POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sokol myšiar nehniezdi na sídlisku Rozkvet po prvýkrát. V kvetináči na balkóne sa uhniezdil aj pred šiestimi rokmi u Adamčíkovcov a u Ševčíkovcov opakovane.
Teraz ochranári snímajú jeho správanie. Vzniká tak video, ktoré sleduje množstvo ľudí a slúži, okrem iného, ako výborný spôsob ekovýchovy.
Nejde už o raritu
Hniezdenie sokolov myšiarov na sídlisku už nepovažuje ornitológ Miroslav Saniga celkom za raritu.
„Teraz je navyše myšací rok, hlodavcov je veľmi veľa, možno aj preto takto zahniezdili, ak je z miesta blízky prístup na lov potravy. Tento vták je inak plachý a zdržiava sa obyčajne ďaleko od ľudí. Ale je už aj mestská populácia myšiarov. Zistili, že nažívanie s človekom je celkom príjemné. V blízkosti panelákov totiž nachádzajú plochy s lúkami a poliami, kde lovia a majú tu aj ochranu pred predátormi, ktorí môžu v prírode byť,“ vysvetľuje Saniga.
Aj na inom balkóne
Na Rozkvete sa sokoly uhniezdili na balkóne v kvetináči aj v roku 2006.
„Najprv sem len nalietavali a hrabali si jamu, potom zisťovali, aký je pohyb na balkóne a nakoniec zniesli šesť vajec. Samček a samička sa pri sedení na nich striedali a v máji sa zo všetkých vyliahli malé vtáčiky. Trochu sme im pomohli, lebo jedno vajce vypadlo. Vložili sme ho späť. Nebolo, našťastie, poškodené a mláďatko bolo také isté ako ostatné,“ opisovala nám vtedy situáciu Anna Adamčíková, majiteľka bytu. Najväčšiu radosť mali zo sokolov dcéry Marika a Ľudka, ktoré si o ich živote všetko naštudovali a celý chod domácnosti sa prispôsobil opereným podnájomníkom.
Spolupráca s ochranármi
Jaro Ševčík párik pozoruje už dlhšie a upozornil naň aj ochranárov. Vďaka spolupráci s Martinom Kostrom zo Štátnej ochrany prírody Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy bolo na balkóne nainštalované zariadenie, ktoré sníma život dravcov. Vďaka internetu môžu ľudia pozorovať krásnu prírodnú reality šou zo Slovenska na celom svete. Nájdu ju na stránke CHKO.
„Stretli sme sa s dosť veľkým ohlasom. Postupne sa to šíri, dostávame spätnú väzbu. Ľudia vidia správanie sokolov v priamom prenose. Dostalo sa to aj medzi francúzskych ornitológov a postupne sa správa šíri aj v ostatnej ornitologickej obci. Zaregistroval som dokonca, že si to pozrel niekto až z Kambodže. Takže sa to šíri po celom svete,“ hovorí Martin Kostra.
Na sídlisku aj v prírode
Kostra hovorí, že toto je prvýkrát, keď umiestnili ochranári kameru na balkón. Minulý rok v rámci medzinárodného projektu spolupráce s Českou republikou zabezpečili priamy prenos z hniezda orla skalného v Súľovských skalách.
„Na základe minuloročných skúseností a internetového prenosu, ktorý sme vtedy realizovali, sme vymysleli, ako by sa to dalo urobiť. Pretože finančná situácia je teraz v našej organizácii veľmi zlá, mohli sme to urobiť iba s podmienkou, že sponzori budú ochotní pokryť náklady a zohnať potrebné technologické komponenty. Tak sme to rozbehli a dúfame, že všetko dobre dopadne,“ dodal Kostra.
Ako sa správať?
Ornitológ Miroslav Saniga dodáva, že je to nádherné safari na balkóne. „Som rád, že sa ľudia v byte, kde dravce hniezdia, k veci takto stavajú. Že to vítajú a dali možnosť, aby ich život mohli sledovať aj ostatní.“
Saniga si tiež myslí, že sokoly si mohli na ľudí zvyknúť. „Vtáky majú veľmi dobrú vizuálnu pamäť. Keď sa s nejakým človekom opakovane stretávajú, zapamätajú si ho a vnímajú ho inak ako niekoho, koho vidia po prvýkrát alebo len občas. Vedia ho identifikovať,“ vysvetľuje Saniga.
Upozorňuje však, že sokolom netreba dávať žiadnu potravu. „Sú to vtáky, ktoré si samy všetko nájdu. Nie je dobré im nejako pomáhať, len im dať pokoj. Zabezpečiť, aby k nim nechodili zástupy ľudí, že ich chcú pohladiť alebo mať zábery možno z piatich centimetrov. Nech sú ľudia radi, že ich tam majú, lebo hlodavcov je tento rok veľmi veľa,“ hovorí Saniga.