TRENČÍN. Rozhodnutie o tom, či išlo o mobbing a bossing je podľa hlavného inšpektora Inšpektorátu práce v Trenčíne Milana Šušu v kompetencii súdu.
Na konanie Duchovej sa sťažovalo osem zamestnancov odboru školstva.
Dôvody sťažnosti
V internej správe adresovanej predsedovi TSK Pavlovi Sedláčkovi hovorili o manažérskej neschopnosti Duchovej, jej bezohľadnosti, arogancii a nadradenosti, ktorá vedie k psychickému nátlaku na pracovníkov, každodenným stresovým situáciám a konfliktom na pracovisku. "Konkrétne prípady diskriminácie pracovníkov zo strany poverenej vedúcej sú spísané na mnohých stranách, prípad už rieši prokuratúra, sú pripravené žaloby voči predsedovi TSK, ktorý zodpovedá za úrad a na podnety zamestnancov nereagoval," povedal koncom apríla právny zástupca zamestnancov Vladimír Lauš s tým, že počas šéfovania Duchovej odišlo z odboru školstva viac ako 20 pracovníkov, mnoho z nich malo dlhoročnú prax.
Kontrola pochybenie nenašla
TSK prostredníctvom svojej hovorkyne Vlasty Henčelovej informoval, že inšpekcia zameraná na kontrolu vybraných ustanovení pracovnoprávnych, mzdových predpisov a kontrolu závislej práce nezistila žiadne zásadné pochybenia ani nedostatky v riadení úradu spojené s mobbingom. Podľa Šušu však inšpekcia zistila na Úrade TSK nedostatky pri uzatváraní pracovných zmlúv, pri zmene pracovných podmienok a pri obsadzovaní postu vedúceho zamestnanca výberovým konaním.
Narušené vzťahy
Podnet bol zameraný aj na diskrimináciu v pracovnoprávnom vzťahu, mobbing a bossing a podobne. Je pravdou, že vzťahy na príslušnom odbore TSK sú narušené. Vzťah a komunikácia časti zamestnankýň odboru voči vedúcej a opačne možno hodnotiť ako situáciu napätú. Inšpektorát práce vychádzal nielen z predkladaných materiálov, ale aj z vyjadrení zamestnancov, vedúcich zamestnancov a zamestnávateľa. Jednotlivé vyjadrenia mali rozporný charakter, preto nebolo možné konštatovať, že by výkon práv a povinností z pracovno-právnych vzťahov nebol v súlade s dobrými mravmi.
Rozhodnúť, či došlo k diskriminácii v rovine hodnotenia súladu s dobrými mravmi patrí s konečnou platnosťou do právomoci súdu, priblížil Šuša.
V práci sú riziká
Práca má podľa neho okrem fyzických, biologických a chemických rizík aj psychosociálne riziká. Tie súvisia s problémami na pracoviskách, stresom, zadávaním veľkého množstva úloh a podobne. Inšpektorát práce okrem vykonanej kontroly využije možnosť poradenstva pre zamestnávateľa, aby sa zameral aj na vytvorenie súladu medzi zamestnancom a pracovným prostredím formou riadiacich a komunikačných opatrení, školenia vedúcich zamestnancov, a aby zamestnávateľ predišiel psychosociálnym rizikám práce, uzavrel Šuša.