PÚCHOV. Nové zásady prideľovania mestských bytov v meste Púchov boli vypracované z viacerých dôvodov. Zmeny sa týkali bodov, kde boli sumy vyčíslené v korunách.
Dopĺňali sa však aj kritériá pre prideľovanie mestských bytov a kritériá po uplynutí nájmu na ukončenie nájomnej zmluvy. O vypustenie niektorých bodov z navrhovaných zásad požiadala poslankyňa Kvocerová. Jej kolegovia súhlasili.
Zmeny v zásadách
V nových zásadách poslanci schválili kritéria pri prideľovaní mestských bytov. Zároveň aj zadefinovali, kedy stráca žiadateľ nárok na byt.
Ako z nich vyplynulo, podmienkou, aby mesto mohlo prideliť byt, je, že žiadateľ nemá vlastný alebo družstevný byt, rodinný dom, býva v zdravotne nevyhovujúcom alebo nevhodnom byte, bolo mu rozhodnutím súdu zrušené právo užívať byť po rozvode alebo je sociálne odkázaný a nemôže si bytovú situáciu riešiť inak.
Všetky údaje, ktoré sú v žiadosti uvedené, bude mesto preverovať. Ak budú údaje nepravdivé, môže byť žiadateľ zo zoznamu vyradený.
Taktiež sú určené pravidlá, kedy môže nájomca prísť o byt. Mesto prideľuje byty na určitý čas. Po jeho uplynutí správca preverí, či nájomca spĺňa všetky kritériá na pridelenie mestského bytu a či počas trvania doterajšieho nájmu bytu plnil všetky povinnosti vyplývajúce z nájomnej zmluvy. Ak tieto podmienky nie sú splnené, rozhodne o ukončení nájomnej zmluvy.
Pozmeňujúce návrhy
Pri schvaľovaní zásad ich predložila Eva Kvocerová. Podľa pôvodného návrhu by žiadateľ ku dňu pridelenia bytu nemohol byť v súdnom alebo inom sporovom konaní voči mestu, mestskej obchodnej spoločnosti, záujmových združeniach mesta alebo inej organizácii, ktorej je mesto spoločníkom, členom alebo na činnosti, ktorej sa podieľa. Poslankyni sa táto úpravo nepozdávala, tvrdila, že je protiústavná. „Takáto podmienka voči žiadateľovi o pridelenie mestského bytu je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Každý má právo domáhať sa svojich zákonných nárokov a prijatím uvedenej podmienky pre pridelenie mestských bytov by mesto robilo z občanov svojich vazalov, nemohúcich sa domôcť svojich práv a nárokov,“ zdôvodnila pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by sa sporné ustanovenie zo zásad vypustilo, Kvocerová. Poslanci sa s týmto tvrdení stotožnili a obmedzenie, týkajúce sa súdneho sporu alebo iného sporového konania, už v zásadách nefiguruje.