Rumunky lákali v uliciach od ľudí peniaze. Vraj na zbierku.

V Považskej Bystrici vyberali ženy z Rumunska peniaze od ľudí. Neoprávnene pritom použili na hárku, ktorí ľuďom predkladali na podpis, aj logo UNICEF.

Policajtom chceli dokonca ujsť.Policajtom chceli dokonca ujsť. (Zdroj: MK)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na podozrivú skupinku dobrovoľníčok upozornila pani Lýdia z Dolnej Marikovej, ktorej sa nepozdávalo, ako ženy peniaze vyberajú. Tie nakoniec skončili na polícii.

Zástupkyňa organizácie UNICEF hovorí, že s podobnými prípadmi sa stretli aj v iných slovenských mestách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdali sa jej podozrivé

V dňoch, kedy stretávali ľudia v meste rumunské občianky, sa konala aj zbierka Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF. Ľudia im preto prispeli, lebo sa domnievali, že ide o oficiálnu zbierku.

SkryťVypnúť reklamu

Jednej pani sa však nepozdávalo, ako ženy vyberajú peniaze. „Dala som im desať eur. Ukázala mi prefotený petičný hárok, kde bolo aj logo UNICEF. Potom sa mi to však nezdalo seriózne. Napadlo ma, že papiere sú prefotené a to je zvláštne. Navyše sa ženy nevedeli ničím preukázať. To ma nahnevalo,“ hovorí pani Lýdia z Dolnej Marikovej.

Rozhorčilo ju tiež to, že v časoch ekonomickej krízy je smutné, ak ľudia takto oberajú o peniaze tých, ktorí by to potrebovali a robia pre nich seriózne zbierky. Spresnila, že okrem jedného hárku, ktorý jej ukazovali, mali aj ďalšie. Tie už mali plné mien a dosť vysokých súm peňazí. „Boli tam uvedené sumy desať, dvadsať aj viac eur,“ hovorí pani Lýdia. Dodáva, že tie odrazu pri sebe nemali. „Ale chodí tu ešte tretia, asi si to rýchlo podali, keď zbadali policajta, alebo to majú schované u seba,“ tvrdí.

SkryťVypnúť reklamu

Pýtali sme sa aj iných ľudí, či im dali peniaze. „Všimli sme si, že zbierajú. Je ich viac, ale nedávali sme im nič, ani nič nepodpisovali. Istejšie je poslať peniaze priamo z účtu, keď už chce niekto prispieť,“ tvrdili ďalšie dve mladé ženy, ktorým sa zberateľky zdali tiež podozrivé.

Komunikácia mestskej polície so ženami bola problematická. Živo gestikulovali a naznačovali, že nerozumejú, nepočujú ani nevedia rozprávať, že sú hluchonemé. Pokúšali sa tiež ujsť a nechceli sa legitimovať. Peniaze vyťahovali z vreciek nohavíc, nemali žiadnu pokladničku. Mestská polícia nakoniec riešila prípad v súčinnosti so štátnou.

Vyjadrenie z ministerstva vnútra

Emília Kočišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra hovorí, že najskôr je vždy potrebné skúmať, či ide v danom prípade o protiprávne konanie, ktoré má znaky niektorého trestného činu alebo priestupku. „Bez zákonom stanoveného postupu nie je možné vopred určiť kvalifikáciu skutku, teda ani sankciu v prípade, ak by išlo o protiprávne konanie. Každý prípad je potrebné skúmať individuálne. Napríklad, ak by došlo ku škode nižšej ako 266 eur, mohlo by ísť o priestupok proti majetku. V takom prípade je možné uložiť pokutu do výšky 331 eur. Aby sa ľudia vyhli tomu, že v dobrej viere prispejú vo verejnej zbierke a pritom ich peniaze budú použité na iný účel, mali by si najskôr preveriť, či v skutočnosti takáto organizácia existuje, či je zaregistrovaná, či jej bolo vyhlásenie verejnej zbierky a v akom termíne povolené. Tieto informácie je možné zistiť na webovej stránke ministerstva vnútra,“ vysvetľuje Kočišová.

