DOHŇANY. Na prvom ročníku ochutnávky sa zúčastnili vystavovatelia z polstovky miest a obcí. Najviac ich bolo, samozrejme, zo Slovenska – štyridsaťtri. Slováci prispeli s 287 vzorkami. Šestica českých vystavovateľov poslala 28 vzoriek. Slivovicu poslali aj Taliani, štyri vzorky.
Súťaž získala veľký ohlas, o čom hovorí spokojnosť všetkých zúčastnených strán. Dá sa očakávať, že degustačná komisia bude hodnotiť minimálne také isté množstvo vzoriek aj o rok.
Čo všetko bolo vo fľašiach?
Tridsaťdeväť degustátorov mohlo mesiac pred vyhodnotením ochutnať medzi vzorkami aj niekoľko menej bežných destilátov. Okrem slivovice, jablkovice či hruškovice to bol napríklad ananás, lesná malina i mrkva.
Komisia hodnotila vyše troch stoviek vzoriek, medzi ktorými boli aj čerešňovica, marhuľovica, destiláty z fíg, ďatlí. Víťazi sa určovali pri odrodách jablkovice, hruškovice, marhuľovice a slivovice. Tá mala aj svojho šampióna výstavy.
Slávnostná atmosféra
Pri vyhodnotení sa o ňu postarali slávnostným nástupom členovia Rádu rytierov destilátov na Slovensku a domáci folklórny súbor Konopa.
„Hodnotili sme šesť kritérií, výsledkom boli body od jedna do päťdesiat a celková chuť destilátu. Niektorí degustátori sa pohrali s hodnotením viac, tí skúsenejší povedali bodovú hodnotu takmer hneď po koštovke,“ povedal hlavný organizátor Jaroslav Drienik.
„Podarilo sa nám založiť tradíciu, ktorá je pokračovaním spolupráce medzi Púchovskou a Hornolidečskou dolinou. Aj takéto podoby má priateľstvo. Čím viac akcií, tým menej susedských sporov,“ povedal na margo súťaže starosta Dohnian Milan Panáček.
Víťazi
Diváci, ktorí prišli na vyhodnotenie, mali možnosť vidieť nielen ocenených víťazov odrôd, ale aj možnosť okoštovať to, čo mohli pred nimi degustátori. „Niektoré výroky by som zmenil, ale každý má svoju chuť. Som zvedaví na najlepšie destiláty, či si naozaj ocenenie zaslúžia,“ tvrdil Miloš Paulec.
V odrode marhuľovica boli udelené dve prvé ceny. Jednu prevzal František Hrušecký z Radimova, druhá šla do Strážnice zásluhou Jaroslava Stanislava. Hruškovica sa podľa poroty podarila najlepšie vypáliť Jánovi Roučkovi zo Strážnice. Druhé miesto získala Oľga Rudinská zo Zbory.
Ivan Gula zo Skalky nad Váhom mal tretiu najlepšiu jablkovicu. O stupienok vyššie skončil Jozef Škorvánek zo Zbory a víťazom bol Miroslav Chovanec zo Záriečia. V slivovici patril bronz Antonovi Čamajovi z Beluši, za ním skončil Jozef Perička z Častkova a víťazom sa stal Milan Španko z Lazov pod Makytou. Šampiónom výstavy sa stala slivovica – duranzia Ľuboša Mikiča z Radimova.
Niečo o alkohole
Koľko vzoriek zvládne degustátor tak, aby mohol zostať degustátorom? Aj to bola jedna z otázok na Jara Drienika.
„Sme rôzni, niektorí sú viac trénovaní. Prvých dvadsať vzoriek by nemalo byť problémom. Medzi ochutnávkami odrôd by sa malo zajedať, po ďalšej dvadsiatke zapíjať žinčicou, ktorá alkohol i chute neutralizuje. Vzorka je asi tretina štamprlíka,“ skonštatoval Drienik.
Ako každý páleničiar, aj on zbiera kvalitné vzorky alkoholu. „Keď pôjdem na dôchodok, vrátim sa k nim,“ zasmial sa organizátor. Podľa jeho slov dáva prednosť kráľovnej destilátov – slivovici. Tá je vraj najchutnejšia, no aj tak ju niektorí nemusia, pretože mávajú po nej záhu.
Alkohol by sa po vypálení nemal dochucovať. Slováci dávajú radi do fliaš bylinky, med. Starší ľudia jahody, maliny, ktoré môžu pomôcť upraviť chuť a farbu najmä čerstvo vypáleným destilátom. Tie by mali byť vo fľašiach aspoň týždeň otvorené, prekryté gázou. Raz za čas sa má destilát ochutnať a prefúknuť hadičkou, čím sa prekysličí.
Spokojnosť
Výhra medzi jablkovicami prekvapila Miroslava Chovanca zo Záriečia. „Pálievame pravidelne, máme pekný sad. Používame staré odrody, starosvetské jablká. Poviem pravdu, bola dlhá zima a trošku som na to, čo je v sudoch, pozabudol. Zamrzlo mi to. Zachránil ma Jaro Drienik, výsledok ste mohli okoštovať sami,“ tvrdil Miro.
Pre cenu za svoju hruškovicu si prišla aj jediná ocenená žena, Oľga Rudínska. „Som hrdá na to, že moja hruškovica je druhá! Pálievam pravidelne, každý rok. Tento dokonca trikrát. Jabĺčka i hrušky kupujeme, to čo máme v sade, nestačí,“ skonštatovala pani Oľga. Ochutnala aj destilát víťaza a uznala, že je lepší.
„Hrušky sme kúpili na Dolniakoch. Boli krásne a bolo mi ich aj ľúto zomlieť, no určili sme ich na tento účel. Naša mama je asi jediná v okolí, ktorá z hrušiek a jabĺk nerobieva kompóty,“ povedal so žartom syn.