ILAVA. Pri prechode na neziskovú organizáciu sa upravovali v miestnej nemocnici platy sestier naposledy. Bolo to však smerom nadol.
Vtedy im sľúbili, že tento stav je prechodný a dostanú pridané. Zmena nenastala ani v posledných mesiacoch.
Nečakaná zmena
Zmenu zákona mali sestry pocítiť v májovej výplate. Zmeny sa síce sestričky dočkali, ale úplne inej. „Nové zmluvy nám dali, ale preradili nás na pol úväzku ako sestričky, na druhú polovičku ako administratívne pracovníčky. Presne definovaný čas nemáme. Kolegyne túto zmenu nepodpísali. Myslíme si, že zo strany vedenia to bol podraz,“ povedala Helena Habšudová, vedúca regionálnej komory sestier.
Podľa sestričiek sa táto zmena teoreticky zvládnuť dá, aj keď tvrdia, že z pracovného dňa venujú administratíve maximálne dve hodiny.
Rokovanie si vynútili
O situácii so sestrami nikto nehovoril. Minulú stredu sa rozhodli na pre ne neprijateľný stav upozorniť hodinovým zhromaždením, na ktorom mali čierne tričká. Spísali dve petície. Na základe tej druhej sa dohodli na stretnutí s vedením nemocnice minulý štvrtok. „Riaditeľ súhlasil a dohodli sme si stretnutie v jedálni,“ potvrdila termín Habšudová.
Po hodinovom rokovaní odchádzali sestry sklamané. „Možno v septembri sa niečo udeje, záleží to vraj na poisťovniach. Musíme sa poradiť, či podáme hromadné výpovede alebo nie. Ale čo môžeme očakávať od nášho vedenia, keď celé slovenské zdravotníctvo je choré?“ povedali nespokojné ženy.
Situácia nie je jednoduchá
Rokovanie za zavretými dverami trvalo asi hodinu. Strany sa na ničom nedohodli. Riaditeľ nemocnice Juraj Beďatš sa k situácii nechcel vyjadrovať. „Vo funkcii som krátko, pár týždňov. Pre riešenie problému v zdravotníctve treba najmä vôľu. Všetkých zainteresovaných strán,“ skonštatoval riaditeľ.
Podľa neho i časti vedenia zverejňovanie situácie v médiách nemocnici neprospeje a ani nepomôže. S tým súhlasili aj niektoré sestry.
Čo ďalej?
Sestry hovoria, že administratívnej práci sa aj tak nevyhnú. „Ale ako to urobiť na urgentnom príjme či oddelení, kde je napríklad počas nočnej služby jediná sestra? Tá musí byť k dispozícii dvom lekárom. Mysleli sme si, že nám rozdiel doplatia. Chceme iba to, čo nám patrí. Tabuľkovo nemá plat na požadovanej úrovni asi ani jedna z osemdesiatich sestier v nemocnici,“ povedala Miroslava Czizmadiová. Sestra, ktorá odpracovala dvadsaťsedem rokov, zarobí 475 eur v hrubom.
Chcú, čo im patrí
Sestry sú zo situácie sklamané. Dodatok k zmluve pri rozdelení päťdesiat na päťdesiat pracovného času vypracovala nemocnica podľa ich slov iba preto, aby ju nemohol napadnúť inšpektorát práce. „Konzultovali sme situáciu s prezidentkou našej komory Máriou Lévyovou. Tá sa nám poďakovala, že sme si zdravý rozum zachovali a nepodpísali pod nátlakom dodatky zmluvy. Potvrdila nám, že rezerva 50 miliónov eur by mala byť rozpustená až v septembri 2012. Symbolickým štrajkom sme nechceli ohroziť pacientov, služby na oddeleniach boli zabezpečené,“ dodala Habšudová.
Ďalšou možnosťou, ako by si sestry mohli pomôcť, je podľa Lévyovej založenie odborovej organizácie. Či ju sestričky v ilavskej nemocnici založia, ukáže čas. Ten hrá zatiaľ v ich neprospech, pretože nemocnica na vyplatenie podlžností voči nim peniaze nemá.