POVAŽSKÁ BYSTRICA. Informácie o bryndzi, jej histórii a účinkoch na zdravie človeka si zaslúžia pozornosť z dlhodobého aj súčasného hľadiska. Predseda cechu Ján Keresteš konštatoval, že všetci členovia urobili v minulom roku maximum pre to, aby slovenské biele zlato obhájili na trhu. Podľa neho aj vďaka medializácii a konaniu rôznych akcií bol v minulom roku na trhu evidentný nárast spotreby bryndze.
Dovoz a nekvalita v prevahe
V diskusii odznela aj otázka potravinovej sebestačnosti, ktorá sa stáva čoraz alarmujúcejšou témou. Keresteš si myslí, že ak vláda nenájde iný spôsob, hrozí nám, že budeme dovážať až 70 percent potravín. Tvrdí, že je potrebné vypracovať stratégiu výživovej politiky, ktorá bude zohľadňovať aj možnosti dediny, pretože narastajúca nezamestnanosť a znížená kúpyschopnosť obyvateľstva spôsobuje, že kvalitné potraviny nakupuje v tomto štáte už iba 30 percent ľudí. Rozvoj ovčiarstva je podľa neho najmenej konfliktný, najmenej náročný a najmenej diplomaticky zložitý vo vzťahu k Európskej únii.
Príjemné spolu s užitočným
Cech bryndziarov zabezpečuje všetkými dostupnými spôsobmi propagáciu svojich výrobkov. Zároveň podniká aktivity na zvýšenie spotreby mliečnych výrobkov a syrárskych špecialít. Pravidelne poriada pestré regionálne slávnosti, kde ide o spopularizovanie mliečnych a ovčích výrobkov.
Tieto podujatia sú vždy spojené s folklórnymi slávnosťami a tešia sa všeobecnej obľube. Podľa prieskumu sa ich za posledné 3 roky zúčastnilo už viac než milión návštevníkov.