PÚCHOV. Tradičné májové podujatie Polícia deťom si získalo veľkú obľubu. Školáci i predškoláci sa naň tešia, najviac sa im podľa reakcií páči zásah kukláčov. Spolu s policajtmi sa na akcii prezentovali aj záchranné zložky.
Kultúrny program pripravilo Centrum voľného času Včielka, z ktorého sa prezentovali mažoretky.
Dôležitá prevencia
Podobné podujatia pripravuje polícia každý rok. „Ich cieľom je preventívne pôsobiť na deti z hľadiska bezpečnosti, prevencie a tiež sceliť spoluprácu medzi záchrannými zložkami, políciou a obyvateľmi, najmä deťmi,“ vysvetlila Adela Ďurkechová z okresného policajného riaditeľstva, ktoré bolo hlavným organizátorom a iniciátorom akcie.
Bola určená najmä pre žiakov tretích ročníkov základných škôl a predškolákov, ale aj okoloidúcich.
Dôležitosť v prevencii vidí aj okresný riaditeľ hasičov Zdeno Tarabík. „Takéto akcie vnímame ako prínos. Môžeme prezentovať našu činnosť, priblížiť sa ňou k verejnosti a deťom. Robíme ich aj samostatne, napríklad týždeň otvorených dverí, z ktorého boli nakoniec dva, pretože bol veľký záujem,“ skonštatoval. Doplnil, že ich teší spätná väzba. „Vidíme, že deti sa zaujímajú o našu prácu, správajú sa disciplinovane doma, v škole, v lese. Navyše, upozorňujú aj dospelých. Práve to je naším cieľom – vychovávať k prevencii už od detstva.“
Ukážky sa páčili
Najskôr prišli na rad ukážky policajnej práce. Služobné psy vzbudzovali u malých divákov rešpekt, ale aj úsmev, keď jeden z štvornohých pomocníkov sa chcel za psovodom nenápadne odplaziť. Asi mu bolo smutno.
Po kynológoch prišli na rad kukláči a ťažkoodenci. Streľba, naháňanie a zatknutie páchateľa sa deťom veľmi páčilo, najviac však nábojnice, ktoré zostali po streľbe. Výskot a povzbudzovanie sa ozývalo i pri ťažkoodencoch. Pätnásti „siláci“ sa ich snažili pretlačiť, nemali však šancu. Nepomohli ani skoky na štíty, práve naopak, deťúrence náraz odrazil a poniektoré sa museli veru zdvíhať aj zo zeme. Ale ani to ich neodradilo. Skúšali znova a znova. Prekonať však mužov, ktorí sú vycvičení, sa nepodarilo ani jednej škole.
Ako posledná z ukážok bola simulácia dopravnej nehody, pri ktorej zasahovali okrem hasičov a policajtov aj záchranári. Práve pri dopravných nehodách sa často zrania aj deti. „Rozsah zranení sa odvíja od toho, či sú deti pripútané alebo nie. Žiaľ, ešte veľa rodičov zanedbáva používanie bezpečnostných prvkov pri jazde v autách, a to aj napriek osvete,“ povedala Erika Janíčková zo záchrannej zdravotnej služby Falck. Ocenila, že deti sa mohli takouto formou zoznámiť s činnosťou polície a záchranných zložiek.
O pohár policajného riaditeľa
Súčasťou akcie bolo i vyhlásenie výsledkov súťaže o putovný pohár okresného policajného riaditeľa. Odniesla si ho Základná škola Gorazdova.
Podobnú akciu si budú môcť pozrieť aj Považskobystričania, Deň polície sa bude konať 10. júna.