PÚCHOV. Ľudí neodradilo od účasti na jubilejnom tridsiatom ročníku folklórneho festivalu v Púchove ani premenlivé počasie. Nerozohnala ich ani dažďová prehánka. Námestie bolo plné.
Vďaka nadšeniu
Myšlienku organizovania festivalu sa podarilo udržať podľa primátora Mariána Michalca vďaka obetavosti a ochote ľudí, ktorí pracujú s nadšením, často bez nároku na adekvátnu odmenu. Verejne im za túto činnosť z pódia poďakoval.
Riaditeľka domu kultúry Milada Vargová bola potešená, že folklór má v Púchove stále viac a viac priaznivcov. „Sme šťastní, že ľudia prišli už na začiatku v takom veľkom počte a že ich neodradilo ani počasie. Teší nás tiež to, že máme nové pódium a počty účinkujúcich sa neustále rozrastajú, rovnako ako počty divákov,“ povedala Vargová.
Spevu, tanec i súťaž
Na nedeľné popoludnie bol pripravený nielen pestrý kolotoč folklórnych vystúpení, ale aj sprievodné akcie. „Vždy mávame divácku súťaž. Už sme tu mali celý repertoár všeličoho možného od pečenia placiek, pletenia korbáčov až po pliaskanie korbáčov. Ešte sme však nespoznávali kroje zo Slovenska. A keďže tu máme veľa súborov a dá sa pracovať aj s touto témou, rozhodli sme sa zistiť, ako diváci poznajú slovenské kroje,“ vysvetlila Vargová.
Vstup na festival bol zdarma. „Diváci však mohli prispieť na kultúru u nás tak, že si kúpili prvé CD piesní z Púchovskej doliny, na ktorom pracovali všetky tri folklórne súbory z Púchova. Pri príležitosti tridsiateho výročia festivalu sme tiež vydali výročný bulletin, ktorý sa tiež predáva po 50 centov,“ prezradila Vargová.
Súbory
Z Púchova vystúpili na festivale detské folklór súbory Púchovček a Biela vody, tiež folklórny súbor a ľudová hudba Váh a ľudová hudba Lachovček. Z okolitých dedín folklórne spevácke skupiny Štepnická skala zo Streženíc, Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Záriečanka zo Záriečia a Konopa z Dohnian. Z Dubnice nad Váhom súbor Mladosť a spevácka skupina Dubnička. Z Prešova zase súbor Šarišan a z Ostravy Šmykňa.