PÚCHOV. Mesto pripravilo návrh zásady podpory ochrany hniezdnej populácie dážďovníka tmavého a netopierov pri zatepľovaní a iných stavebných úpravách budov na území mesta.
O ich prijatí rozhodnú poslanci na najbližšom mestskom zastupiteľstve.
Novinka v meste
Tri mimovládne ochranárske organizácie - Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/ BirdLife Slovensko a Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) pripravili spoločný minulý rok projekt LIFE+. Ten sa začal realizovať v januári tohto roka.
Pripravené zásady nenadväzujú na predchádzajúcu mestskú normu, z čoho vyplýva, že v Púchove ide v tomto smere o novinku.
„Cieľom normy je pôsobiť informačne a výchovne. Mesto nariadením vytvára predpoklady pre reálnu ochranu chránených druhov. Tieto zásady nenadväzujú na predchádzajúcu mestskú normu,“ píše sa v návrhu.
„Zásady mestá vydávajú v súvislosti s usmernením s ustanoveniami o ochrane prírody a krajiny a vyhlášky ministerstva životného prostredia. Nie všetky tak postupujú, no veríme, že v spolupráci s ľuďmi a ďalšími organizáciami ku kolíznym situáciám nebude dochádzať,“ povedala Jana Pavlíková zo SON.
Zateplovanie v sezóne vtáky zabíja
Spolu s dážďovníkmi sú ohrozené aj vzácne a užitočné netopiere. Dážďovníky hniezdia hlavne vo vetracích otvoroch v atike a v štrbinách medzi panelmi panelových domoch. Netopiere sa ukrývajú najmä v špárach medzi panelmi alebo v dutých priestoroch pod strechou.
„Pri zatepľovaní sa tieto miesta prekryjú izolačným materiálom, čím dochádza nielen k zániku úkrytov, ale často aj k usmrteniu chránených a užitočných živočíchov, ktoré nemajú možnosť dostať sa von spod izolácie. V prípade dážďovníkov predstavuje kritické obdobie hniezdenie (máj – august), netopiere sú ohrozené na jeseň a v zime počas prezimovania,“ informuje Ján Gúgh zo SOS.
„Nie sme proti zatepľovaniu, ale ide o spôsob jeho prevedenia a termíny. Vždy sa dá nájsť vhodné riešenie, ktoré je prospešné pre majiteľov domov i vtáky. Ľudia si tento problém všímajú, a preto nás často zavolajú. Niekedy neskoro, keď už došlo k zamurovaniu hniezdiacich vtákov. Lenže ohrozené nie sú iba dážďovníky a netopiere, ale aj belorítky a lastovičky,“ dodala Pavlíková.
Na koho sa vzťahujú zásady?
Platia len pre panelové a tehlové domy v meste Púchov. Na stavebné úpravy a zatepľovanie budov vyšších ako tri nadzemné podlažia.
Nariadenia sa týkajú celkových opráv, úprav a rekonštrukcií budov vykonávaných na vonkajšej strane budov. Najmä ak sú spojené s uzatváraním vetracích otvorov. Pri zatepľovaní ide o obkladanie obvodového plášťa izolačnými materiálmi alebo zatmeľovanie špár medzi panelmi.
Čo s vtákmi v domoch?
Mesto Púchov, v záujme vytvorenia optimálnych podmienok pre ochranu vtáčej populácie a netopierov, zabezpečí na vlastné náklady prieskum výskytu chránených druhov hniezdiacich na obytných budovách. Po dohode so spoločenstvom vlastníkov alebo správcom budovy poskytne príspevok na nákup búdok, ktoré svojimi rozmermi a technickou úpravou budú zodpovedať nárokom živočíchov.
Mesto zabezpečí v mestských médiách minimálne jedenkrát v kalendárnom roku písomný informačný text a jedenkrát televízne vysielanie o ochrane menovaných živočíchov.
„Nie všetky mestá postupujú takýmto spôsobom. Chceli sme ich usmerniť, ako postupovať. Väčšina našla odvahu i spoločnú reč, ktorá napomôže ohrozené druhy zachrániť,“ skonštatovala Pavlíková.