Vidieť planétu Venušu ako sa pomaly presúva cez slnečný kotúč nie je jav bežný. Všetci vieme, že Venuša obieha okolo Slnka vo vnútri obežnej dráhy Zeme. Preto by sa zdalo, že pri každom jednom obehu Venuše okolo Slnka (jeden obeh Venuše trvá približne 224 pozemských dní) sa musí Venuša dostať medzi Slnko a Zem, a tým prejsť cez slnečný kotúč.
To by bola pravda len vtedy, keby rovina obežnej dráhy Venuše okolo Slnka a rovina obežnej dráhy Zeme okolo Slnka boli totožné. Ale nie sú! Zvierajú veľmi malý uhol - len 3,4 stupňa. O tento uhol sú spomínané roviny obehu vychýlené, a preto k tomuto javu nedochádza pri každom obehu Venuše okolo Slnka.
Je pravda, že určitá pe riodicita v tom je, a to 8 rokov, 121,5 roka a 105,5 roka. Posledný prechod Venuše cez slnečný disk, viditeľný z nášho územia, nastal 8. 6. 2004. Nasledujúci bude 6. 6. 2012 hneď ráno po východe Slnka (Slnko vyjde asi o 5.10 LSEČ). Na rozdiel od úkazu v roku 2004 budeme ochudobnení o začiatok, lebo ten sa udeje vlastne ešte pod obzorom. Uvidíme len záver úkazu a Venuša opustí slnečný disk o 6.55 LSEČ. Ak sa chystáte tento úkaz pozorovať, dbajte na bezpečnosť a chráňte si zrak! Úplne bezpečná je zváračská kukla (ochranný faktor skla aspoň 12). Určite nestačia slnečné okuliare!
Samozrejme, že voľným okom toho veľa neuvidíme, lebo uhlový rozmer Venuše je len necelá oblúková minúta, a to voľné oko vôbec nemusí postrehnúť. Nutný je teda ďalekohľad. Ale znova pozor na zrak! Ak nie ste majiteľom špeciálneho slnečného ďalekohľadu Coronádo alebo Lunt, môžete použiť aj poľovnícky trieder (10x50) alebo akýkoľvek iný ďalekohľad, pričom si objektív prekryte fóliou „astrosolar“.
Tak čo vlastne 6. júna uvidíme? V prípade dobrého počasia uvidíme v neprevracajúcom ďalekohľade (trieder) v pravej hornej časti slnečného kotúča tmavý čierny bod (Venuša), pomaly sa pohybujúci k okraju Slnka. Venuša Slnečný disk opustí o 6.55 LSEČ. Ak nám to počasie prekazí tak „reparát“ budú mať naši potomkovia až v r. 2117
Autor: Marián Mičúch