SkryťVypnúť reklamu

Postih

Štátnej polícii sa nakoniec ženy legitimovali. Vyššie sumy peňazí u nich policajti nenašli. „Dve rumunské občianky, ktoré vykonávali zbierku v Považskej Bystrici, boli riešené v blokovom konaní. Bola im uložená pokuta vo výške 30 eur v zmysle Zákona o priestupkoch. Ženy mali pri sebe len pár eur, maximálne desať,“ uviedla na margo zásahu polície Elena Antalová, krajská policajná hovorkyňa z Trenčína. Dodala, že dokázať vinníkom nejaké porušenie zákonov je v týchto prípadoch veľmi ťažké. „Vyzývame preto ľudí, aby boli opatrní, overili si, komu dávajú peniaze a ak majú čo i len najmenšie podozrenie, aby sa radšej do takýchto ťažko identifikovateľných zbierok nezapájali,“ dodala Antalová.

Z informácií mestského úradu vyplynulo, že o podobnej zbierke v meste príslušný útvar, ktorý má takéto veci na starosti, nevedel.

Majú viac prípadov

Anna Beňová z Unicef Slovensko hovorí, že podobný prípad riešili v lete 2011 v Bratislave. Deň pred upozornením našej redakcie ich v tejto veci kontaktovalo Rádio Regina a denník SME z Čadce, v minulosti aj polícia v Nových Zámkoch a Žiline.

„Boli sme informovaní, že po Slovensku sa pohybuje rodina alebo viacero rodín, ktoré sa tvária, že zbierajú na pomoc iným. Ide o príslušníkov iného štátu, ktorí využívajú možnosť voľného pohybu v rámci EÚ. Nezbierajú však peniaze na pomoc iným, ale žobrú pod rúškom falošnej zbierky, ku ktorej nemajú platné povolenie ministerstva vnútra. Odporúčame okamžite kontaktovať miestnu políciu. Ide totiž o zavádzanie a neodôvodnené obohacovanie, okrem toho, skupina zneužíva mená viacerých charitatívnych organizácií,“ hovorí Beňová.

Dodáva, že rovnaký postup odporúča ich organizácia vždy, keď má niekto vážne podozrenie, že ide o falošnú zbierku.

V skupinách bývajú aj deti

V daných skupinách bývajú podľa Beňovej často aj deti, ktoré by v tom čase mali byť v škole. „Myslíme si, že istým riešením by bola legislatíva, ktorá by zakázala žobranie detí, ako aj detský sprievod žobrajúcich – bez ohľadu na štátnu príslušnosť. Napríklad v susednom Rakúsku majú nariadenie, podľa ktorého hrozí rodičom takýchto detí pokuta až do výšky 700 eur a týždenné väzenie,“ tvrdí Beňová.

Aká býva oficiálna zbierka?

V Považskej Bystrici zneužili ženy pravdepodobne to, že sa organizoval Týždeň modrého gombíka. Ich dobrovoľníci sú však ľahko rozlíšiteľní. „Pokiaľ ide o dobrovoľníkov, každý jeden musí byť riadne označený, teda mať pokladničku s logom UNICEF, ktorá je zapečatená, je na nej unikátne číslo pokladničky a číslo povolenia zbierky MV SR, ďalej má pri sebe modré gombíky UNICEF a patričné oblečenie, teda biele alebo azúrovo-modré tričko, v menších obciach pásku na rameno s logom UNICEF,“ hovorí Beňová.

Každý dobrovoľník podľa nej musí vedieť dať kontakt na koordinátora zbierky v meste, dobrovoľnými koordinátormi sú zvyčajne učitelia, partnerské mládežnícke organizácie, materské centrá či iní dobrovoľníci. „Koordinátor má presný prehľad o tom, kto má ktorú pokladničku a má u seba povolenie ministerstva, dokáže sa priamo spojiť s UNICEF, ako aj riešiť všetko, čo sa týka pokladničiek v meste. Každé číslo pokladničky je unikátne a my presne vieme, do ktorého mesta sme ktoré čísla poslali a regionálni dobrovoľní koordinátori zase vedia mená dobrovoľníkov ku každej pokladničke v ulici. Naši dobrovoľníci nemajú pri sebe žiadne podpisové hárky a všetci zbierajú na rovnaký účel – tento rok to je pitná voda pre deti v Zimbabwe,“ uviedla Beňová.

UNICEF má v uliciach miest len jednu veľkú zbierku do roka – Týždeň modrého gombíka, ktorý sa koná vždy v tretí májový týždeň. Povolenie k zbierke a informácie o účele zbierky, ako aj zoznamy regionálnych koordinátorov, sú vždy na ich webstránke.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 342
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 968
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 284
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 533
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 599
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 475
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 181
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 183
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 554
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 186
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 22 395
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 332
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 285
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 183
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 554
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 56 186
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 22 395
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 102
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 332
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 285
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu