POVAŽSKÁ BYSTRICA. Múzeum pripravilo zaujímavý program. Deti plnili v parku pred budovou rôzne úlohy, aby potom objavili poklad rytierov Podmanických. Mohli si tiež vyrobiť ozdoby z drôtu a korálok, či namaľovať rôzne zaujímavé obrázky.
V priestoroch, kde teraz múzeum sídli, boli tiež pripravené zaujímavé prezentácie a premietanie filmov.
Prišiel aj s kamarátkou
Park bol v sobotu popoludní plný detí, ktoré s papiermi v rukách pobehovali od jedného stanovišťa k druhému. Adrian Stacho na otázku, či nechcel radšej pozerať hokej prezradil, že hľadanie pokladu ho lákalo viac. Mal aj zvláštny dôvod. „Som tu aj s kamarátku, ktorá je prváčka. Snažím sa jej pomôcť pri úlohách, lebo je mladšia. Ja som už druhák,“ prezradil Adrian. Jeho kamarátke Terezke Ondrašíkovej sa na podujatí tiež páčilo. „Áno je tu fajn,“ usmievala sa spokojne.
Zaujímavé úlohy
Andrejka Roncová prezradila, že najlepšie jej išla úloha, v ktorej bola potrebná zručnosť. Bolo totiž treba poprekladať z jednej misky do druhej chrumky. Nie však rukami alebo lyžicou, to by bolo jednoduché. Deti to museli zvládnuť s čínskymi paličkami. „Práve toto mi išlo najlepšie. Pomáham doma mamine variť,“ pochválila sa Andrejka.
Pri jednom zo stanovíšť, kde boli vypchaté zvieratá, mali podľa nahrávok rôznych zvukov určiť a ukázať, ktoré zo zvieratiek ich vydáva. „Majú tu aj vlka,“ hovoril prekvapený Šimonko Hajduch. Na podujatie prišiel s maminou a sestričkou.
Keď deti zvládli úlohy, dostali indíciu, kde nájdu poklad. Ulahodil najmä dievčatám, pretože v ňom boli uložené nádherné prstienky.
Dobrá účasť
Na podujatie prišlo nakoniec aj napriek obavám usporiadateľov, aj v čase, keď sa začínal dôležitý hokejový zápas majstrovstiev sveta Slovákov s Čechmi, dosť ľudí. Samé maminy, ktoré boli rady, že majú kam ísť, keď ich polovičky sledujú majstrovstvá.
„Podujatím sme sa pripojili k celoeurópskemu dianiu. Prvá noc sa uskutočnila v roku 2005, keď sme sa hneď pridali k výzve z Paríža,“ informovala Viera Praženicová, riaditeľka vlastivedného múzea. Dodala, že aj vtedy boli v situácii ako dnes, že nemali vôbec žiadne výstavné priestory. „Stále zdôrazňujeme, že múzeum v Považskej Bystrici je potrebné. Aj preto sme so svojimi exponátmi vyšli na ulicu, aby si občania uvedomili, že opatrujeme kultúrne dedičstvo a budujeme jedinečné zbierky, ktoré dokumentujú vzácnu regionálnu históriu. Teraz sa prezentujeme hrami pre deti, čo bola dobrá voľba, lebo väčšina dospelých sedí pri televízii kvôli hokeju. Na stanovištiach, kde deti úlohy plnili, tiež využívame teraz rôzne exponáty,“ povedala Praženicová.
Iné podujatia
V budove múzea boli pre deti pripravené tvorivé dielne a v klubovni zaujímavá prezentácia Tomáša Žilinčíka o inváznych druhoch živočíchov, prednáška Anny Šujanskej o Bystrickom hrade ako súčasti obranného komplexu hradov na Považí, premietali sa tiež zaujímavé filmy o živote kamzíkov či medveďov v Tatrách. O zážitkoch z Číny prišla porozprávať Katarína Kočudáková.