Archeológia bola jeho záľubou viac ako polstoročie

História regiónu nezaujíma len profesionálnych historikov. Nadšenci sú aj medzi obyvateľmi. Medzi nich určite patrí Štefan Meliš, ktorého možno považovať, aj keď bez diplomu, za významného regionálneho historika. Viaceré artefakty v múzeách sú aj vďaka ne

Štefan Meliš sa skúmaniu histórie regiónu venoval viac ako päťdesiat rokov.Štefan Meliš sa skúmaniu histórie regiónu venoval viac ako päťdesiat rokov. (Zdroj: KNIZNICAPB.SK)

mu.

Spoznávanie histórie sa stalo pre dnes už 83-ročného Štefana Meliša záľubou, ktorej sa venoval dlhé roky. Prebádal aj okolie Považskej Bystrice.

Pod jeho vedením pôsobil v rokoch 1992 až 2002 na území považskobystrického okresu archeologický krúžok. „Za zánik krúžku je čiastočne zodpovedný aj zákon o ochrane pamiatkového fondu, podľa ktorého sa hľadaním archeologických artefaktov môžu zaoberať iba študovaní archeológovia, navyše certifikovaní pre takúto výskumnú činnosť,“ vysvetlil ukončenie činnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca bola výborná

Štefan Meliš tvrdí, že zákon do značnej miery obmedzil možnosti bádania pre amatérov. „Neviem, ako dnes bádajú mladí archeológovia, respektíve nadšenci, ako som bol v minulosti ja. No myslím si, že takýto zákon prácu komplikuje. Za mojich čias takéto obmedzenia neboli a spolupráca vrcholných predstaviteľov našej archeológie a nadšencov bez titulovaného vzdelania prebiehala vynikajúco. Nejeden výskum, prechádzku, bádanie som absolvoval s významnými slovenskými archeológmi,“ povedal.

melis1.jpg

Archeologický krúžok na výstave v CVČ v roku 1998. FOTO: ARCHÍV ŠM

Doplnil aj príklady. „Ešte v šesťdesiatych rokoch som množstvo nálezov uskutočnil s nebohým PhDr. Petrovským-Šichmanom. V nastávajúcich rokoch som spolupracoval s pánom PhDr. Karolom Pietom, DrSc., či s omnoho mladším archeológom Mgr. Jozefom Moravčíkom. Všetko to boli a sú významní archeológovia. Mnoho rokov som členom Slovenskej archeologickej spoločnosti, zúčastnil som sa nejedného semináru, stretnutia, mítingu. V minulosti som bol veľmi aktívnym a myslím, že pre archeológiu nášho regiónu som toho urobil dosť. Mám množstvo zážitkov, stretol som množstvo ľudí, ktorí si v srdciach chovajú lásku k domovine, histórií. Za to som veľmi vďačný,“ rozpráva o sebe a svojom pôsobení v odborných kruhoch.

SkryťVypnúť reklamu

Nálezy si nenechávali

Štefanovi Melišovi i členom archeologického krúžku sa podarilo nájsť veľa stôp z histórie. Niektoré vzácnejšie, iné menej. „Asi najväčšími objavmi a zároveň najcennejšími artefaktmi, ktoré sa mi podarilo počas mojej aktívnej činnosti nájsť, sú staré strieborné keltské mince. Jednu som našiel na Prednej Hôrke, druhú na vrchu Klapé v Udiči. Veľmi významné sú i náleziská veľkomoravských hrivien – tých bolo päť a svetlo sveta ukázali na Širokej v Dolnej Marikovej. Ešte azda nesmiem zabudnúť na mnohé slovanské mohyly z obdobia z 9. storočia v okolí Beluše a Sverepca. Významných nálezov však bolo určite viac. Vždy, keď sme niečo našli, urobili sme záznam, nákres a potom sme predmet odovzdali Matici slovenskej, prípadne múzeu,“ vysvetľuje. Takto sa zbierky múzeí rozšírili o mnoho cenných artefaktov – dokonca staré keltské mince. Tie sú v súčasnosti majetkom inštitúcií ako Múzeum Púchovskej kultúry, Matica Slovenská a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Skrytá história

Skutočnému nadšencovi histórie nestačí len študovať literatúru. Najväčšia krása je v objavovaní. Štefan Meliš má s tým veľa skúseností. Nebolo žiadnou zvláštnosťou vidieť ho ako jednotlivca či v skupinke pri hľadaní predmetov z našej dávnej histórie. „Ja osobne som za takmer polstoročie prechodil a prebádal hlavne Papradnianskú, Domanižanskú, Sverepskú, Pružinskú a Belušskú dolinu. Ponachádzal som množstvo hradísk, mohylníkov, obetísk spolu s črepmi a artefaktami,“ zaspomínal si.

