Lucka prečítala už veľa kníh, veď, ako o nej prezradila knihovníčka Jana Tršková, knižnicu navštevuje od piatich rokov. „O knihách má dokonalý prehľad. Aj vďaka nej vieme o jednotlivých hrdinoch z kníh i o tom, čo majú deti radi. Vždy nás pobaví zaujímavými historkami a príhodami,“ dodáva.
Snem kráľov detských čitateľov sa koná každý rok v inom meste. Šiesty ročník podujatia zorganizovala Slovenská národná knižnica v spolupráci s knižnicou P.O. Hviezdoslava v Prešove. Pre Lucku to bol nezabudnuteľný zážitok.
Stretnutie kráľov a kráľovien
Mesto Prešov privítalo sedemnásť kráľovien a troch kráľov z celého Slovenska. Pripravený bol pre nich bohatý program, v ktorom okrem pracovnej časti zostal čas aj na zábavu.
Pre Lucku bol snem nevšedným zážitkom už aj preto, že celé tri dni strávila s jej obľúbenou spisovateľkou, autorkou mnohých kníh pre deti Gabrielou Futovou, ktorá v knižnici v Prešove priamo pôsobí. „Gabiku Futovú sme si všetci obľúbili, pretože mala rovnako bláznivé nápady, ako my. Videli sme ju aj priamo v akcii, keď sa jej pokazila tlačiareň. To ste mali počuť tie výkriky,“ hovorí so smiechom Lucka, ktorá prednedávnom stvárnila ukážku z jej knihy „Hľadám lepšiu mamu“ v divadelnej miniatúre režisérky Evy Žibrunovej.
Prešov číta rád
Snem kráľov čitateľov bol súčasťou festivalu Prešov číta rád. Počas troch dní mali deti a knihovníčky pripravený kráľovský program, ktorý začal štvrtkovou exkurziou 200 rokov starého Solivaru v Prešove. „Bolo poučné vidieť, akým zložitým procesom bola ťažba soľanky zo zeme. Keďže mám rada kone, najviac ma zaujala jazdiareň, uprostred ktorej bol gáfer. Jeho obsluha by bez konskej sily nebola možná,“ uviedla Lucka.
Po absolvovaní exkurzie prijali kráľov a kráľovné zástupcovia prešovskej radnice a spisovatelia, ktorých zaujímalo, čo deti čítajú a čo by čítali radi. Spisovatelia aj počas literárneho večera predstavili kráľom ukážky zo svojich diel. „Mne sa páčilo, ako moderoval Dado Nagy krst knihy Vandy Rozembergovej „Moje more“, ale taktiež piesne Katky Koščovej,“ okomentovala program Lucia, ktorej čas spánku sa v Prešove posunul takmer na polnoc.
Nakazení čítaním
Nasledujúci deň čakala na námestí kráľov čitariáda a korunovácia, ktorej sa zúčastnili stovky Prešovčanov nakazených čítaním. Počas sprievodu mestom v spoločnosti zbrojnošov a kráľovskej gardy boli prešovskej verejnosti predstavení králi a kráľovné z celého Slovenska.
Čítanie posolstva, ktoré je určené ďalším detským čitateľom, spisovateľom, učiteľom, knižniciam a vydavateľom, sa však odohralo za dramatických okolností, pretože ich veličenstvá boli zajaté lúpežnými rytiermi. Na ich záchranu bol nutný ťažký boj, ktorý napokon prispel k uchráneniu posolstva. Počas čítania posolstva sa Prešovom vznášali tisíce balónov s túžbami detí. O tom, že boje na život a na smrť neboli v Prešove v minulosti ničím výnimočným, porozprávala kráľom historička Darina Petranská, ktorá ich previedla krvavým Prešovom.
Pasovanie na hrade
Posledný deň v Prešove bol venovaný slávnostnému pasovaniu účastníkov snemu na Šarišskom hrade šermiarmi skupiny historického šermu Cohors. „Výstup na hrad nebol vôbec jednoduchý, pretože na nás čakalo množstvo úloh, pri ktorých sme získavali odmeny v podobe slov, ktoré sme skladali do viet. Spoločnými silami sa nám napokon podarilo získať kľúč od hradu, na ktorom sme boli slávnostne pasovaní za účastníkov snemu kráľov detských čitateľov z celého Slovenska,“ dodala Lucka, pre ktorú boli tieto zážitky nezabudnuteľné. Vďaka Považskej knižnici, ktorá je jej obľúbeným miestom, sa aj ona stala na chvíľu hrdinkou príbehu so šťastným koncom.