veľmi mladého diváka. „Mám tri roky“ ukazoval statočne na prstoch Danko Mikuš. Či mal nejakú sestričku alebo brata v hľadisku, to neprezradil. Keď sme sa pýtali viac, odporučil nás na tata. Toho zahŕňal počas koncertu rôznymi otázkami typu – A na čo to hrajú? Prečo už dali preč tie klavíry? Kedy príde zase speváčka a ujo s píšťalou?
Koncert ho evidentne zaujal, vydržal ho so záujmom sledovať celý čas.
Všetky vekové kategórie
Na kultúrne podujatie sa prišla pozrieť aj mládež. Nie z povinnosti, ale pretože ich zaujímalo, čo sa bude diať. „Vystupuje tu sestra, spieva,“ prezradil Maroš Chovanec. Jeho dvaja kamaráti sa usmievali a tvrdili, že okrem toho, že dievčatá pekne spievajú, aj dobre vyzerajú. Uznali, že niekoľkohlasné spievanie bez doprovodu hudobných nástrojov je ťažké a ich kamarátky a kamaráti spievali výborne. Páčili sa im však aj iné vystúpenia. Koncert si prišli vypočuť aj členovia jednoty dôchodcov a samozrejme tu bolo veľa rodičov a starých rodičov.
Pozitívna konfrontácia škôl
Podujatie sa stalo dobrou tradíciou.„Piaty rok už robíme spoločné projekty, keď my ideme na jeden koncert do Rožnova pod Radhoštěm a oni odohrajú jeden u nás. Nejde len o koncerty sólistov, ako to bolo teraz, ale mávame aj koncerty, čo sa týka výmeny dychových orchestrov. Tie budú o mesiac,“ hovorí Michal Bróska, riaditeľ umeleckej školy v Považskej Bystrici. Dodáva, že usporadúvanie koncertov sa mimoriadne osvedčilo a chcú ho udržať za každú cenu aj v budúcnosti. „Jednak preto, že sem prichádzajú príjemní ľudia a hlavne kolegovia, odborníci. Máme aj podobný systém vyučovania, veď sme dlhé roky vychádzali zo spoločných osnov. Dopĺňame sa, vymieňame si skúsenosti, notové materiály. Ide o pozitívnu konfrontáciu aj v tom zmysle, že žiaci počúvajú tých druhých a učitelia si vymieňajú kontakty, konzultujú ako robiť veci lepšie,“ hovorí Bróska.