Hľadanie podľa neho nie je ľahké. „Niečo sa hľadá ľahšie, niečo ťažšie. Keď však viete, ako a kde hľadať, nie je to nič nemožné. Mohylníky napríklad vznikali väčšinou na kopcoch – ľudia tak robili, aby ich zosnulí predkovia ďaleko videli. Svojich predkov spaľovali, popol, spolu s predmetmi, ktoré zosnulému patrili, vložili s jeho ostatkami do džbánu či krčahu a zahrabali hlinou, prípadne kamením. Keď išlo o náčelníka, prípadne významnú osobu svojej doby, mohylník býval väčší.“

melis2.jpg

Ako napovedá nákres, sú aj v okolí Sverepca: FOTO: (ŠM)

Náleziská takýchto mohylníkov sú najmä južne od Považskej Bystrice – v Papradnianskej a Belušskej doline. Sú miesta, hlavne vrchy, kde je takýchto nálezov viac ako dvadsať – Briestenné a oblasť Budzina, Ostrá Malenica – medzi Pružinou a Belušskými Slatinami. Okrem nich tiež mnohé, menej početné, zato rovnako významné lokality – vrch Manín, Bukovina, Kostolec, Bosmany...

Hradiská boli najmä popri riekach

Popri Váhu, ktorý bol už v predhistorickom období pomerne husto obývaný, je množstvo hradísk. Prezrádzajú ich hlavne obranné valy, ktoré tu boli budované. „Rieky boli v dávnej minulosti jednou zo základných podmienok určujúcich, kde budú ľudia budovať svoje sídla. Voda vždy bola a je pre ľudí zásadná – využíva sa na dopravu, je dôležitá pre poľnohospodárstvo, celý život ľudí je ňou limitovaný. Preto bolo Považie pre budovanie sídiel výborné,“ objasňuje Štefan Meliš.

Takto vznikli hradiská pozdĺž celého Považia. Niektoré boli drevené, iné, tie významnejšie, mali hlavné obranné valy a steny z kamenia. „Napríklad hradisko na Podskalskom Roháči bolo vďaka miestu, na ktorom bolo vybudované, takmer nedobytné. Rovnako tak tie, ktoré boli vybudované na Malom Maníne či nad Súľovom. Určite boli aj v Kostolci, na Prednej Hôrke, v Dolnom Moštenci, v Hatnom, v Pružine, Jelšovom, Beluši, Hájnici, Podváží, Hvozdnici, Papradne, Prečíne a na mnohých iných miestach,“ poukazuje na mnohé miesta, okolo ktorých prechádzame a možno ich ani nevnímame.

Máme sa čím pochváliť

Na strednom Považí bolo v minulosti vybudovaných aj veľa obranných hradov. „Len v priestore od Žiliny až po Dubnicu sa ich nachádzalo relatívne veľké množstvo. Niektoré plnili obrannú funkciu, iné boli obývané celoročne. Na severe to bol Hričovský či Bytčiansky hrad, južnejšie od nich Súľovský a Lietavský, smerom od severu na juh nasleduje Považský hrad, hrad Domaniža, Košeca, Ilava. Zo severnej strany váhu je to v tejto oblasti hrad Lednica či ten vo Vršateckom Podhradí,“ stručne vysvetľuje Štefan Meliš.

melis3.jpg

Archeológovia pri slovanskom hradisku v Pružine v roku 1997. FOTO: ARCHÍV ŠM

Hoci z hradov sú zväčša už len ruiny, stále je čo obdivovať. Keď už nie hrady, tak je to nádherný pohľad z kopcov, na ktorých stáli. „Krásna príroda a bohatá história je to, čím obyvatelia stredného Považia disponujú a určite sa tým môžu pochváliť celému Slovensku, ba aj svetu,“ dodal.

Autor: Anton Kasagranda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 7 919
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 634
  3. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 6 227
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 116
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 115
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 879
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 719
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 123
  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 582
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 12 996
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 867
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 106
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 945
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 675
  8. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 3 448
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Budú platiť viaceré dopravné obmedzenia.

Konať sa bude v stredu.


Ilustračné foto, Eliška

Pozrite si milé zábery našich najmenších.


Objavte zákutia, ktoré možno ešte nepoznáte – no po tejto ceste si ich zamilujete.


1
  1. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  2. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  3. Ľubomír Maretta: Die Bank
  4. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  5. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  6. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  7. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  8. Lukáš Čelinák: Ficova neutralita a jej (ne)výhody v kontexte vojny na Ukrajine
  1. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 13 582
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 12 996
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 911
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 867
  5. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 106
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 945
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 3 675
  8. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 3 448
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu